20.03.2023

Přijměte výzvu a zapojte se do celoevropského projektu na podporu zelené a digitální tranzice

Přechod na uhlíkově neutrální, digitalizovanou, sociálně odpovědnou a konkurenceschopnou ekonomiku měst a obcí nyní může být ještě snazší. Místním samosprávám v tom může pomoci iniciativa Evropské komise Intelligent Cities Challenge (ICC) , která propojuje evropská města a obce, poskytuje expertní konzultace a pomáhá s vytvářením a realizací strategií ke konceptu smart cities a jiných inovativních řešení místních potřeb.

Aktuálně až do 28. dubna 2023 probíhá sběr žádostí obcí a měst, které by měly zájem se do iniciativy zapojit. V případě, že budou vybrány odbornou komisí, čeká je dvouletý proces přípravy a implementace integrovaných multidisciplinárních akčních plánů, tzv. místních zelených dohod. Realizované projekty by měly místním samosprávám ve spolupráci s experty i místními stakeholdery pomoci načrtnout podle jejich potřeb a priorit možnosti, jak změnit zejména sektor stavebnictví, mobilitu a energetiku, nebo také zemědělsko-potravinářský průmysl, kulturní a kreativní průmysl či cestovní ruch.

Kromě odborného poradenství by měla mít města, která se do iniciativy zapojí, možnost sdílet své zkušenosti s jejich protějšky napříč Evropou, učit se od nich ta nejlepší (ale i ne zcela ideální) řešení místních problémů a budovat tak nová nebo rozvíjet stávající meziměstská partnerství.

Cílem iniciativy  Evropské komise Intelligent Cities Challenge je posílit konkurenceschopnost lokálních ekonomik, pomoci se zaváděním inovativních řešení pro zlepšení kvality života místních obyvatel a podpořit plnění národních, evropských i mezinárodních závazků v oblasti klimatu a udržitelného rozvoje.

Chcete-li se o iniciativě dozvědět více, neváhejte se připojit k online informační schůzce, která se koná 28. března 2023 – registrace probíhá na tomto odkazu. Nestihnete-li tento termín, je možné shlédnout také záznam – zde už je záznam z předchozího webináře. A pokud si chcete být jisti, že vaše žádost do iniciativy bude mít šanci na úspěšné přijetí, můžete ji zaslat do 7. dubna a získat tím od organizátorů zpětnou vazbu ještě před kompletním podáním přihlášky.

Veškeré další informace o iniciativě vč. návodu na přihlášení a formuláře pro přihlášení naleznete na hlavní webové stránce ICC: https://www.intelligentcitieschallenge.eu/

Síť inteligentních měst se buduje už čtvrtým rokem

Současná výzva navazuje na předchozí kolo ICC, které probíhalo mezi lety 2020-2022. Během něj byla vytvořena rozsáhlá síť celkem 136 nejen evropských měst, z nichž 80 evropských bylo speciálně podpořeno v jejich zelené a digitální tranzici. Mezi těmito městy se nachází například Brno, Bratislava, Budapešť nebo polský Gdaňsk. Na aktivity všech zasíťovaných měst bylo poskytnuto z evropských, národních i regionálních zdrojů 247 mil. eur, díky nimž se do řešení městských výzev zapojilo 682 soukromých subjektů včetně malých a středních podniků či start-upů. Vzniklo také 233 meziměstských partnerství v rámci i mimo nově vytvořenou ICC síť.

Mezi podporovanými aktivitami byl například monitoring energetické náročnosti budov a kvality ovzduší ve městě nebo investice do zelené infrastruktury či energetické tranzice. Důraz byl kladen také na větší zapojení místních obyvatel i podniků do řešení městských výzev, podporu udržitelné multimodální městské mobility, zkvalitnění vzdělávání vč. rozšíření možností rekvalifikace, udržitelnou podporu cestovního ruchu nebo digitalizaci obecní samosprávy a služeb.

Brno například díky zapojení do první vlny ICC zdigitalizovalo své služby a zpřístupnilo svá data online pomocí univerzální ID i speciálních aplikací a webových stránek. Tyto nástroje kupříkladu umožňují na jednom místě platit za některé městské služby, jako například MHD, parkování nebo vstup do muzeí či navést občany na nejbližší popelnice pro tříděný odpad.

Pavla Hosnedlová
Sekce regionálního rozvoje a zahraničních vztahů