24.11.2017

Zapojte se do projektu Ježíškova vnoučata

Český rozhlas se rozhodl pomoci opuštěným seniorům. Zkuste zvážit, zda by dům pro seniory u vás nechtěl vložit přání jeho osamělých klientů do charitativního projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata. Tento projekt je určen opuštěným lidem, kteří žijí v domovech pro seniory nebo jiných státních a nestátních zařízeních, případně lidem, kteří využívají sociální služby zaměřené na seniory. Součástí projektu je i tematický týden Českého rozhlasu věnovaný problematice seniorů.

Český rozhlas zahájil projekt Ježíškova vnoučata. Je určen opuštěným lidem, kteří žijí v domovech pro seniory nebo jiných státních a nestátních zařízeních. Funguje to velmi jednoduše – určený pracovník domova vloží do systému přání klientů a ta jsou zveřejněna na adrese www.jeziskovavnoucata.cz; tam dobrovolní dárci z řad posluchačů Českého rozhlasu tato přání plní.

Projekt odstartoval 13. listopadu ve 13 hodin 11 minut. Na začátku do systému Český rozhlas vložil 2 500 přání. Za šest hodin bylo posluchači zarezervováno 2241 přání, tedy 91%. O tento typ charity je velký zájem a bylo by škoda jej nevyužít. Zkuste zvážit, zda by Vaše zařízení nechtělo vložit do systému přání Vašich osamělých klientů.

Registrace je velmi jednoduchá – stačí poslat email na adresu vnoucata@rozhlas.cz. Pro obce z účasti na této charitě nevyplývá žádný závazek. Bude jen potřebova jen součinnost při vkládání darů a přání do databáze a spolupráci s dobrovolníky při plnění zážitkových přání.

Pokud se rozhodnete projektu zúčastnit, ozvěte se přípravnému teamu na adresu vnoucata@rozhlas.cz.  Hned dostanete další doplňující informace a přesný návod na práci s databází přání.

Další informace:

O PROJEKTU

Ježíškova vnoučata vznikla na podzim roku 2016 na dvorku Českého rozhlasu v Jihlavě. Novinářka Olga Štrejbarová si při jednom svém natáčení uvědomila, že opuštění lidé tvoří často až třetinu obyvatel domovů pro seniory. Vánoční dárek nedostali mnohdy roky a období svátků pro ně bylo spíš časem prázdnoty než radosti. Rozhodla se to změnit. Nápad byl na světě.

„Zeptala jsem se jednou ředitele domova, jestli se stává, že by lidé nosili vánoční dárky seniorům, jako nosí například dětem v dětských domovech. Usmál se a řekl, že nic takového se mu nikdy nestalo. To zrodilo nápad, který díky nadšení lidí spustil lavinu, co se na své cestě dál nabaluje,“ vzpomíná Olga. Když jí přišel první seznam přání z domova pro seniory v Třebíči, založila facebookovou skupinu Ježíškova vnoučata. Na krajském úřadě si vyžádala emailové adresy a touto cestou oslovila všechny domovy na Vysočině. Požádala sociální pracovníky, aby se zeptali svých osamělých klientů, co by si přáli.

Ne, co potřebují, ale co chtějí

První seznam byl pryč během dvou hodin. S každým dalším byla přání rezervována rychleji a rychleji. Během loňských Vánoc se skupině dobrovolníků, nadšenců a přátel podařilo splnit zhruba 600 vánočních přání. Od knih přes předplatné časopisů, uzeniny a boty až po zážitková přání, jako návštěva zoo po čtyřiceti letech, návštěva divadelní vlásenkárny až třeba po jízdu na harleyi.

Příběh paní Lídy

Jízdu na harleyi paní Lídě z domova v Polné slíbil její muž, než zemřel. A chvíli na to zemřel i její postižený syn. Zůstala sama. O její sen se zásluhou Ježíškových vnoučat „pralo“ hned několik harleyářských rodin. Na společný den v koloně bublavého zvuku harleyie paní Lída vzpomíná dodnes.

Český rozhlas se rozhodl pomoci opuštěným seniorům. Cesta byla náročná, ale cíl je na dosah Loni na jaře zaujal projekt šéfredaktora zpravodajství Českého rozhlasu Martina Ondráčka, který stál za několika velkými veřejnoprávními projekty. Pochopil, že zázemí, jméno a zkušenosti Českého rozhlasu umožňují splnit ne stovky, ale tisíce snů opuštěných seniorů. Na začátku léta schválilo vedení Českého rozhlasu přesný plán.

 

 

Zdroj: Český rozhlas
Zveřejnila: Petra Kubařová, SMO ČR