08.08.2022

Speciál právní poradny 13/2022

Přinášíme vám opět monitoring legislativy a judikatury, který vzniká v rámci projektu ESO „Efektivní řízení rozvoje obcí jako základní předpoklad efektivnosti výkonu veřejné správy a poskytování veřejných služeb z úrovně obcí“, realizovaném Svazem měst a obcí ČR.

Milostivé léto

 Účinnost 1. 9. 2022

 O co v zákoně jde?

 

Stejně jako před necelým rokem, zákonodárci přijali zákon zakotvující tzv. milostivé léto, tedy období, tedy období, kdy dlužníci mohou dosáhnout zastavení exekucí, které vznikly z veřejnoprávních dluhů. Pokud dlužníci v období od 1. září do 30. listopadu 2022 zaplatí zbývající jistinu a k tomu přidají částku ve výši 1.500 Kč bez DPH (tedy celkem 1.815 Kč), exekutor bude povinen exekuci zastavit. Ve vztahu k obcím a městům, jakož i právnickým osobám s většinovou majetkovou účastí v nich, pak může jít o pohledávky na poplatcích, dlužných nájemných, nezaplaceném jízdném apod. 

Úplné znění zákona naleznete ZDE.

 

KTERÝM USTANOVENÍM VĚNOVAT POZORNOST?

 

  • § 1 až 10 zákona č. 214/2022 Sb., o zvláštních důvodech pro zastavení exekuce a o změně souvisejících zákonů

 

 

SOUVISEJÍCÍ DOTAZY

 

Musí obec činit nějaké kroky k tomu, aby její dlužníci, vůči nimž má exekučně vymáhanou pohledávku, mohli využít tzv. milostivého léta?

Mohou tzv. milostivého léta využít i právnické osoby, které jsou dlužníky?

Vztahuje se tzv. milostivé léto i na soukromoprávní pohledávky, které obec má, například nájemné?

Změna nařízení o stanovení některých podmínek pro poskytování podpory na dodávky ovoce, zeleniny, mléka a výrobků z nich do škol

 Dělená účinnost 1. 9. 2022

 O co v novele jde?

 

Novela jednak reaguje na nařízení Komise EU, kterým jsou nově vymezeny činnosti, které mohou být prováděny jako součást doprovodných vzdělávacích opatření v rámci školního projektu Ovoce, zelenina a mléko do škol, kromě toho již nebude podporováno balené čerstvé ovoce a zelenina, aby došlo k omezení využívání plastových obalů a byly tak zmírněny dopady na životní prostředí. Od školního roku 2023/2024 by navíc měl být podíl dodávaných produktů pocházejících z ekologické produkce alespoň 10 %.  

Úplné znění novely naleznete ZDE.

 

KTERÝM USTANOVENÍM VĚNOVAT POZORNOST?

 

  • § 2, 5, 7 a 10 nařízení vlády č. 74/2017 Sb., o stanovení některých podmínek pro poskytování podpory na dodávky ovoce, zeleniny, mléka a výrobků z nich do škol a o změně některých souvisejících nařízení vlády

 

 

Novela zákona o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti

 Účinnost 1. 2. 2023

 O co v novele jde?

 

Hlavním smyslem novely je podpora tzv. částečných úvazků, neboli slovem zákoníku práce pracovních poměrů s kratší pracovní dobou. Podpora bude fungovat na bázi slevy na pojistném, a to pro pracovní úvazky s pracovní nebo služební dobou v rozsahu 8 až 30 hodin týdně a bude se vztahovat na vybrané zaměstnance, kterými jsou např. zaměstnanci starší 55 let, zaměstnanci pečující o dítě mladší 10 let, studenti, osoby mladší 21 let či některé osoby se zdravotním postižením. U osob mladších 21 let není nezbytné splnit podmínku kratší pracovní doby. 

Úplné znění novely naleznete ZDE.

 

KTERÝM USTANOVENÍM VĚNOVAT POZORNOST?

 

  • § 7a až 7c zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti

 

 

 

 

Újma na zdraví způsobená úrazem na chodníku

 

nález Ústavního soudu ze dne 16. 6. 2022, sp. zn. I. ÚS 2853/21

 

Ústavní soud se ve svém nálezu opětovně zabýval problematikou úrazu na chodníku a odpovědnosti za újmu jím způsobenou. Vytkl v něm Nejvyššímu soudu to, že se zabýval pouze otázkou toho, zda závady ve schůdnosti zmíněného chodníku byly předvídatelné či nikoliv. Podle Ústavního soudu však nelze odpovědnost za závady ve schůdnosti chodníku vztahovat pouze k situacím, kdy jde o nepředvídatelné závady ve schůdnosti. Soudy by se měly zabývat i tím, zda vlastník pozemní komunikace udržoval komunikaci ve stavu umožňujícím bezpečný pohyb osob. To však Nejvyšší soud neučinil a omezil se pouze na posouzení otázky, zda šlo o nepředvídatelné závady ve schůdnosti či nikoliv. Proto Ústavní soud rozhodnutí Nejvyššího soudu zrušil a ten se tak věcí znovu zabývat.  

Více informací naleznete ZDE.

 

KTERÝM USTANOVENÍM VĚNOVAT POZORNOST?

 

  • § 26 odst. 7 a § 27 odst. 3 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích