04.11.2022

Projekt Východního partnerství má stále smysl

Ve čtvrtek, 3. 11. 2022, proběhla v Liberci tisková konference k projektu Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) s názvem Odolná samospráva a veřejná správa v zemích Východního partnerství.

Za SMO ČR se jí účastnil místopředseda Miroslav Žbánek.

Primátor Liberce Půta otevřel tiskovou konferenci a ve svém úvodním slově poukázal na to, že při spolupráci a pomoci nejen v krizových momentech nejde o politickou příslušnost, ale o obyčejné lidství.

Další řečníci přítomní na konferenci vyzvedli přátelské vztahy a dlouhodobou spolupráci mezi Svazem, Výborem regionů a samosprávami sdruženými ve Východním partnerství.

Primátor města Olomouc a místopředseda SMO ČR Miroslav Žbánek zmínil také pomoc napříč českými městy a obcemi, které zareagovaly na situaci na Ukrajině a okamžitě po jejím napadení Ruskem začaly organizovat humanitární pomoc nejen svým partnerským městům.

Starosta těžce zkoušeného města Buča pan Fedoruk poděkoval za možnost zúčastnit se setkání v rámci CORLEAP.

Dokonce se podařilo přijet poměrně velké delegaci ukrajinských starostů a dalších představitelů ukrajinských samospráv, zmínil ve své řeči pan Fedoruk. Přijeli zástupci měst, které leží přímo na frontové linii. Mohou předat osobní svědectví o situaci i o životě svých obyvatel. Mohou mluvit už i   o obnově Ukrajiny.

Na dotaz ČTK, zda není potřeba změnit celý systém spolupráce v rámci Corleap odpověděl Pavel Branda, že problémy přetrvávají a formát Východního partnerství má stále smysl. Máme společná témata i v době války. Resilience, decentralizace, energie. Projekt má smysl i do budoucnosti.

Pan Fedoruk mluvil dále o správě města, osvobozeného od ruské armády. Stále se bojíme, řekl. Přesto všechno potřebujeme a chceme žít, pracovat. Díky i pomoci z ČR, se pomalu vracíme do normálního života. Pro starostu jsou tyto konference stále důležité, sdělujeme si zde zkušenosti a čerpáme nové informace.

Program celé konference pokračuje i v pátek, 4. listopadu 2022.

Alexandra Kocková

tiskový zástupce SMO ČR