Zajímavosti ze Svazu

Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města
Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města

Jak jsme vás již informovali, novela rozšiřující pravomoci NKÚ jde na vládu s rozporem. Podívejte se na diskuzi v redakci Moderní obce s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou a naším výkonným ředitelem Pavlem Drahovzalem.

Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách
Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách

Mateřské školy nebudou mít povinnost přijímat od 1. 9. 2020 dvouleté děti, tak rozhodli poslanci v pátek ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Již v roce 2016 byl Svaz proti této povinnosti, která byla přijata na podkladě poslaneckého pozměňovacího návrhu.

Finalisté soutěže Vesnice roku 2018
Finalisté soutěže Vesnice roku 2018

V průběhu posledních dvou měsíců probíhala krajská hodnocení obcí, které se přihlásily do soutěže Vesnice roku. Každý kraj již nyní má svého finalistu, který postoupil do celostátního kola. Podívejte se na jejich seznam.

Zveřejňování osobních údajů a fotografií žáků na internetu – stanovisko ÚOOÚ
O postup v souladu s obecným nařízením GDPR se jedná, pokud jsou zveřejňovány nezbytné osobní údaje žáků na základě zvláštních předpisů za účelem plnění právní povinnosti. K tomuto zpracování není třeba souhlasu žáka, resp. zákonného zástupce. Pokud však dojde k využití osobních údajů žáků k jinému účelu,
Plán rozvoje sportu - nová povinnost obcí

Obce mají povinnost od 1. července 2018 v samostatné působnosti zhotovit pro své území plán rozvoje sportu a zajišťovat jeho provádění. Tato novela prošla bohužel bez výjimky pro všechny obce i přes mnohý odpor, proti tomuto návrhu se postavil i Svaz.

Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah
Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah

V souvislosti s blížícím se termínem komunálních voleb upozorňujeme na nové ustanovení v zákoně o volbách do zastupitelstev obcí. Nově musí být na kandidátní listině u každého kandidáta uvedeno pohlaví.

Poradna pro obce
Poradna pro obce

Každá členská obec může služeb Poradny pro obce využít až pětkrát ročně zdarma (jde o dosavadní průměr dotazů na jednu obec), a to opakovaně každý rok. Pětkrát do roka můžete položit svůj individuální písemný nebo telefonický dotaz nebo vyhledávat v databázi již zodpovězených dotazů.  Zřídit přístup můžete až 11 osobám z Vaší obce. Členská obec, která svých pět přístupů do Poradny pro obce vyčerpá, si může za úplatu zřídit rozšířený přístup do Poradny pro obce.

Matriky na malých obcích zachráněny
Matriky na malých obcích zachráněny

Praha, 29. května 2018 - K plánovanému rušení cca 450 matričních úřadů, které zvažovalo Ministerstvo vnitra ČR, nakonec nedojde. Každá obec si totiž bude moci sama zvážit, zda si tuto agendu bude chtít ponechat a nadále vykonávat. Dohodli se na tom dnes předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl a předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová s premiérem Andrejem Babišem a ministrem vnitra Lubomírem Metnarem.

Starosto, projektuj…
Starosto, projektuj…

Prostřednictvím nově vytvořených webových stránek www.projektuj.smocr.cz chceme starostkám a starostům, ale i dalším uživatelům nabídnout určitý návod a poskytnout praktická doporučení, jak optimálně zajistit přípravu a následnou realizaci investičních akcí realizovaných v obcích. Celý proces přípravy a realizace akce je představen na dvou modelových řešeních – výstavba cyklistické stezky (liniové dopravní stavby) a výstavba mateřské školy (stavba objektu občanské vybavenosti). Zároveň si mohou návštěvníci webu na reálném příkladu uvedených projektů porovnat obecný popis a realitu již hotových projektů, které byly realizovány v obci Bukovno a ve městě Mladá Boleslav.

Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU
Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU

Publikace zpracovává programy Evropské unie, jako jsou tzv. komunitární programy EU a programy Evropské územní spolupráce, a nabízí přehled, kde a na jaké aktivity z těchto programů mohou obce a města čerpat finanční prostředky. Jednotlivé programy jsou doplněny o příklady projektů, které byly realizovány převážně českými městy a obcemi buď jako vedoucími partnery, nebo v pozici partnerů. Hlavním účelem prezentace příkladů projektů je nabídnout inspiraci a lepší představu o využitelnosti programů, a podpořit tak zapojení českých měst do projektů financovaných těmito programy. V publikaci je zpracováno 19 dotačních programů a 22 příkladů realizovaných projektů.

Dostávejte náš elektronický zpravodaj
Dostávejte náš elektronický zpravodaj

Souhrnný přehled o novinkách na webu a často i něco navíc přináší náš elektronický zpravodaj. Určen je všem zástupcům členských obcí Svazu. K jeho odběru si prosím vytvořte svůj účet na našich stránkách.

 

Publikace ke stažení
Publikace ke stažení

Svaz vydává různé publikace.

V rámci projektu na podporu meziobecní spolupráce nedávno vyšla publikace „Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“.

Nabídky spolupráce

24. března 2005

Belchatów, Polsko

Belchatów je okresní město v lodžském vojvodství vzdálené od Lodže 50 km  a Varšavy 150 km. S 65 tis. obyvateli je jedním z větších měst v oblasti. V dnešní době je Belchatów moderním průmyslovým a kulturním městem. V hospodářské oblasti je dominantou těžba uhlí, průmysl pohonných hmot a energetiky, stavebnictví, obchod a služby. Belchatów je zaměřen na realizaci nových investic, které jsou šancí města na jeho další rozvoj.
Město by rádo spolupracovalo s českým městem obdobným strukturálně a hospodářsky. Cílem je kulturní a hospodářská výměna, která by přinášela užitek oběma partnerům, vzájemné předávání zkušeností a znalostí v oblasti školství, bytové politiky, ekonomiky, průmyslu a vědomostí o kulturních tradicích.

 
23. prosince 2004

Kozloduj, Bulharsko

Město Kozloduj (15 500 obyvatel) leží v severozápadní části Bulharska v Dunajské nížině v nadmořské výšce 25 m.n.m. v úrodné oblasti při ústí řeky Ogosta. Důležitým faktorem pro město a celou oblast jsou řeky Dunaj a Ogosta, které jsou významné nejen jako dopravní tepny, ale také jako zásobárny vody a elektrické energie.

 
15. prosince 2004

Seda, Lotyšsko

Lotyšské město Seda s 1770 obyvateli je situováno v severovýchodní části Lotyšska v okresu Valka a je asi 27 vzdálené od největšího administrativního centra oblasti města Valka. Rozloha obce je 203 ha a zemědělské oblasti 7252 ha. Město by rádo spolupracovalo a vyměňovalo zkušenosti v oblasti životního prostředí, sociální oblasti apod.

 
09. listopadu 2004

Nichelino, Itálie

Město má zájem hlavně o spolupráci v oblasti kultury a sportu. V místě se nachází hodně dobrovolnických spolků.

 
08. listopadu 2004

Berat, Albánie

Berat, město s dvoutisíciletou historií, se nachází v centrální oblasti Albánie. Jedno z nejstarších a nejkrásnějších albánských měst, které brzy bude zařazeno do seznamu UNESCO, se rozkládá na svazích rozkládajících se kolem údolí řeky Osum. Celý region Beratu se v současnosti znovu rozvíjí, především v oblasti zemědělství. Díky své historii a architektonickým památkám má město Berat velký turistický potenciál.

 
05. listopadu 2004

Svištov, Bulharsko

Město Svistov leží v severní části okresu Veliko Tarnovo na řece Dunaj, která zde tvoří hranici s Rumunskem. Toto bulharské město s 29 tisíci obyvateli je průmyslovým, zemědělským, kulturním a vzdělávacím centrem oblasti. Převažuje rovinatý terén s maximální výškou 130 m.n.m. Podnebí je kontinentální  s charakteristickými velkými rozdíly teplot mezi zimním a letním obdobím.

 
11. září 2004

Jurbarkas, Litva

Litevské město Jurbarkas leží na jihozápadě Litvy na řece Nemunas. Město je centrem stejnojmenného regionu, který se rozkládá na ploše 1 507 km2 s celkovým počtem obyvatel 37 000. Město samotné má 14 000 obyvatel. Jurbarkas je asi 200 km vzdálený od hlavního města Vilnius a 150 km od Baltského moře. Město i region má bohatství přírodních, kulturních, historických památek, které lákají

 
11. září 2004

Kalvarija, Litva

Litevské město Kalvarija se nachází na jihovýchodě Litva a nedaleko hranic s Polskem. Jeho krásné okolí – ze severu jej obklopují nížiny a z jihu hory, charakter krajiny a mnoho krásných jezer jej odlišují od ostatních měst v Litvě. V jeho blízkosti se nachází státní rezervace Aguonis a tři místní rezervace.

 
30. června 2004

Mamirolle, Francie

Obec se nachází na náhorní plošině pohoří Jura ve východní Francii v kraji Franche Compte. Obec má zájem o výměnu zkušeností v oblasti kultury, sportu a o realizaci vzájemných výměnných pobytů mládeže a rodin.

 
07. dubna 2004

Město Albano Laziale, Itálie

Město se nachází blízko hlavního města Říma, v kraji Lazio. V této oblasti se nachází velké množství vykopávek, které pocházejí z románského období a pro jejich značné množství je toto místo velice lákavé pro turisty. Město má zájem spolupracovat v oblasti historie, kultruy a v sociální oblasti.

 
 

Naše akce

XXII. celostátní finanční konference

21. - 22. listopadu 2019, Praha

Naši partneři

 

Kalendář

17. - 21. září 2019

Veletrh FOR ARCH 2019

PVA EXPO PRAHA Beranových 667 Praha 9 Letňany

Největší stavební veletrh v České republice FOR ARCH – stavební veletrh s nejdelší tradicí v ČR představuje pro české i zahraniční vystavovatele výbornou příležitost pro prezentaci svých služeb a výrobků v mezinárodní konkurenci. 

 
detail akce
17. září 2019 09:30

TECHNOLOGICKÉ FÓRUM 2019 odpoví na klíčové otázky stavebnictví

Praha Stavební veletrh FOR ARCH, Kongresový sál, PVA EXPO PRAHA

Zjednoduší rekodifikace stavebního práva administraci staveb? Dočkáme se zkrácení lhůt pro vydání stavebního povolení? Jak změní české stavebnictví digitalizace? Přijďte diskutovat!

 
detail akce
24. září 2019 09:00-15:00

Seminář - Zastupitel v právu

Praha

 Justiční areál Na Míčánkách, Praha 10 Vršovice, 28. pluku 29B, dražební sál

 
detail akce
26. září 2019 09:00-11:00

Komora měst

Rezidence RoSa, Praha 8
 
26. září 2019 09:00-11:00

Komora obcí

Rezidence RoSa, Praha 8
 

Adresa

Svaz měst a obcí ČR
5. května 1640/65
140 00 Praha 4
tel.: +420 234 709 711
e-mail: smocr@smocr.cz
ID datové schránky: 5fkgwn3
IČ: 63 11 30 74


Mezinárodní poradenské
centrum obcí

Partnerská asociace


Rada evropských obcí a regionů

Regionální stálá konference
Ústeckého kraje