Anketa

 

Zajišťujete v obci sběr použitého kuchyňského oleje a CELOROČNÍ sběr biologicky rozložitelného odpadu (BRKO) rostlinného původu?

 

Ano, oboje. Ano, oboje. 101
ANO, kuchyňský olej. ANO, kuchyňský olej. 23
ANO, BRKO. ANO, BRKO. 19
NE, BRKO pouze v sezóně. NE, BRKO pouze v sezóně. 21
NE, nevnímáme to jako potřebné. NE, nevnímáme to jako potřebné. 6
NE, občané o to nemají zájem. NE, občané o to nemají zájem. 17

Zajímavosti ze Svazu

Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení garance míst pro dvouleté děti v mateřských školách
Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení garance míst pro dvouleté děti v mateřských školách

Mateřské školy nebudou mít povinnost přijímat od 1. 9. 2020 dvouleté děti, tak rozhodli poslanci v pátek ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Již v roce 2016 byl Svaz proti této povinnosti, která byla přijata na podkladě poslaneckého pozměňovacího návrhu.

Finalisté soutěže Vesnice roku 2018
Finalisté soutěže Vesnice roku 2018

V průběhu posledních dvou měsíců probíhala krajská hodnocení obcí, které se přihlásily do soutěže Vesnice roku. Každý kraj již nyní má svého finalistu, který postoupil do celostátního kola. Podívejte se na jejich seznam.

Zveřejňování osobních údajů a fotografií žáků na internetu – stanovisko ÚOOÚ
O postup v souladu s obecným nařízením GDPR se jedná, pokud jsou zveřejňovány nezbytné osobní údaje žáků na základě zvláštních předpisů za účelem plnění právní povinnosti. K tomuto zpracování není třeba souhlasu žáka, resp. zákonného zástupce. Pokud však dojde k využití osobních údajů žáků k jinému účelu,
Plán rozvoje sportu - nová povinnost obcí

Obce mají povinnost od 1. července 2018 v samostatné působnosti zhotovit pro své území plán rozvoje sportu a zajišťovat jeho provádění. Tato novela prošla bohužel bez výjimky pro všechny obce i přes mnohý odpor, proti tomuto návrhu se postavil i Svaz.

Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah
Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah

V souvislosti s blížícím se termínem komunálních voleb upozorňujeme na nové ustanovení v zákoně o volbách do zastupitelstev obcí. Nově musí být na kandidátní listině u každého kandidáta uvedeno pohlaví.

Oznámení o střetu zájmů podejte nejdříve dnem 30. června 2018
Oznámení o střetu zájmů podejte nejdříve dnem 30. června 2018

Avizovaná novela zákona o střetu zájmů byla dne 15. června 2018 zveřejněna ve Sbírce zákonů. Oznámení do centrálního registru oznámení podejte 30. června 2018.  

Poradna pro obce
Poradna pro obce

Každá členská obec může služeb Poradny pro obce využít až pětkrát ročně zdarma (jde o dosavadní průměr dotazů na jednu obec), a to opakovaně každý rok. Pětkrát do roka můžete položit svůj individuální písemný nebo telefonický dotaz nebo vyhledávat v databázi již zodpovězených dotazů.  Zřídit přístup můžete až 11 osobám z Vaší obce. Členská obec, která svých pět přístupů do Poradny pro obce vyčerpá, si může za úplatu zřídit rozšířený přístup do Poradny pro obce.

Matriky na malých obcích zachráněny
Matriky na malých obcích zachráněny

Praha, 29. května 2018 - K plánovanému rušení cca 450 matričních úřadů, které zvažovalo Ministerstvo vnitra ČR, nakonec nedojde. Každá obec si totiž bude moci sama zvážit, zda si tuto agendu bude chtít ponechat a nadále vykonávat. Dohodli se na tom dnes předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl a předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová s premiérem Andrejem Babišem a ministrem vnitra Lubomírem Metnarem.

Starosto, projektuj…
Starosto, projektuj…

Prostřednictvím nově vytvořených webových stránek www.projektuj.smocr.cz chceme starostkám a starostům, ale i dalším uživatelům nabídnout určitý návod a poskytnout praktická doporučení, jak optimálně zajistit přípravu a následnou realizaci investičních akcí realizovaných v obcích. Celý proces přípravy a realizace akce je představen na dvou modelových řešeních – výstavba cyklistické stezky (liniové dopravní stavby) a výstavba mateřské školy (stavba objektu občanské vybavenosti). Zároveň si mohou návštěvníci webu na reálném příkladu uvedených projektů porovnat obecný popis a realitu již hotových projektů, které byly realizovány v obci Bukovno a ve městě Mladá Boleslav.

Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU
Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU

Publikace zpracovává programy Evropské unie, jako jsou tzv. komunitární programy EU a programy Evropské územní spolupráce, a nabízí přehled, kde a na jaké aktivity z těchto programů mohou obce a města čerpat finanční prostředky. Jednotlivé programy jsou doplněny o příklady projektů, které byly realizovány převážně českými městy a obcemi buď jako vedoucími partnery, nebo v pozici partnerů. Hlavním účelem prezentace příkladů projektů je nabídnout inspiraci a lepší představu o využitelnosti programů, a podpořit tak zapojení českých měst do projektů financovaných těmito programy. V publikaci je zpracováno 19 dotačních programů a 22 příkladů realizovaných projektů.

Dostávejte náš elektronický zpravodaj
Dostávejte náš elektronický zpravodaj

Souhrnný přehled o novinkách na webu a často i něco navíc přináší náš elektronický zpravodaj. Určen je všem zástupcům členských obcí Svazu. K jeho odběru si prosím vytvořte svůj účet na našich stránkách.

 

Publikace ke stažení
Publikace ke stažení

Svaz vydává různé publikace.

V rámci projektu na podporu meziobecní spolupráce nedávno vyšla publikace „Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“.

Sociální oblast

Mgr. Jindra Tužilová, garantka rubriky Sociální oblast
tel.: 234 709 714
mobil: 734 316 479
e-mail: tuzilova@smocr.cz

28. listopadu 2011

Metodika přechodu zaměstnanců obcí na Úřad práce

Jak dohodnuto na posledním jednání mezi předsedou Jiránkem a ministrem Drábkem, které se uskutečnilo ve středu 16. listopadu 2011, připravilo MPSV metodiku přechodu zaměstnanců obcí na Úřad práce. Jedná se v podstatě o často kladené otázky v souvislosti s realizační fází tzv. Sociální reformy I. Předmětnou
 
18. listopadu 2011

Předseda Jiránek jednal s ministrem Drábkem o realizaci Sociální reformy I

Předseda Jiránek jednal s ministrem Drábkem o realizaci Sociální reformy I

V středu 16. listopadu 2011 jednal předseda Svazu Dan Jiránek s ministrem práce a sociálních věcí Drábkem o realizační fázi Sociální reformy I a kompetencích, které města a obce budou vykonávat od 1. ledna 2012. Vedle ministra se jednání účastnili rovněž náměstci Kafka a Machotka.

 
27. října 2011

Právní pohled na přechod zaměstnanců obcí na úřady práce

Jedním ze základních pilířů tzv. Sociální reformy I je přechod kompetencí výplaty nepojistných sociálních dávek z obecních úřadů obcí s rozšířenou působností, resp. obcí s pověřeným obecním úřadem na Úřad práce. S touto změnou kompetencí je spojen přechod zaměstnanců obcí na úřady práce, tedy přechod práv a povinností z jejich pracovněprávních vztahů.

 
24. října 2011

Seminář o veřejné podpoře

Seminář o veřejné podpoře

Dne 24. října se uskutečnil seminář „k aktuálním otázkám v oblasti veřejné podpory 2011“. Svaz zde zastupovala členka Předsednictva Mgr. Jana Vildumetzová a mezi hosty nechyběl Mgr. Pavel Vondrys, místopředseda Komory měst.

 
24. října 2011

Sociální práce namísto správního řízení

Je více než pravděpodobné, že od 1. ledna 2012 přejdou na úřady práce kompetence v oblasti výplaty nepojistných sociálních dávek, které dnes vykonávají obecní úřady. Jedná se o dávky v hmotné nouzi podle zákona o hmotné nouzi a příspěvek na péči podle zákona o sociálních službách. Od ledna budou úřady práce přijímat žádosti o dávce, rozhodovat o její adekvátnosti a výši, kontrolovat její využití, měnit v návaznosti na životní situaci klienta, či odebírat, pokud dávka nebude řádně užívána. Úřady práce budou zkrátka vykonávat všechny úkony správního řízení, které souvisí s oblastí výplaty předmětných dávek, a do konce letošního roku vykonávaly obce. Co budou tedy vykonávat obecní úřady? Především činnosti sociální práce, která však již není správním řízením.

 
30. září 2011

Sociální reforma I byla postoupena Senátu

Sociální reforma I, tedy sněmovní tisky č. 372, 373 a 374, byly schváleny Poslaneckou sněmovnou PČR a postoupeny do Senátu. Senát má o Sociální reformě I rozhodovat na své 12. schůzi dne 6. října 2011. Předpokládá se nesouhlas Senátu, který však zřejmě bude přehlesován v Poslanecké sněmovně. Se stanoviskem
 
30. srpna 2011

Sociální reforma I byla schválena Výborem pro sociální politiku

Od brzkých ranních hodin dnes (úterý 30. srpna) zasedal Výbor pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Na programu jednání byla tzv. Sociální reforma I, která z věcných důvodů nebyla projednána na plánovaném zasedání výboru ve čtvrtek 25. srpna. V závěrečném usnesení podpořil výbor jako celek sněmovní tisky č
 
29. srpna 2011

Jednání Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Ve čtvrtek 25. srpna probíhalo jednání Výboru pro sociální politiku. Na pořadu jednání byly rovněž body č. 6-8, souhrně nazvané jako Sociální reforma I. Vzhledem k určitým nesrovnalostem pozic koaličních klubů bylo projednávání těchto bodů odročeno na úterní ráno (30. srpna), kdy se od 7.00 budou tyto
 
26. srpna 2011

Jednání předsedy Svazu Jiránka s ministrem Drábkem

Dne 25. srpna 2011 proběhlo jednání mezi předsedou Jiránkem a ministrem Drábkem o Sociální reformě I. Z jednání byl pořízen záznam, který naleznete v příloze zde.
 
08. srpna 2011

Svaz jednal s ministrem Drábkem o tzv. Sociální reformě I.

Na popud předsedy Svazu Ing. Dana Jiránka se dne 4. srpna 2011 konalo jednání s ministrem práce a sociálních věcí Ing. Dr. Jaromírem Drábkem o tzv. Sociální reformě I. Tématem jejich rozhovoru byly především kompetence, které mají podle návrhu MPSV města a obce ČR vykonávat v přenesené působnosti a další
 
 

Naše akce


Přijeďte na

7. září 2018
Pražský hrad

Přihláška
 


Soutěž

O soutěži
Přihláška


Soutěž

    Naši partneři            

 

 

Kalendář

1. - 2. srpna 2018

Sympozium Venkov proměnách času 1918-2018

Praha
31. srpna 2018 10:00-13:00

Finanční komise

Praha, Kancelář Svazu
 
4. září 2018 10:00-13:00

PS obcí II. typu

Praha, Kancelář Svazu
 
6. září 2018 10:00-13:00

Školská komise

Praha, Kancelář Svazu
 
7. září 2018

Vyhlášení výsledků soutěže “Nejlepší starosta / primátor 2014-2018“

Pražský hrad

Adresa

Svaz měst a obcí ČR
5. května 1640/65
140 00 Praha 4
tel.: +420 234 709 711
fax: +420 234 709 786
e-mail: smocr@smocr.cz
ID datové schránky: 5fkgwn3
IČ: 63 11 30 74


Mezinárodní poradenské
centrum obcí

Partnerská asociace


Rada evropských obcí a regionů

Regionální stálá konference
Ústeckého kraje