Zajímavosti ze Svazu

Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města
Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města

Jak jsme vás již informovali, novela rozšiřující pravomoci NKÚ jde na vládu s rozporem. Podívejte se na diskuzi v redakci Moderní obce s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou a naším výkonným ředitelem Pavlem Drahovzalem.

Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách
Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách

Mateřské školy nebudou mít povinnost přijímat od 1. 9. 2020 dvouleté děti, tak rozhodli poslanci v pátek ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Již v roce 2016 byl Svaz proti této povinnosti, která byla přijata na podkladě poslaneckého pozměňovacího návrhu.

Finalisté soutěže Vesnice roku 2018
Finalisté soutěže Vesnice roku 2018

V průběhu posledních dvou měsíců probíhala krajská hodnocení obcí, které se přihlásily do soutěže Vesnice roku. Každý kraj již nyní má svého finalistu, který postoupil do celostátního kola. Podívejte se na jejich seznam.

Zveřejňování osobních údajů a fotografií žáků na internetu – stanovisko ÚOOÚ
O postup v souladu s obecným nařízením GDPR se jedná, pokud jsou zveřejňovány nezbytné osobní údaje žáků na základě zvláštních předpisů za účelem plnění právní povinnosti. K tomuto zpracování není třeba souhlasu žáka, resp. zákonného zástupce. Pokud však dojde k využití osobních údajů žáků k jinému účelu,
Plán rozvoje sportu - nová povinnost obcí

Obce mají povinnost od 1. července 2018 v samostatné působnosti zhotovit pro své území plán rozvoje sportu a zajišťovat jeho provádění. Tato novela prošla bohužel bez výjimky pro všechny obce i přes mnohý odpor, proti tomuto návrhu se postavil i Svaz.

Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah
Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah

V souvislosti s blížícím se termínem komunálních voleb upozorňujeme na nové ustanovení v zákoně o volbách do zastupitelstev obcí. Nově musí být na kandidátní listině u každého kandidáta uvedeno pohlaví.

Poradna pro obce
Poradna pro obce

Každá členská obec může služeb Poradny pro obce využít až pětkrát ročně zdarma (jde o dosavadní průměr dotazů na jednu obec), a to opakovaně každý rok. Pětkrát do roka můžete položit svůj individuální písemný nebo telefonický dotaz nebo vyhledávat v databázi již zodpovězených dotazů.  Zřídit přístup můžete až 11 osobám z Vaší obce. Členská obec, která svých pět přístupů do Poradny pro obce vyčerpá, si může za úplatu zřídit rozšířený přístup do Poradny pro obce.

Matriky na malých obcích zachráněny
Matriky na malých obcích zachráněny

Praha, 29. května 2018 - K plánovanému rušení cca 450 matričních úřadů, které zvažovalo Ministerstvo vnitra ČR, nakonec nedojde. Každá obec si totiž bude moci sama zvážit, zda si tuto agendu bude chtít ponechat a nadále vykonávat. Dohodli se na tom dnes předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl a předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová s premiérem Andrejem Babišem a ministrem vnitra Lubomírem Metnarem.

Starosto, projektuj…
Starosto, projektuj…

Prostřednictvím nově vytvořených webových stránek www.projektuj.smocr.cz chceme starostkám a starostům, ale i dalším uživatelům nabídnout určitý návod a poskytnout praktická doporučení, jak optimálně zajistit přípravu a následnou realizaci investičních akcí realizovaných v obcích. Celý proces přípravy a realizace akce je představen na dvou modelových řešeních – výstavba cyklistické stezky (liniové dopravní stavby) a výstavba mateřské školy (stavba objektu občanské vybavenosti). Zároveň si mohou návštěvníci webu na reálném příkladu uvedených projektů porovnat obecný popis a realitu již hotových projektů, které byly realizovány v obci Bukovno a ve městě Mladá Boleslav.

Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU
Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU

Publikace zpracovává programy Evropské unie, jako jsou tzv. komunitární programy EU a programy Evropské územní spolupráce, a nabízí přehled, kde a na jaké aktivity z těchto programů mohou obce a města čerpat finanční prostředky. Jednotlivé programy jsou doplněny o příklady projektů, které byly realizovány převážně českými městy a obcemi buď jako vedoucími partnery, nebo v pozici partnerů. Hlavním účelem prezentace příkladů projektů je nabídnout inspiraci a lepší představu o využitelnosti programů, a podpořit tak zapojení českých měst do projektů financovaných těmito programy. V publikaci je zpracováno 19 dotačních programů a 22 příkladů realizovaných projektů.

Dostávejte náš elektronický zpravodaj
Dostávejte náš elektronický zpravodaj

Souhrnný přehled o novinkách na webu a často i něco navíc přináší náš elektronický zpravodaj. Určen je všem zástupcům členských obcí Svazu. K jeho odběru si prosím vytvořte svůj účet na našich stránkách.

 

Publikace ke stažení
Publikace ke stažení

Svaz vydává různé publikace.

V rámci projektu na podporu meziobecní spolupráce nedávno vyšla publikace „Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“.

Nabídky spolupráce

14. listopadu 2005

Val di Ledro, Itálie

Svazek obcí Val di Ledro sdružuje 6 obcí o celkovém počtu cca 5 tis. obyvatel (od 600 do 1500). Obce leží v údolí jezera Ledro (nadmořská výška 650 m.n.m.) v tridentské provincii nedaleko Lago di Garda v podhůří Alp. Oblast má velký turistický potenciál s aktivním občanským, kulturním i sportovním, životem

 
14. listopadu 2005

Castrolibero, Itálie

Svazek obcí Pandosia leží v jihoitalském regionu Calabria v sousedské blízkosti s regionem Basilicata a na pobřeží Tyrhénského a Jonského moře. Jeho pohádkově krásné území je většinou hornaté a zalesněné s množstvím historických památek. Klimaktické podmínky jsou spíše mírné, průměrná teplota v zimě je kolem 5 a v létě kolem 30 stupňů Celsia.

 
14. listopadu 2005

Hod Hasharon, Izrael

Izraelské město Hod Hasharon leží v centrální části země severovýchodně od hlavního města Tel Avivu. Město se skládá ze pěti městských částí, ve kterých žije téměř 40 tisíc obyvatel. Hod Hasharon má zájem navázat partnerství s českým nebo moravským městem a chce spolupracovat v oblastech dopravy, rekreace a turistického ruchu a zemědělství.

 
28. července 2005

Vidin, Bulharsko

Město Vidin se nachází v severozápadním Bulharsku a zahrnuje 34 osídlených míst. Přes jeho území prochází dva evropské dopravní koridory do Sofie a podél Dunaje. Ve městě žije 61 tis. obyvatel.

 
28. července 2005

Clackmannanshire, Skotsko (UK)

Hrabství Clackmannanshire je situováno v samotném srdci Skotska  severně od řeky Forth asi 10 km od města Stirling a 22 km od měst Edinburgh a Glasgow. Díky kopcovité krajině, rychlým řekám a dynamickým městům a vesnicím je město popisováno jako miniatura Skotska. Město má 47 tis. obyvatel.

 
29. června 2005

Sdružení měst Pandosia League, kraj Calabria

Sdružení měst Pandosia League které se skládá ze tří různých municipalit: Castrolibero, Merano Marchesato a Merano Principato hledá podobné sdružení v České republice. Všechna  tato tři města jsou proslulá svou bohatou historií, ale i moderní výstavbou ze šedesátých let. I když tato tři města byla založena již ve středověku, Svazek měst Pandosia League vznikl teprve v roce 1999.

 
08. června 2005

Šabac, Srbsko

Město Šabac leží na západě Srbska nedaleko hranic s Bosnou a Hercegovinou a Chorvatském. Městem protéká řeka Sáva.  Šabac s 127 tisíci obyvateli je moderní město, které hraje roli ekonomického, správního i kulturního centra celé oblasti. Šabac hledá město v České republice, které by mělo zájem rozvíjet kulturní i ekonomickou spolupráce a spolupráci na společných projektech.

 
07. dubna 2005

Boxberg, SRN

Německá obec Boxberg leží v Horní Lužici v severovýchodní části Saska. Má zájem o spolupráci s českou obcí, která prošla podobným hospodářským a demografickým vývojem a pro něž by výměna názorů či bližší kooperace byla zajímavá a účelná.

 
06. dubna 2005

Okres Wołów, Polsko

Okres se sídlem ve městě Wołów leží v jihozápadní části Polské republiky, v Dolnoslezském vojvodství na severozápad od města Vratislavi. Tvoří jej území tří obcí – Brzeg Dolny, Wińsko a Wołów a zahrnuje 3,4% (675 km) rozlohy Dolnoslezského vojvodství. Žije v něm více jak 47 tis. obyvatel.

 
05. dubna 2005

Józefów, Polsko

Polské město Józefów leží v regionu Mayovka asi 25 km jižně od hlavního města Varšavy. Žije zde asi 16 tis. obyvatel. V současnosti je město a okolí vyhledávanou turistickou destinací s dobrým zázemím pro trávení volného času. Město Józefów by rádo spolupracovalo v oblastech spolupráce škol, kultury, obchodních styků, výměn občanů apod.

 
 

Naše akce

XXII. celostátní finanční konference

21. - 22. listopadu 2019, Praha

Naši partneři

 

Kalendář

17. - 21. září 2019

Veletrh FOR ARCH 2019

PVA EXPO PRAHA Beranových 667 Praha 9 Letňany

Největší stavební veletrh v České republice FOR ARCH – stavební veletrh s nejdelší tradicí v ČR představuje pro české i zahraniční vystavovatele výbornou příležitost pro prezentaci svých služeb a výrobků v mezinárodní konkurenci. 

 
detail akce
17. září 2019 09:30

TECHNOLOGICKÉ FÓRUM 2019 odpoví na klíčové otázky stavebnictví

Praha Stavební veletrh FOR ARCH, Kongresový sál, PVA EXPO PRAHA

Zjednoduší rekodifikace stavebního práva administraci staveb? Dočkáme se zkrácení lhůt pro vydání stavebního povolení? Jak změní české stavebnictví digitalizace? Přijďte diskutovat!

 
detail akce
24. září 2019 09:00-15:00

Seminář - Zastupitel v právu

Praha

 Justiční areál Na Míčánkách, Praha 10 Vršovice, 28. pluku 29B, dražební sál

 
detail akce
26. září 2019 09:00-11:00

Komora měst

Rezidence RoSa, Praha 8
 
26. září 2019 09:00-11:00

Komora obcí

Rezidence RoSa, Praha 8
 

Adresa

Svaz měst a obcí ČR
5. května 1640/65
140 00 Praha 4
tel.: +420 234 709 711
e-mail: smocr@smocr.cz
ID datové schránky: 5fkgwn3
IČ: 63 11 30 74


Mezinárodní poradenské
centrum obcí

Partnerská asociace


Rada evropských obcí a regionů

Regionální stálá konference
Ústeckého kraje