Vládní opatření 2020: My vás nedáme!

Nová rubrika pro vás. Přehledně nejaktuálnější zprávy k dopadům vládních opatření. Hájíme vaše zájmy!

16.06.2020

V jednotě je síla

V úterý 16. června 2020 se krátce po poledni sešli starostové napříč Českou republikou, v Praze na Malostranském náměstí, aby vyjádřili podporu senátnímu návrhu, který směřuje ke kompenzaci ztrát, které utrpěly obce a města.

09.06.2020

Vláda udělala první krok k narovnání obecních rozpočtů, musíme ale pokračovat, vzkazuje SMO ČR

Praha 9. června – Kompenzace obcím ve výši 1200 Kč na obyvatele, kterou v pondělí schválila vláda, neřeší celý problém výpadků obecních rozpočtů. Svaz měst a obcí ČR právě sbírá reálná data z obcí, které představí co nejdříve, a varuje: zastavte legislativní chaos, dejte obcím jistotu, že jim už další peníze nevezmete, a pojďte se domluvit na systému účelových dotací a využití EU fondů.

08.06.2020

Rozum zvítězil, obce dostanou peníze, které si vláda půjčila

Vzpomínáte? Před nedávnem hned několik členů vlády vyloučilo jakoukoliv možnost kompenzace obcím za masivní výpadky jejich příjmů. Dnes vláda schválila vrácení vypůjčených peněz - obce dostanou zpět přes 11 mld. Kč.

07.06.2020

Obce potřebují přímou finanční pomoc, dotace nestačí, řekl šéf Svazu Lukl

Obce a města potřebují přímou finanční „injekci“, nikoliv pouze dotace. V neděli to v pořadu televize Prima Partie uvedl předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl. Vláda, která si peníze podle něj v době koronavirové krize vlastně „vypůjčila“, by je zase měla vrátit. Jednání zástupců samosprávy a členů vládů o státní podpoře by se mělo uskutečnit v úterý.

01.06.2020

Obecní rozpočty se ocitají v paralýze, v květnu se příjmy propadly více než o třetinu. Vládo, jednej!

Praha 1. června – Svaz měst a obcí ČR dokončuje sběr reálných dat ohledně obecních rozpočtů v květnu. Už první čísla jsou šokující: propady příjmů dosahují běžně 35 %. Na vině jsou opatření ministerstva financí, která dopadají na obce.

01.06.2020

Zjišťujeme dopady vládních opatření na vaši obec: výdaje na GDPR

Zajímají nás dopady vládních protikoronavirových opatření na život u vás.
Každý týden budeme mapovat jednu z ohrožených oblastí. Těšíme se na vaše odpovědi.

27.05.2020

Zjišťujeme dopady vládních opatření na vaši obec: příjmy z RUD

Zajímají nás dopady vládních protikoronavirových opatření na život u vás.
Každý týden budeme mapovat jednu z ohrožených oblastí. Těšíme se na vaše odpovědi.

27.05.2020

I třetí kompenzační bonus dopadne na obce a kraje. Vezměte si příklad v Rakousku, vzkazují starostové

Praha 27. května – Poslanecká sněmovna dnes schválila novelu zákona o kompenzačním bonusu, který připraví krajské a obecní kasy o dalších více než 15 mld. korun. Svaz měst a obcí ČR vyzývá vládu, aby kompenzovala tuto ztrátu jednorázovou dotací pro obce v minimální výši 1000 Kč na každého obyvatele. Příkladem pro vládu může být Rakousko, které připravilo balíček pomoci obcím a městům ve výši 1 mld. eur, což odpovídá přímé dotaci 3000 Kč na obyvatele.

27.05.2020

Letos v říjnu by celá ČR měla využívat DVB-T2. Posunutí termínu přechodu kvůli koronaviru schválila vláda

Vláda schválila návrh Ministerstva průmyslu a obchodu na změnu harmonogramu, který se týká DVB-T2. Podle něj by se přechod na nový standard vysílání, tedy digitální televizi 2. generace, měl posunout o čtyři měsíce a skončit tak letos v říjnu. Pozastaven byl dočasně kvůli koronaviru.