13.05.2019

Letáky i volby nanečisto pomáhají lidem s mentálním hendikepem připravit se na účast ve volbách do Evropského parlamentu

Velká část lidí s mentálním postižením není nijak omezena na právu volit své zástupce do orgánů veřejné správy a budou tedy moci volit také ve volbách do Evropského parlamentu 24. – 25. května 2019. Tradičně jim při uplatňování tohoto práva pomáhá Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením. 

Letáky naučí voliče jak na to

Již podruhé bude na adrese https://www.spmpcr.cz/informacni-letaky-k-volbam/ k dispozici leták, který voliče názorně provede celým procesem volby. Materiál připravila organizace společně s Ministerstvem vnitra České republiky. „Na podobnou iniciativu, kterou jsme připravili k loňským volbám do obecních zastupitelstev a do Senátu, jsme měli velmi dobré ohlasy,“ uvedla Camille Latimier, ředitelka SPMP ČR. “Zjistili jsme ale, že mnoho voličů by si rádo proces voleb vyzkoušelo nanečisto. Letos jim proto vycházíme vstříc.“

Setkání nabídne širší pohled na volby i praktický nácvik

Pro osoby s mentálním postižením i jejich přátele proto Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením připravila v Praze ve Vodárenské věži Letná (Na Výšinách 1000/1, Praha 7) setkání nazvané Volme společně! 16. května v 15.00 se zde zájemci dozví o volbách do Evropského parlamentu vše podstatné: kdy se volby konají, proč do Evropského parlamentu volit, s jakými programy jednotlivé české politické strany kandidují a jak prakticky volit – krok za krokem. 

Výzva politickým stranám: připravujte programy ve formátu snadného čtení

„Mnoho lidí s mentálním hendikepem má o veřejné dění upřímný zájem,“ uvádí Camille Latimier. „Velmi bychom proto uvítali, kdyby vůči nim politické strany projevily vstřícnost a začaly své politické programy zveřejňovat také ve formátu snadného čtení. Popravdě řečeno, myslím si, že by to ocenili všichni voliči, kteří se v politickém newspeaku občas také ztrácí.“ Formát snadného čtení používá zjednodušené a jednoznačné formulace, díky kterým jsou texty přístupnější lidem s mentálním postižením. Je to ověřený a efektivní způsob, jak lidem s mentálními hendikepy usnadnit orientaci v písemných dokumentech.

Příloha

Informační leták "Jak se hlasuje do Evropského parlamentu"
Leták akce „Volme společně!“

 

 

Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v ČR, z.s.

Je nejstarší a největší českou organizací sdružující již od roku 1969 lidi s mentálním hendikepem a jejich rodiny. Pomáhá při uplatňování práv našich spoluobčanů s mentálním postižením a zasazuje se o zlepšení podmínek pro jejich život ve společnosti.

Kontakty

Camille Latimier, ředitelka SPMP ČR, camille.latimier@spmpcr.cz, tel: 605 043 315

Jana Stejskalová, SPMP ČR, jana.stejskalova@spmpcr.cz, tel: 774 477 911