22.09.2022

Festival Den architektury už příští týden otevře veřejnosti unikátní stavby a pozve na netradiční místa

Příští pátek se na stovce míst po celé republice i na Slovensku rozeběhne program festivalu Den architektury. Pozve na architektonické skvosty i zapomenuté stavby. Od 30. 9. do 6. 10. festival nabídne 300 zdarma přístupných akcí.

Otevře například významné budovy na pražském Václavském náměstí, představí téměř neznámou stavbu Adolfa Loose nedaleko Brna, pozve do zrekonstruované budovy ostravských jatek, nového kulturního centra Telegraph v Olomouci, funkcionalistické perly v Čelákovicích, zvířecího krematoria v Žižicích nebo staveb Josipa Plečnika, Aleny Šrámkové či Bohuslava Fuchse. Od 30. 9. do 6. 10. festival nabídne 300 zdarma přístupných akcí. Vedle exkurzí do zajímavých staveb nabízí i procházky po známých i neznámých místech s poutavým výkladem odborníků, nejrůznější přednášky i workshopy. Den architektury představuje jak současné zajímavé stavby, tak architekturu 20. století a na některých místech zamíří i hlouběji do historie.

Mottem dvanáctého ročníku festivalu je “Nebourej, transformuj!” a z velké části se tak zaměřuje na zajímavá řešení rekonstrukcí a revitalizací. Program tak představí například proměnu továrny na kulturní centrum, studentské menzy v galerii, sídlištní školky na moderní jazykovou školu, paneláku v moderní bydlení nebo rekonstrukce historických budov, do kterých se podařilo citlivě vnést prvky moderní architektury. Další výraznou festivalovou sekcí je Pocta Josipu Plečnikovi, od jehož narození uplynulo v letošním roce 150 let. Program se vydá nejen po jeho pražských realizacích, ale upozorní i na práce jeho následovníků a kolegů v Brně, ve Zlíně nebo Olomouci. Festival vzdá také napříč republikou poctu české architektce Aleně Šrámkové, která je označována za první dámu české architektury. Její realizace představí v Chebu, Přerově, Praze nebo Černošicích.

Program festivalu je zdarma, avšak na vybrané akce je s ohledem na kapacity potřeba rezervace míst předem. Ty byly zahájeny 21. září. Při rezervacích v síti GoOut je možné pořadatele podpořit dobrovolným příspěvkem. Den architektury nabízí i program pro děti a první český filmový festival o architektuře Film a architektura, jenž letos po jedenácté přinese na plátna kin zejména věnované architektuře a urbanismu. Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz a www.filmarchitektura.cz.

ZDROJ: TZ Den architektury (Kruh z.s.)