13.01.2021

Právní poradna - newsletter č. 3

Vybrali jsme aktuální dotazy z naší právní poradny - Poradnaproobce.cz (www.poradnaproobce.cz)

Jak postupovat v případě, že obec je vlastníkem vodovodu, celá obec je zasíťovaná a nyní majitel stavebního pozemku, který rozdělí na 4 parcely a je na konci obce, požaduje od obce, aby vodovod prodloužila na tyto parcely a tím je připojila? Musí obec tomuto požadavku vyhovět?

Na obecní pozemek přerůstaly větve živého plotu ze soukromého pozemku, které bránily růstu pomocí dotace vysázeným keřům a zasahovaly do komunikace pro pěší. Obec požádala vlastníka o jejich ořezání. Vlastník to odmítl, tak obec objednala odbornou firmu, která provedla odborné a šetrné ořezání větví. Vlastník živého plotu poté podal trestní oznámení, obec zažaloval a chce náhradu škody a omluvu. Má na to nárok? Udělala obec chybu?

Obec uzavřela před 10 lety dohodu o spolufinancování výstavby hřiště na pozemku ve vlastnictví tělovýchovné jednotky. Součástí dohody byl i bezúplatný převod části hřiště ve vlastnictví obce na tělovýchovnou jednotku za splnění smluvních podmínek. Jak má nyní obec postupovat, postačí majetek pouze vyřadit z účetnictví obce? A je nutné zveřejnit záměr na úřední desce?

Pokud Vás odpovědi na dotazy zajímají, stačí na ně kliknout a zobrazit si odpověď. Využijte možnosti, že každá členská obec si může zřídit až 11 přístupů do právní poradny. Pokud nevíte jak na to, klikněte zde.