Anketa

Po letošních komunálních volbách se opětovně otevírá diskuse nad změnou volebního systému.

Souhlasíte se změnou tak, že mandáty do zastupitelstva obce budou přidělovány podle počtu získaných hlasů pro jednotlivé kandidáty bez návaznosti na politickou příslušnost (tzv. slovenský model)?

ANO ANO 700
NE NE 107
NEVÍM NEVÍM 95

Zajímavosti ze Svazu

Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města
Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města

Jak jsme vás již informovali, novela rozšiřující pravomoci NKÚ jde na vládu s rozporem. Podívejte se na diskuzi v redakci Moderní obce s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou a naším výkonným ředitelem Pavlem Drahovzalem.

Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách
Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách

Mateřské školy nebudou mít povinnost přijímat od 1. 9. 2020 dvouleté děti, tak rozhodli poslanci v pátek ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Již v roce 2016 byl Svaz proti této povinnosti, která byla přijata na podkladě poslaneckého pozměňovacího návrhu.

Finalisté soutěže Vesnice roku 2018
Finalisté soutěže Vesnice roku 2018

V průběhu posledních dvou měsíců probíhala krajská hodnocení obcí, které se přihlásily do soutěže Vesnice roku. Každý kraj již nyní má svého finalistu, který postoupil do celostátního kola. Podívejte se na jejich seznam.

Zveřejňování osobních údajů a fotografií žáků na internetu – stanovisko ÚOOÚ
O postup v souladu s obecným nařízením GDPR se jedná, pokud jsou zveřejňovány nezbytné osobní údaje žáků na základě zvláštních předpisů za účelem plnění právní povinnosti. K tomuto zpracování není třeba souhlasu žáka, resp. zákonného zástupce. Pokud však dojde k využití osobních údajů žáků k jinému účelu,
Plán rozvoje sportu - nová povinnost obcí

Obce mají povinnost od 1. července 2018 v samostatné působnosti zhotovit pro své území plán rozvoje sportu a zajišťovat jeho provádění. Tato novela prošla bohužel bez výjimky pro všechny obce i přes mnohý odpor, proti tomuto návrhu se postavil i Svaz.

Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah
Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah

V souvislosti s blížícím se termínem komunálních voleb upozorňujeme na nové ustanovení v zákoně o volbách do zastupitelstev obcí. Nově musí být na kandidátní listině u každého kandidáta uvedeno pohlaví.

Poradna pro obce
Poradna pro obce

Každá členská obec může služeb Poradny pro obce využít až pětkrát ročně zdarma (jde o dosavadní průměr dotazů na jednu obec), a to opakovaně každý rok. Pětkrát do roka můžete položit svůj individuální písemný nebo telefonický dotaz nebo vyhledávat v databázi již zodpovězených dotazů.  Zřídit přístup můžete až 11 osobám z Vaší obce. Členská obec, která svých pět přístupů do Poradny pro obce vyčerpá, si může za úplatu zřídit rozšířený přístup do Poradny pro obce.

Matriky na malých obcích zachráněny
Matriky na malých obcích zachráněny

Praha, 29. května 2018 - K plánovanému rušení cca 450 matričních úřadů, které zvažovalo Ministerstvo vnitra ČR, nakonec nedojde. Každá obec si totiž bude moci sama zvážit, zda si tuto agendu bude chtít ponechat a nadále vykonávat. Dohodli se na tom dnes předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl a předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová s premiérem Andrejem Babišem a ministrem vnitra Lubomírem Metnarem.

Starosto, projektuj…
Starosto, projektuj…

Prostřednictvím nově vytvořených webových stránek www.projektuj.smocr.cz chceme starostkám a starostům, ale i dalším uživatelům nabídnout určitý návod a poskytnout praktická doporučení, jak optimálně zajistit přípravu a následnou realizaci investičních akcí realizovaných v obcích. Celý proces přípravy a realizace akce je představen na dvou modelových řešeních – výstavba cyklistické stezky (liniové dopravní stavby) a výstavba mateřské školy (stavba objektu občanské vybavenosti). Zároveň si mohou návštěvníci webu na reálném příkladu uvedených projektů porovnat obecný popis a realitu již hotových projektů, které byly realizovány v obci Bukovno a ve městě Mladá Boleslav.

Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU
Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU

Publikace zpracovává programy Evropské unie, jako jsou tzv. komunitární programy EU a programy Evropské územní spolupráce, a nabízí přehled, kde a na jaké aktivity z těchto programů mohou obce a města čerpat finanční prostředky. Jednotlivé programy jsou doplněny o příklady projektů, které byly realizovány převážně českými městy a obcemi buď jako vedoucími partnery, nebo v pozici partnerů. Hlavním účelem prezentace příkladů projektů je nabídnout inspiraci a lepší představu o využitelnosti programů, a podpořit tak zapojení českých měst do projektů financovaných těmito programy. V publikaci je zpracováno 19 dotačních programů a 22 příkladů realizovaných projektů.

Dostávejte náš elektronický zpravodaj
Dostávejte náš elektronický zpravodaj

Souhrnný přehled o novinkách na webu a často i něco navíc přináší náš elektronický zpravodaj. Určen je všem zástupcům členských obcí Svazu. K jeho odběru si prosím vytvořte svůj účet na našich stránkách.

 

Publikace ke stažení
Publikace ke stažení

Svaz vydává různé publikace.

V rámci projektu na podporu meziobecní spolupráce nedávno vyšla publikace „Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“.

Informovali o nás

Cheb: Podpora meziobecní spolupráce

Další pracovní setkání v rámci projektu Meziobecní spolupráce se uskutečnilo 23. září v turistickém infocentru v Chebu. Zúčastnili se jej nejen představitelé obcí ORP Cheb, ale i pozvaní odborníci z praxe. Program zahájil chebský místostarosta a zároveň předseda DSO Mikroregion Chebsko, Vladimír Hartmann
 

Brno a pět obcí podepsalo memorandum o rozvoji metropolitní spolupráce

Na Nové radnici v Brně se uskutečnilo slavnostní setkání k metropolitní spolupráci spojené s podpisem memoranda s pěti obcemi s rozšířenou působností v Brněnské metropolitní oblasti. Účelem je dohoda o společném koordinovaném integrovaném přístupu v dané oblasti. Při zpracování strategie se využívají
 

Brno a pět obcí podepsalo memorandum o rozvoji metropolitní spolupráce

Dne 15. září 2014 se na Nové radnici v Brně uskutečnilo slavnostní setkání k metropolitní spolupráci spojené s podpisem memoranda s pěti obcemi s rozšířenou působností v Brněnské metropolitní oblasti. Setkání se zúčastnili primátor města Brna a starostové Šlapanic, Kuřimi, Rosic, Židlochovic a Slavkova u Brna
 

Ústí má nový strategický plán, novou vizi

Zastupitelstvo města Ústí nad Orlicí schválilo tento týden nový strategický plán. Ten vznikal v roce 2014 a jeho vývoj mohli občané sledovat a přispět k jeho tvorbě na webových stránkách města. Zde totiž na jaře proběhlo dotazníkové šetření spokojenosti obyvatel a dále byly k připomínkování zveřejněny
 

Je třeba zachovat obce II . typu

Už po několikáté je v připomínkovém řízení Strategický rámec rozvoje veřejné správy České republiky 2014+. Svaz měst a obcí ČR v souvislosti s ním mimo jiné zdůrazňuje nutnost zachovat obce II. typu, zachovat počet a dobrovolnost územního členění statutárních měst, rozšířit metody měření kvality ve veřejné správě
 

Televize Drak o setkání ORP Trutnov a Svazku obcí Východní Krkonoše

Televize Drak natočila reportáž o setkání obcí s rozšířenou působností Trutno a Svazku obcí Východní Krkonoše. Přehrát si ji můžete na http://www.youtube.com/watch?v=AKNxFxXgtQs&feature=player_embedded.
 

Základy meziobecní spolupráce na Kutnohorsku byly letos úspěšně položeny

Setkání představitelů obcí blízkých i vzdálenějších organizované městem Kutná Hora se uskutečnilo ve čtvrtek 12. června v prostorách refektáře Galerie Středočeského kraje. Na úvod promluvili starosta Kutné Hory Ivo Šanc a starosta Zbraslavic Ondřej Havlovic. Článek ze 17. června vyšel na www.kutnohorské listy
 

Sokolovsko se zaměří na řešení nezaměstnanosti

Téměř všechna města a obce na Sokolovsku se zapojila do projektu meziobecní spolupráce. Tento projekt organizuje za prostředky Evropské unie Svaz měst a obcí spolu s městy Sokolovem a Horním Slavkovem. Článek, který vyšel na serveru novinky.cz, celý ho najdete zde: http://www.novinky.cz/vase-zpravy/karlovarsky-kraj/sok
 

Starostové řešili odpady, školství či sociální oblast i na Lovosicku

Článek v měsíčníku Lovosický dnešek - červen 2014: /*
 

Výsledky dotazníkového šetření

Metodik pro navazování meziobecní spolupráce Jiří Hužera napsal článek pro časopis Moderní obec, v němž přibližuje výsledky dotazníkového šetření v rámci našeho projektu Obce sobě.
 
 

Naši partneři

----------------------------

 

Kalendář

25. - 26. února 2019

Konference Ostrovy života

Brno
26. února 2019 10:00-13:00

PS obcí II. typu

Praha, Kancelář Svazu
 
27. února 2019 10:00-13:00

Bezpečnostní komise

Praha, Kancelář Svazu
 
5. března 2019 09:00-14:00

Krajské setkání v Jihomoravském kraji

Kongresové centrum Veletrhů Brno, sál A, Výstaviště 405/1
 
7. března 2019 09:00-14:00

Krajské setkání Středočeskoho kraje a hl. m. Prahy

Magistrát hlavního města Prahy, Mariánské nám. 2, Praha 1
 

Adresa

Svaz měst a obcí ČR
5. května 1640/65
140 00 Praha 4
tel.: +420 234 709 711
fax: +420 234 709 786
e-mail: smocr@smocr.cz
ID datové schránky: 5fkgwn3
IČ: 63 11 30 74


Mezinárodní poradenské
centrum obcí

Partnerská asociace


Rada evropských obcí a regionů

Regionální stálá konference
Ústeckého kraje