Anketa

 

Zajišťujete v obci sběr použitého kuchyňského oleje a CELOROČNÍ sběr biologicky rozložitelného odpadu (BRKO) rostlinného původu?

 

Ano, oboje. Ano, oboje. 110
ANO, kuchyňský olej. ANO, kuchyňský olej. 26
ANO, BRKO. ANO, BRKO. 20
NE, BRKO pouze v sezóně. NE, BRKO pouze v sezóně. 22
NE, nevnímáme to jako potřebné. NE, nevnímáme to jako potřebné. 6
NE, občané o to nemají zájem. NE, občané o to nemají zájem. 18

Zajímavosti ze Svazu

Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách
Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách

Mateřské školy nebudou mít povinnost přijímat od 1. 9. 2020 dvouleté děti, tak rozhodli poslanci v pátek ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Již v roce 2016 byl Svaz proti této povinnosti, která byla přijata na podkladě poslaneckého pozměňovacího návrhu.

Finalisté soutěže Vesnice roku 2018
Finalisté soutěže Vesnice roku 2018

V průběhu posledních dvou měsíců probíhala krajská hodnocení obcí, které se přihlásily do soutěže Vesnice roku. Každý kraj již nyní má svého finalistu, který postoupil do celostátního kola. Podívejte se na jejich seznam.

Zveřejňování osobních údajů a fotografií žáků na internetu – stanovisko ÚOOÚ
O postup v souladu s obecným nařízením GDPR se jedná, pokud jsou zveřejňovány nezbytné osobní údaje žáků na základě zvláštních předpisů za účelem plnění právní povinnosti. K tomuto zpracování není třeba souhlasu žáka, resp. zákonného zástupce. Pokud však dojde k využití osobních údajů žáků k jinému účelu,
Plán rozvoje sportu - nová povinnost obcí

Obce mají povinnost od 1. července 2018 v samostatné působnosti zhotovit pro své území plán rozvoje sportu a zajišťovat jeho provádění. Tato novela prošla bohužel bez výjimky pro všechny obce i přes mnohý odpor, proti tomuto návrhu se postavil i Svaz.

Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah
Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah

V souvislosti s blížícím se termínem komunálních voleb upozorňujeme na nové ustanovení v zákoně o volbách do zastupitelstev obcí. Nově musí být na kandidátní listině u každého kandidáta uvedeno pohlaví.

Oznámení o střetu zájmů podejte nejdříve dnem 30. června 2018
Oznámení o střetu zájmů podejte nejdříve dnem 30. června 2018

Avizovaná novela zákona o střetu zájmů byla dne 15. června 2018 zveřejněna ve Sbírce zákonů. Oznámení do centrálního registru oznámení podejte 30. června 2018.  

Poradna pro obce
Poradna pro obce

Každá členská obec může služeb Poradny pro obce využít až pětkrát ročně zdarma (jde o dosavadní průměr dotazů na jednu obec), a to opakovaně každý rok. Pětkrát do roka můžete položit svůj individuální písemný nebo telefonický dotaz nebo vyhledávat v databázi již zodpovězených dotazů.  Zřídit přístup můžete až 11 osobám z Vaší obce. Členská obec, která svých pět přístupů do Poradny pro obce vyčerpá, si může za úplatu zřídit rozšířený přístup do Poradny pro obce.

Matriky na malých obcích zachráněny
Matriky na malých obcích zachráněny

Praha, 29. května 2018 - K plánovanému rušení cca 450 matričních úřadů, které zvažovalo Ministerstvo vnitra ČR, nakonec nedojde. Každá obec si totiž bude moci sama zvážit, zda si tuto agendu bude chtít ponechat a nadále vykonávat. Dohodli se na tom dnes předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl a předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová s premiérem Andrejem Babišem a ministrem vnitra Lubomírem Metnarem.

Starosto, projektuj…
Starosto, projektuj…

Prostřednictvím nově vytvořených webových stránek www.projektuj.smocr.cz chceme starostkám a starostům, ale i dalším uživatelům nabídnout určitý návod a poskytnout praktická doporučení, jak optimálně zajistit přípravu a následnou realizaci investičních akcí realizovaných v obcích. Celý proces přípravy a realizace akce je představen na dvou modelových řešeních – výstavba cyklistické stezky (liniové dopravní stavby) a výstavba mateřské školy (stavba objektu občanské vybavenosti). Zároveň si mohou návštěvníci webu na reálném příkladu uvedených projektů porovnat obecný popis a realitu již hotových projektů, které byly realizovány v obci Bukovno a ve městě Mladá Boleslav.

Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU
Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU

Publikace zpracovává programy Evropské unie, jako jsou tzv. komunitární programy EU a programy Evropské územní spolupráce, a nabízí přehled, kde a na jaké aktivity z těchto programů mohou obce a města čerpat finanční prostředky. Jednotlivé programy jsou doplněny o příklady projektů, které byly realizovány převážně českými městy a obcemi buď jako vedoucími partnery, nebo v pozici partnerů. Hlavním účelem prezentace příkladů projektů je nabídnout inspiraci a lepší představu o využitelnosti programů, a podpořit tak zapojení českých měst do projektů financovaných těmito programy. V publikaci je zpracováno 19 dotačních programů a 22 příkladů realizovaných projektů.

Dostávejte náš elektronický zpravodaj
Dostávejte náš elektronický zpravodaj

Souhrnný přehled o novinkách na webu a často i něco navíc přináší náš elektronický zpravodaj. Určen je všem zástupcům členských obcí Svazu. K jeho odběru si prosím vytvořte svůj účet na našich stránkách.

 

Publikace ke stažení
Publikace ke stažení

Svaz vydává různé publikace.

V rámci projektu na podporu meziobecní spolupráce nedávno vyšla publikace „Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“.

Životní prostředí

Ing. Bc. Barbora Tomčalová, garantka rubriky Životní prostředí
mobil: 734 551 940
e-mail: tomcalova@smocr.cz

11. února 2011

Extrémní projevy počasí související s vodou – priorita Maďarska v oblasti životního prostředí v rámci jeho předsednictví v Radě EU

Extrémní projevy počasí související s vodou – priorita Maďarska v oblasti životního prostředí v rámci jeho předsednictví v Radě EU

Maďarsko si jako předsedající země Rady EU zvolilo jako svůj hlavní cíl v oblasti životního prostředí otevření diskuze o extrémních projevech počasí souvisejících s vodou a změnou klimatu, jako jsou lokální povodně, přívalové deště, sucho, dostupnost vodních zdrojů apod.


 
11. února 2011

Připravovaná legislativa v oblasti životního prostředí v letošním roce

Připravovaná legislativa v oblasti životního prostředí v letošním roce

Vláda v minulém týdnu zveřejnila Plán legislativních prací na rok 2011. V oblasti životního upozorňujeme především na následující zásadnější právní úpravy (řazeno chronologicky):

 

 
01. února 2011

Zástupci Svazu se setkali s novým ministrem životního prostředí

Zástupci Svazu se setkali s novým ministrem životního prostředí

Se zástupci Svazu se ve čtvrtek 27. ledna sešel ministr životního prostředí a bývalý starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. Svaz měst a obcí ČR byl prvním, koho nový ministr ve své funkci přijal. Jednání probíhalo ve vstřícné atmosféře. „Nebudeme rozhodovat o městech a obcích bez jejich účasti. Je důležité, aby se obce spolupodílely na všech důležitých rozhodnutích,“ přislíbil ministr. I do budoucna budou obce ke všem důležitým jednáním zvány. 

 
24. listopadu 2010

Provozovatelé zařízení budou k plnění ohlašovacích povinností využívat ISPOP

Provozovatelé zařízení budou k plnění ohlašovacích povinností využívat ISPOP

ISPOP (Integrovaný systém plnění ohlašovacích povinností) je nástrojem veřejné správy a součástí Jednotného informačního systému životního prostředí v České republice. Zřizovatelem ISPOP je Ministerstvo životního prostředí, provoz zajišťuje CENIA, česká informační agentura životního prostředí. 

 
29. října 2010

Pošťák není věžák

Ústřední komise na ochranu zvířat řešila poslední dobou několik podnětů od záchranných stanic a veterinárních lékařů, týkajících se poškození zdraví poštovních holubů, kteří byli, díky neinformovanosti veřejnosti, zaměněni se zdivočelými městskými holuby, tzv. "věžáky". Rozhodli jsme se proto tímto článkem informovat obecní samosprávy a tím i laickou veřejnost o existenci tohoto problému a možnostech, jak se v takové situaci zachovat.

 
02. června 2010

Využijte publikaci Poplatkové systémy v obcích - rizika a příležitosti pro odpadové hospodářství

Využijte publikaci Poplatkové systémy v obcích - rizika a příležitosti pro odpadové hospodářství

Přinášíme vám zajímavou publikaci Poplatkové systémy v obcích - rizika a příležitosti pro odpadové hospodářství.

 
24. května 2010

Co se děje nového v odpadech?

Blíží se prázdniny, které budou ve znamení povolebních vyjednávání o budoucnosti českého státu, proto i my se zamyslíme nad tím, kam by měl český národ směřovat. Ovšem konečnou volbu musí provést zejména města a obce, protože jde o komunální odpad.

 
03. března 2010

Systém NECHELA již v provozu!

Dne 26. 2. 2010 byla podepsána smlouva mezi Ministerstvem průmyslu a obchodou a Českomoravskou komoditní burzou Kladno na provozování zkušebního provozu systému NECHELA (nespotřebované chemické látky), který byl vyvinut z důvodu předcházení hromadění nebezpečných chemických látek pocházejících z drobné podnikatelské činnost, jako tomu bylo v případě obce Libčany na Hradecku.

 
25. února 2010

Ohlašování do integrovaného registru znečišťování (IRZ)

V návaznosti na množící se dotazy, zda obcím vzniká nebo nevzniká ohlašovací povinnost za rok 2009 do integrovaného registru znečišťování (IRZ) podle zákona č. 25/2008 Sb., zveřejnilo ministerstvo životního prostředí na stránkách www.irz.cz odpověď na dotazy, které mu byly adresovány pracovníky městských a obecních úřadů prostřednictvím služby helpdesk IRZ. 

 
22. února 2010

Portál chce zlepšit komunikaci v nakládání s odpady

Portál pro snadnou podnikovou praxi www.tretiruka.cz zaměřený na informační podporu živnostníků a malých podnikatelů v životním prostředí zprovoznil platformu pro obce. Účelem je zlepšit vzájemnou komunikaci v oblasti nakládání s odpady.
 
 

Naše akce


Přijeďte na

7. září 2018
Pražský hrad

Přihláška
 


    Naši partneři            

 

 

Kalendář

1. - 2. srpna 2018

Sympozium Venkov v proměnách času 1918-2018

Praha
31. srpna 2018 10:00-13:00

Finanční komise

Praha, Kancelář Svazu
 
4. září 2018 10:00-13:00

PS obcí II. typu

Praha, Kancelář Svazu
 
6. září 2018 10:00-13:00

Školská komise

Praha, Kancelář Svazu
 
7. září 2018

Vyhlášení výsledků soutěže “Nejlepší starosta / primátor 2014-2018“

Pražský hrad

Adresa

Svaz měst a obcí ČR
5. května 1640/65
140 00 Praha 4
tel.: +420 234 709 711
fax: +420 234 709 786
e-mail: smocr@smocr.cz
ID datové schránky: 5fkgwn3
IČ: 63 11 30 74


Mezinárodní poradenské
centrum obcí

Partnerská asociace


Rada evropských obcí a regionů

Regionální stálá konference
Ústeckého kraje