14.06.2021

Pakt starostů a primátorů přináší samosprávám nové příležitosti

V květnu uspořádal Svaz webinář věnovaný tématu Paktu starostů a primátorů pro klima a energii (Covenant of Mayors). Webinář přinesl zajímavé a ryze praktické informace o samotné iniciativě, o možnostech samospráv jak se zapojit a dále zkušenosti měst Prahy a Písku, která jsou v Paktu již zapojena.

Pakt starostů a primátorů představuje dobrovolnou iniciativu vytvořenou v roce 2008 Evropskou komisí, která sdružuje místní samosprávy, jejich asociace či další aktéry. Smyslem je dobrovolné zapojení měst a obcí do snahy o dosažení cílů EU v oblasti energetiky a klimatu. Klade si za cíl především praktickými kroky podporovat zmírnění dopadů klimatických změn v území, zejména snížení uhlíkové zátěže a dále opatření v energetice. V současné době vchází tato iniciativa do nové etapy a bude se snažit dosáhnout aktuálních cílů stanovených na úrovni EU, tj. dosáhnout do r. 2030 snížení skleníkových emisí o 55% a vize klimatické neutrality do roku 2050.

V úvodní části webináře zaznělo jak od výkonné ředitelky Svazu Radky Vladykové, tak i od zástupkyně Evropské komise Kateřiny Fortun, že Zelená dohoda (Green Deal), z níž Pakt vychází, představuje především velkou příležitost, a nikoliv jakéhosi „strašáka“. Počítá s určitou (a možná nevyhnutelnou) transformací, změnou životního stylu, výroby či spotřeby – tedy ve výsledku se změnou chování nás všech. Paní Fortun dále zdůraznila, že nyní je příhodná doba „naskočit do rozjetého vlaku“ iniciativ, jako je právě Pakt starostů a primátorů. Z celkového pohledu se zdá, že ostatní evropské státy jsou na tuto změnu lépe naladěny a připraveny, než Česká republika. A přitom právě v současné době jsou podmínky pro zapojení příznivé – města se mohou například zavázat k nižším (a tedy lépe dosažitelným) cílům než jsou ty, stanovené na úrovni EU.  Na podzim se připravuje spuštění finančního nástroje (Policy Support Facility), který umožní stovce měst zapojených v Paktu například financovat akční plány SECAP (jejich zpracování je jednou z podmínek zapojení) nebo zprostředkovat finanční poradenství. Velice důležité je také to, že města zapojená do Paktu mohou být zvýhodněna při dalších aktivitách – například zapojení do mezinárodních projektů, navíc získají možnost navázat řadu partnerství, dostanou se k důležitým informacím apod.

Anna Pasková z Ministerstva životního prostředí ČR na webináři představila MŽP a jeho roli národního koordinátora iniciativy. Zdůraznila dobrovolnost zapojení bez jakékoliv penalizace a již zmíněnou možnost nižšího závazku pro nově přistoupivší města. Přínosy zapojení shrnula především jako možnost úspory finančních prostředků, metodickou podporu a ve výsledku vyšší kvalitu života obyvatel. V současné době (až do 30. 7. 2021) je možné žádat o prostředky na zpracování akčních plánů SECAP v rámci výzvy Národního programu Životní prostředí.

Tereza Líbová (Praha) a Jiří Tencar (Písek) zprostředkovali zkušenosti s praktickým zapojením měst do Paktu starostů a primátorů. Představili například konkrétní opatření směřující k adaptaci na změnu klimatu (hospodaření s vodou, půdní eroze, teploty ve městě, zeleň apod.) i opatření vedoucí k předcházení změnám klimatu (tzv. mitigační opatření) - např. úpravy v MHD, úspory energií.

Závěrem je možné říci, že v současné době se poměrně jasně ukazuje, že aktivity v oblasti klimatu a energetiky jsou a budou významně podporovány a jakákoliv iniciativa samospráv v tomto ohledu jim otevře nové obzory a možnosti. Zapojení do iniciativ jako je Pakt starostů a primátorů může být pro samosprávy v budoucnu zásadní pro přístup k financím či informacím, pro zapojení do projektů a celkový rozvoj.

Níže najdete prezentace z proběhlého webináře.

Barbora Láníčková, Sekce regionálního rozvoje a zahraničních vztahů

Projekt je realizován za přispění prostředků státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj.