Tiskové zprávy

Na tomto místě najdete tiskové zprávy s aktuálními informacemi ze života Svazu měst a obcí ČR. Zjistíte, co Svaz prosazuje, na čem momentálně pracuje, komu pomáhá a jak.

06.02.2020

Ze svých požadavků neustupuji, na stávající síti stavebních úřadu trvám.

Předsednictvo Svazu mi na svém dnešním zasedání dalo plnou podporu a jednoznačný mandát k vyjádření zásadního nesouhlasu s některými mediálními výstupy MMR, které jsou v rozporu s dosavadními dohodami.

06.02.2020

Ministryně Klára Dostálová na V. ročníku právní konference Svazu měst a obcí ČR jednoznačně vyvrátila rušení stavebních úřadů

Praha, 7. února 2020 – Dohoda Svazu měst a obcí ČR s premiérem, ministrem vnitra i ministryní pro místní rozvoj z 13. ledna platí. Nedojde k rušení stavebních úřadů a platí, že dohoda umožnila tuto složitou normu relevantně změnit. Institucionální spor tedy končí.

03.02.2020

Co reálně řeší obce?

Pět problémů, se kterými se budou letos potýkat nejvíce.
Daně, sociální dávky, odpady, doprava a nastavení dotační politiky. To je pětice klíčových problémů, které ovlivňují denní fungování obcí a které jsou v letošním roce pro starosty agendou číslo jedna.

30.01.2020

Venkov musí být atraktivní místo pro život, shodli se prezident i premiér se zástupci vítězů soutěže Vesnice roku a předsedou Svazu měst a obcí

Praha, 30. ledna 2020 – Před 25 lety vznikla soutěž Vesnice roku, jejímž vyhlašovatelem je také Svaz měst a obcí ČR. Co si myslí starostové vítězných obcí? Jaké problémy je trápí? O tom diskutovali jak s prezidentem Zemanem, tak premiérem Babišem a předsedou Svazu měst a obcí ČR.

17.01.2020

Novela bere obcím právo rozhodnout o rozsahu poskytování sociálních služeb

Kvůli návrhu novely zákona o sociálních službách se sešla Komise pro sociální věci a zdravotnictví Svazu měst a obcí ČR.

17.01.2020

Zástupci obcí a krajů se shodli na klíčových prioritách a společném postupu ve věci stavebního zákona

Ve čtvrtek 16. ledna se v Brně uskutečnilo setkání organizací zastupujících zájmy místních i krajských samospráv. Cílem jednání bylo potvrzení společného postupu při jednáních o kontraverzním návrhu nového stavebního zákona.

14.01.2020

Víte, co je dvourychlostní systém doručování listovních zásilek?

Od 1. února 2020 si odesílatelé nově budou moci zvolit, zda má být zásilka doručena nejrychlejším možným způsobem, tedy následující pracovní den po podání nebo si zvolí pomalejší tzv. ekonomický režim doručení. Při volbě ekonomického režimu doručování bude zásilka dodána zpravidla do druhého pracovního dne po dni podání. Doručování tzv. „obden“ bude cenově zvýhodněné.

13.01.2020

Svaz měst a obcí ČR uhájil zachování stavebních úřadů na obcích

Praha, 13. ledna 2020 Na dnešním jednání předsedy Svazu a starosty Kyjova Františka Lukla s premiérem Andrejem Babišem a ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou bylo potvrzeno námi požadované zachování stavebních úřadů na obcích.

06.01.2020

Otevřený dopis ministryni Dostálové

Tříkrálová výzva: tři organizace zastupující města a obce vyzývají ministryni Dostálovou ke stažení stavebního zákona

23.12.2019

Ani tisíc připomínek neudělá ze špatného zákona dobrý

Praha 23. 12. 2019 Rezignace na ochranu veřejných zájmů, uspokojování zájmů soukromých, personální rizika reformy, převedení rozhodovacích pravomocí místních samospráv na ústřední orgán, což povede opět k tolik diskutovanému vylidňování venkova z důvodu špatné dostupnosti veřejné správy, nebo naprosto nedostatečně připravená digitalizace řízení, to jsou jen nejkřiklavější příklady špatně připravené novely stavebního zákona.
Naše připomínky najdete v přiloženém dokumentu.