16.09.2017

Začal Evropský týden mobility

Heslem letošního ročníku Evropského týdne mobility je „Sharing gets you futher“ – „Sdílením vpřed“. Celý týden od 16. září do 22. září se budou v celé České republice konat zajímavé akce, které budou moci lidé navštívit. Další informace najdete například na https://www.mzp.cz/cz/news_etm_2017, informace o akci přímo z Evropské unie pak na: http://www.mobilityweek.eu

Heslem letošního ročníku Evropského týdne mobility je „Sharing gets you futher“ – „Sdílením vpřed“. Celý týden od 16. září do 22. září se budou v celé České republice konat zajímavé akce, které budou moci lidé navštívit. Další informace najdete například na https://www.mzp.cz/cz/news_etm_2017, informace o akci přímo z Evropské unie pak na: http://www.mobilityweek.eu.  

Týden mobility je iniciativou Evropské komise a je organizován v desítkách evropských měst už od roku 2002. Cílem je nabídnout obyvatelům měst alternativy městské mobility a ukázat jim, že je možné se po městě pohybovat rychle a chytře.

Sdílení ve formě bikesharingu či carsharingu je jednou z cest, kterou se bude ubírat doprava v budoucnu. Další rovinou je i sdílení komunikací. Vedle sebe na silnice a chodníky se vejdou chodci, cyklisté, řidiči i prostředky MHD. Je ale potřeba, aby jednotlivé skupiny otupily vzájemnou nevraživost, vzájemně se více respektovaly a pochopily, že mají všichni stejný cíl a právo pohybovat se po městě způsobem, který jim nejlépe vyhovuje.

Vyvrcholením Evropského týdne mobility je oslava mezinárodního Dne bez aut. Připadá na 22. září. V tento den přibyde ve většině evropských metropolí jedna pěší zóna navíc. Výjimkou nebude ani Praha. Jedna ze současných frekventovaných ulic bude uzavřena pro motorová vozidla a její prostor bude na jeden den věnován zejména pěším a cyklistům. V nově vzniklé pěší zóně ve Štefánikově ulici na Praze 5 bude prezentováno téma aktivní a udržitelné dopravy, inovace v dopravě, moderní trendy a řešení v souladu s mottem „Sdílením vpřed!“
 


Zdroj: MHMP
Zveřejnila: Petra Kubařová, SMO ČR