03.01.2012

Vnitro mění koncept KIVS – projekt internetu na úřadech bude přerušen

Nový náměstek ministra vnitra Šmerda pokračuje v razantních krocích týkajících se projektu Komunikační infrastruktury veřejné správy (KIVS). Vnitro se chystá příští rok projekt KIVS přerušit a nechat uživatele – tedy ministerstva a úřady –, aby si služby po přechodnou dobu objednávali sami

Nový náměstek ministra vnitra Šmerda pokračuje v razantních krocích týkajících se projektu Komunikační infrastruktury veřejné správy (KIVS). Vnitro se chystá příští rok projekt KIVS přerušit a nechat uživatele – tedy ministerstva a úřady –, aby si služby po přechodnou dobu objednávali sami. V úvahu připadá i zrušení celého sedmimiliardového tendru na nákup ICT služeb. Není žádným tajemstvím, že některé úřady již začaly vypisovat tendry na zajištění ICT služeb.

„Je zřejmé, že projekt KIVS v současné podobě definitivně skončil. Jeho hlavní myšlenka, tedy centralizovaný nákup datových a hlasových služeb pro úřady, je přežitá. V době vzniku KIVS v roce 2006 měla tato koncepce opodstatnění, ale dnes působí na trhu daleko více operátorů, a to i na regionálních úrovních, kteří služby dodají úřadům levněji než několik velkých operátorů předvybraných vnitrem,“ sdělil serveru Euro.cz zdroj obeznámený se situací.

Roční přerušení by mělo vypadat následovně. Současné kontrakty vyprší 28. března 2012, do té doby si budou muset ministerstva a úřady samy vybrat dodavatele datových služeb, především připojení k internetu a volání přes pevnou linku. MV ČR pro tento účel připraví informační a metodické podklady, aby úřady věděly, jak po následující rok postupovat. Na základě chystaného usnesení vlády by vnitro mělo do 31. ledna 2012 připravit podmínky propojení infrastruktury poskytovatelů služeb elektronických komunikací s infrastrukturou Centrálního místa služeb tak, aby poskytovatelé služeb splňující tyto podmínky mohli poskytovat subjektům veřejné správy datové a hlasové služby KIVS.

Materiál se změnou Koncepce rozvoje KIVS se v současné době nachází ve zkráceném připomínkovém řízení a je snahou, aby se hned na prvním jednání vlády po Novém roce projednávalo roční přechodné období nákupu služeb KIVS samotnými odběrateli, nikoli centrálně.

Mnoho úřadů však neutěšený stav KIVS pozorně sleduje delší dobu a na vybraných úřadech už začala být realizována opatření na zajištění ICT a hlasových služeb. V informačním systému o veřejných zakázkách se již několik měsíců objevují tendry na zajištění hlasových služeb na vybraných úřadech.