30.04.2024

Nové metodologické rámcové hodnocení finančních rizik spojených se ztrátou biodiverzity a degradací ekosystémů

Nová studie, připravená pro Evropskou komisi, navrhuje metodologický rámec pro hodnocení finančních rizik spojených se ztrátou biodiverzity a degradací ekosystémů.

Cílem je posílit připravenost evropského finančního sektoru na řízení těchto rizik. Studie zdůrazňuje, že ztráta biodiverzity a přírodních zdrojů představuje komplexní rizika, která ovlivňují nejen životní prostředí, ale i základní ekonomické činnosti a celý finanční systém. Rámec umožňuje finančním institucím identifikovat, hodnotit a řídit tyto rizika, a poskytuje praktické návody pro identifikaci rizik, vytváření scénářů a přijímání opatření na jejich zmírnění. Navíc byl rámec navržen s ohledem na vyvíjející se environmentální normy a předpisy, což zajišťuje jeho flexibilitu a možnost snadné integrace do nově vznikajících systémů hodnocení.

Study for a Methodological Framework and Assessment of Potential Financial Risks Associated with Biodiversity Loss and Ecosystem Degradation. Maha Cziesielski, Cosima Dekker-Hufler, Timea Pal, Graeme Nicholls, Foivos Petsinaris, Lisa Korteweg (Trinomics), Michael Obersteiner, Nikolay Khabarov (IIASA). Studie je dostupná na webu Evropské unie, licencována pod Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Studie byla finalizována v únoru 2024 a je publikována pod záštitou Generálního ředitelství pro finanční stabilitu, finanční služby a kapitálové trhy Unie (DG FISMA). 

Důraz je kladen na nutnost transparentnosti a souladu finančních institucí s strategiemi, které jsou pozitivní vůči přírodě, což je součást agendy EU pro udržitelné financování. Studie přichází v kontextu Evropské zelené dohody a zavádí postupy, které by měly pomoci institucím v začleňování rizik spojených s biodiverzitou a přírodou do jejich dlouhodobých strategií a hodnocení rizik.

Amálie Ležáková, Sekce regionálního rozvoje, zahraničních vztahů a projektů