30.10.2013

Zřízení rozptylové loučky

 Zákon č. 256/2001 Sb., o pohřebnictví a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů neupravuje zřízení rozptylové loučky, přesto se tyto loučky zřizují ve většině měst a obcí.  Při zřízení rozptylové loučky je nutné dodržet některé důležité zásady. Založení rozptylové loučky i její vybavení na konkrétním pohřebišti je ovlivňováno místními podmínkami, zvyklostmi, frekvencí rozptylu, velikosti města nebo obce, ve kterém se nachází pohřebiště s rozptylovou loučkou. Přestože rozptylová loučka není hrobovým místem ani hrobovým zařízením, je to prostor sloužící k ukládání lidských ostatků. Důležitým faktorem bude tedy plocha rozptylové loučky, protože k rozptylu popela z jedné urny potřebujeme podle způsobu rozptylu 1-4m2. Provozovatel tedy musí zvážit frekvenci používání rozptylové loučky tak, aby zhodnotil počet rozptylů, které budou ve vegetačním období provedeny a tomu přizpůsobil velikost plochy rozptylové loučky. Trávník na rozptylové loučce by měl být udržován nejméně 4 cm, aby bylo možné mezi stébla trávy popel volně rozptýlit.

V každém případě je vhodné, aby prostor rozptylové louky byl oddělený od ostatních prostorů, ať již se jedná o cesty nebo hrobová oddělení. Může být také oddělena obrubníkem, dlážděnou cestičkou, nebo pěšinou, živým plotem nebo ozdobným kovaným plůtkem apod. Může být rovněž oddělena i svojí vyvýšeností nad ostatní terén.
Důležitou součástí rozptylové louky je i cesta nebo chodník nebo prostor, záleží na tvaru a velikosti, na kterém se mohou shromáždit pozůstalí při rozptylu, pokud chtějí být obřadu přítomni.Zpravidla je tento prostor od travnaté plochy oddělen, opět záleží na provozovateli jakým způsobem prostor stanoví.

Rozptylové loučky na menších hřbitovech jsou zařízeny skromněji, neboť slouží sporadicky k náboženskému nebo občanskému rozloučení s popelem zesnulého. Na větších hřbitovech je rozptylová loučka vybavena např.flambonem tzv. věčným ohněm, kamenným stolem nebo podstavcem, na kterém je urna s popelem před obřadem vystavena.

Dále je nezbytné, aby byl prostor rozptylové loučky označen tabulkou, která návštěvníky informuje o tom, že toto místo je rozptylovou loučkou s upozorněním, že není dovoleno návštěvníkům vstupovat na travnatou plochu tohoto prostoru. Také doporučujeme upozornit návštěvníky, kam mohou ukládat květinové dary nebo zapálené svíčky. V praxi se osvědčilo, že k tomuto účelu jsou vyhrazena určitá místa nebo prostory, zpravidla v krajích rozptylové loučky. V opačném případě dochází k živelnému šlapání na rozptylovou loučku a tedy pošlapání dříve rozptýlených ostatků anebo k vypálení trávníku zapálenými svíčkami.

Mgr. Miroslava Sobková
legislativně-právní odd. Kanceláře Svazu