18.06.2025

Celnický balíček přináší změny i pro samosprávy. Senát ho schválil, míří k podpisu prezidentovi

Nezaplacené pokuty za dopravní přestupky či jízdu načerno, poplatky za odpady nebo za psa – to vše může nově vymáhat Celní správa místo soudních exekutorů. Senátoři 12. června 2025 schválili tzv. celnický balíček, který dále míří k podpisu prezidentovi.

Zároveň se počítá s tím, že celníci už nebudou kontrolovat nelegální zaměstnávání cizinců, ale získají nové pravomoci například v oblasti denaturace lihu. Některé změny se dotknou i samospráv a jejich každodenní agendy.

Vládní návrh zákona, známý jako „celnický balíček“, je součástí širší transformace Celní správy České republiky. Jedná se o soubor 117 novel zákonů, který mění působnost celníků, upravuje jejich kompetence a zpřehledňuje právní rámec. Většina změn by měla nabýt účinnosti 1. července 2025, některé pasáže pak od ledna 2026.

Co konkrétně se mění?
Balíček přináší významné změny, které se promítnou i do fungování měst a obcí:

Nový způsob vymáhání drobných pohledávek

  • Celní správa může nově, v případě zájmu obce, převzít vymáhání pokut a nedoplatků na poplatcích .  Týká se to nejen dopravních přestupků a jízd načerno, ale i obecních poplatků – například za komunální odpad či za psa. Pro samosprávy to může znamenat rychlejší a levnější proces vymáhání těchto pohledávek. Jen je potřebné, a od roku 2026 nutné, předávat data celníkům ve správné datové formě.

Zrušení některých povinností

  • Zrušena bude ohlašovací povinnost pro osoby, které příležitostně prodávají lihoviny na kulturních a sportovních akcích. Tato změna uleví zejména obcím, které akce samy pořádají nebo je podporují.

Změny v kontrolní činnosti

  • Celníci už nebudou vykonávat kontrolu zaměstnávání cizinců ani sbírat údaje od osob pěstujících mák setý či konopí. Tím se odbourává část agendy, která doposud vyžadovala spolupráci i ze strany obcí.

Rozšířené pravomoci celníků

  • Dochází ke sjednocení pravomocí k zadržení věcí, dopravních prostředků či obalů v případě porušení předpisů. Nově budou mít celníci také kompetence týkající se denaturace lihu.

Pozitivní dopad i pro samosprávy

Podle Ministerstva financí a Celní správy mají změny vést ke snížení nákladů na straně dlužníků, zefektivnění výkonu státní správy a úsporám pro veřejné rozpočty. Samosprávy mohou očekávat přehlednější a účinnější systém vymáhání a uvolnění kapacit u některých agend, které již nebudou v působnosti celních úřadů.

Celkově balíček navazuje na předchozí legislativní úpravy včetně konsolidačního balíčku, který již od ledna 2024 svěřil celní správě vymáhání justičních pohledávek.

 

 

 

Ing. Alexandra Kocková, tiskový zástupce SMO ČR