13.09.2022

Festival Den architektury startuje 30. září

Mottem dvanáctého ročníku festivalu je “Nebourej, transformuj!”, z velké části se tak zaměřuje na ekologický, ekonomický i etický rozměr architektury a výstavby. Letos láká na více než 300 akcí v ČR i na Slovensku od 30. září do 6. října 2022.

Architektonické skvosty i zapomenuté stavby, domy, které znovu ožily díky rekonstrukcím, dílo Josipa Plečnika i jeho následovníků, realizace přední české architektky Aleny Šrámkové, stavby šetrné k životnímu prostředí a mnohem více představí od 30. 9. do 6. 10. festival Den architektury. Nejrozsáhlejší festival o architektuře u nás letos zamíří do stovky měst a obcí v České republice i na Slovensku a nabídne na 300 zdarma přístupných exkurzí do běžně nepřístupných budov, komentovaných procházek, přednášek, workshopů i akcí pro děti. Za architekturou známou i neznámou se mohou zájemci vydat nejen pěšky, ale i třeba na kole, a to vždy s odborným výkladem. Hlavním dějištěm festivalu bude Praha, ale bohatý program nabízí i Brno, Ostrava, Opava, Zlín, Olomouc a další desítky měst.

I letošní ročník se koná se záštitou Svazu měst a obcí ČR.

Mottem dvanáctého ročníku festivalu je “Nebourej, transformuj!”, z velké části se tak zaměřuje na ekologický, ekonomický i etický rozměr architektury a výstavby a představuje příkladná řešení rekonstrukcí a revitalizací. Program tak představí například proměnu továrny na kulturní centrum, studentské menzy v galerii, sídlištní školky na moderní jazykovou školu, paneláku v moderní bydlení nebo rekonstrukce historických budov, do kterých se podařilo citlivě vnést prvky moderní architektury.  Další výraznou festivalovou sekcí je Pocta Josipu Plečnikovi, od jehož narození uplynulo v letošním roce 150 let. Program se vydá nejen po jeho pražských realizacích, ale upozorní i na práce jeho následovníků a kolegů v Brně, ve Zlíně nebo Olomouci. Festival vzdá také napříč republikou poctu české architektce Aleně Šrámkové, která je označována za první dámu české architektury. Její realizace představí v Chebu, Přerově, Praze nebo Černošicích. V dalším programu festival představuje jak současné zajímavé stavby, tak architekturu 20. století, a na některých místech zamíří i hlouběji do historie. Například pozve na výlet po vodních dílech, industriálních či sakrálních stavbách, funkcionalistických perlách i nejnovějších budovách vystavěných s ohledem na životní prostředí.

Paralelně se Dnem architektury probíhá letos po desáté i jeho sesterský festival Film a architektura. Kompletní program a také registrace na kapacitně omezené akce naleznete na webových stránkách Dne architektury www.denarchitektury.cz.

Zdroj: TZ pořadatele