13.12.2017

Mapy bez bariér pomáhají tvořit města bez bariér

Mapy bez bariér počátkem listopadu letošního roku vstoupily do nové etapy svého působení a nabízejí možnost tvořit města bez bariér jednoduchým vložením kódu na stránky. Více se dozvíte v článku. 

Mapy bez bariér, které patří do rodiny projektů Nadace Charty 77, počátkem listopadu letošního roku vstoupily do nové etapy svého působení. Díky začlenění volně publikovaných existujících informací se stávají nejucelenějším domácím portálem o přístupnosti veřejného prostoru (nejen) pro osoby s postižením. Inovací také prošla možnost vložení vlastní online mapy přístupnosti na libovolné stránky, třeba městského úřadu.

Před dvěma lety byla v rámci první fáze projektu profesionálně zmapována přístupnost bezmála 600 objektů po celé republice. Stalo se tak díky spolufinancování z prostředků Evropské unie – Evropského fondu pro regionální rozvoj. Pozornost se soustředila na národní kulturní památky a další pro turisty zajímavé objekty.

Nyní je však na Mapách bez bariér již téměř 15 tisíc záznamů a rozšiřování průběžně pokračuje díky propojování s již fungujícími zdroji informací. Jak uvádí manažer projektu Petr Hazuza, sám vozíčkář: „Mezi významné zdroje patří Atlas přístupnosti objektů na území města České Budějovice, portály VozejkMap, Wheelmap a WCKompas, ale také Mapa přístupnosti Brna nebo ročníkové práce studentů Vysoké školy polytechnické v Jihlavě. Ke každému tomuto zdroji přistupujeme individuálně a snažíme se z něj získat maximum informací.“

Mapy bez bariér však neukazují tato data jen na svých stránkách. Motem portálu je, že data si svého uživatele mají najít sama – zkrátka mají být tam, kde je uživatel očekává. Proto Mapy bez bariér nejen data šíří pod otevřenou licencí pro ostatní vývojáře, tedy volně ke stažení, ale také vám umožňují bezplatně vložit vlastní mapu přístupnosti na vaše stránky, což je služba, kterou využijí nejen vozíčkáři, ale také maminky s kočárky, senioři a občané s dočasnou omezenou pohyblivostí.

Chcete nasdílet informace o bezbariérovosti na své stránky? Tou nejjednodušší možnou formu najdete přímo na www.mapybezbarier.cz kde si vyberete požadovanou oblast, zvolíte si přiblížení a typy zobrazovaných objektů a stisknete tlačítko „Kód pro vnořenou mapu“. Vygenerovaný html kód pak jen vložíte na požadované místo na stránkách vaší obce či města. A to nejlepší na konec: Vašemu správci stránek tak celá akce nezabere déle než 10 minut!Mapy bez bariér pomáhají tvořit města bez bariér.

Může se samozřejmě stát, že požadovaná oblast není dostatečně pokryta zmapovanými objekty. V tom případě vám tým Map bez bariér rád poradí vhodný způsob mapování přístupnosti odpovídající vašim možnostem. V případě zájmu o podrobnější informace se můžete s důvěrou obrátit na info@mapybezbarier.cz.