V. Sněm

V. sněm rokoval 13. června 1997 v ostravském Domě kultury Vítkovice a za předsednický stůl zasedli opět i přední čeští politikové. Pozvání přijala také velvyslankyně Spojených států Jenonne Walker. Předseda Svazu František Dohnal v úvodním slově mj. kritizoval probíhající reformu veřejné správy, jež se podle jeho slov v podstatě zastavila. Delegáti pak upozorňovali, že reforma se omezila pouze na jakési krájení mapy, ale nehovoří o tom nejdůležitějším – jaké kompetence budou mít jednotlivé úrovně samosprávy. Diskutovalo se pochopitelně také o financích, problémy starostové spatřovali především v nepříznivém vývoji daňových příjmů.

Předseda vlády Václav Klaus hodnotil kroky, vedoucí k oslabení ekonomického růstu a seznámil účastníky Sněmu s některými úspornými opatřeními vlády, které se dotknou i měst a obcí. Konstatoval, že „rozpočty veřejné, tj. státní i obecní, musí tepat stejně“. Místopředseda vlády a ministr zemědělství Josef Lux se zaměřil na otázky vodního hospodářství, půdy a pozemkových úprav. Martin Říman, ministr dopravy a spojů, se věnoval definici dopravní obslužnosti a precizoval pojem prokazatelná ztráta. Ministr pro místní rozvoj Tomáš Kvapil potvrdil, že rozpočtový systém, v němž hlavním kritériem pro příděly do obecních rozpočtů je počet obyvatel, není dlouhodobě únosný. Zabýval se i otázkami bydlení. Na základě obsáhlých diskusí k příspěvkům politiků byly pak vytyčeny další svazové priority.
V. sněm přinesl jednu základní změnu ve struktuře Svazu.  Zapracoval do nových Stanov Svazu další základní tezi, a to o komorovém uspořádání. To se mělo stát jakousi pojistkou proti poškození některé z velikostních skupin obcí. Každá z komor (obcí, měst i statutárních měst) dostala právo veta. Tím byl dán jasný signál pro statutární města, že se nemusejí obávat přehlasování od početnějších zástupců z řad obcí a měst a mohou bez obav vstupovat do společné organizace. Novinkou byl také delegační způsob hlasování. Umožnil, vzhledem k rozrůstající se členské základně a omezeným ubytovacím kapacitám měst České republiky, usnášeníschopnost sněmu. Tato praxe se osvědčila a využívá se dodnes.
zpracovala Lenka Zgrajová