Anketa

 

Zajišťujete v obci sběr použitého kuchyňského oleje a CELOROČNÍ sběr biologicky rozložitelného odpadu (BRKO) rostlinného původu?

 

Ano, oboje. Ano, oboje. 221
ANO, kuchyňský olej. ANO, kuchyňský olej. 43
ANO, BRKO. ANO, BRKO. 37
NE, BRKO pouze v sezóně. NE, BRKO pouze v sezóně. 42
NE, nevnímáme to jako potřebné. NE, nevnímáme to jako potřebné. 18
NE, občané o to nemají zájem. NE, občané o to nemají zájem. 32

Zajímavosti ze Svazu

Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města
Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města

Jak jsme vás již informovali, novela rozšiřující pravomoci NKÚ jde na vládu s rozporem. Podívejte se na diskuzi v redakci Moderní obce s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou a naším výkonným ředitelem Pavlem Drahovzalem.

Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách
Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách

Mateřské školy nebudou mít povinnost přijímat od 1. 9. 2020 dvouleté děti, tak rozhodli poslanci v pátek ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Již v roce 2016 byl Svaz proti této povinnosti, která byla přijata na podkladě poslaneckého pozměňovacího návrhu.

Finalisté soutěže Vesnice roku 2018
Finalisté soutěže Vesnice roku 2018

V průběhu posledních dvou měsíců probíhala krajská hodnocení obcí, které se přihlásily do soutěže Vesnice roku. Každý kraj již nyní má svého finalistu, který postoupil do celostátního kola. Podívejte se na jejich seznam.

Zveřejňování osobních údajů a fotografií žáků na internetu – stanovisko ÚOOÚ
O postup v souladu s obecným nařízením GDPR se jedná, pokud jsou zveřejňovány nezbytné osobní údaje žáků na základě zvláštních předpisů za účelem plnění právní povinnosti. K tomuto zpracování není třeba souhlasu žáka, resp. zákonného zástupce. Pokud však dojde k využití osobních údajů žáků k jinému účelu,
Plán rozvoje sportu - nová povinnost obcí

Obce mají povinnost od 1. července 2018 v samostatné působnosti zhotovit pro své území plán rozvoje sportu a zajišťovat jeho provádění. Tato novela prošla bohužel bez výjimky pro všechny obce i přes mnohý odpor, proti tomuto návrhu se postavil i Svaz.

Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah
Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah

V souvislosti s blížícím se termínem komunálních voleb upozorňujeme na nové ustanovení v zákoně o volbách do zastupitelstev obcí. Nově musí být na kandidátní listině u každého kandidáta uvedeno pohlaví.

Poradna pro obce
Poradna pro obce

Každá členská obec může služeb Poradny pro obce využít až pětkrát ročně zdarma (jde o dosavadní průměr dotazů na jednu obec), a to opakovaně každý rok. Pětkrát do roka můžete položit svůj individuální písemný nebo telefonický dotaz nebo vyhledávat v databázi již zodpovězených dotazů.  Zřídit přístup můžete až 11 osobám z Vaší obce. Členská obec, která svých pět přístupů do Poradny pro obce vyčerpá, si může za úplatu zřídit rozšířený přístup do Poradny pro obce.

Matriky na malých obcích zachráněny
Matriky na malých obcích zachráněny

Praha, 29. května 2018 - K plánovanému rušení cca 450 matričních úřadů, které zvažovalo Ministerstvo vnitra ČR, nakonec nedojde. Každá obec si totiž bude moci sama zvážit, zda si tuto agendu bude chtít ponechat a nadále vykonávat. Dohodli se na tom dnes předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl a předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová s premiérem Andrejem Babišem a ministrem vnitra Lubomírem Metnarem.

Starosto, projektuj…
Starosto, projektuj…

Prostřednictvím nově vytvořených webových stránek www.projektuj.smocr.cz chceme starostkám a starostům, ale i dalším uživatelům nabídnout určitý návod a poskytnout praktická doporučení, jak optimálně zajistit přípravu a následnou realizaci investičních akcí realizovaných v obcích. Celý proces přípravy a realizace akce je představen na dvou modelových řešeních – výstavba cyklistické stezky (liniové dopravní stavby) a výstavba mateřské školy (stavba objektu občanské vybavenosti). Zároveň si mohou návštěvníci webu na reálném příkladu uvedených projektů porovnat obecný popis a realitu již hotových projektů, které byly realizovány v obci Bukovno a ve městě Mladá Boleslav.

Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU
Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU

Publikace zpracovává programy Evropské unie, jako jsou tzv. komunitární programy EU a programy Evropské územní spolupráce, a nabízí přehled, kde a na jaké aktivity z těchto programů mohou obce a města čerpat finanční prostředky. Jednotlivé programy jsou doplněny o příklady projektů, které byly realizovány převážně českými městy a obcemi buď jako vedoucími partnery, nebo v pozici partnerů. Hlavním účelem prezentace příkladů projektů je nabídnout inspiraci a lepší představu o využitelnosti programů, a podpořit tak zapojení českých měst do projektů financovaných těmito programy. V publikaci je zpracováno 19 dotačních programů a 22 příkladů realizovaných projektů.

Dostávejte náš elektronický zpravodaj
Dostávejte náš elektronický zpravodaj

Souhrnný přehled o novinkách na webu a často i něco navíc přináší náš elektronický zpravodaj. Určen je všem zástupcům členských obcí Svazu. K jeho odběru si prosím vytvořte svůj účet na našich stránkách.

 

Publikace ke stažení
Publikace ke stažení

Svaz vydává různé publikace.

V rámci projektu na podporu meziobecní spolupráce nedávno vyšla publikace „Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“.

SMO ČR

ELEKTRONICKÝ ZPRAVODAJ SMO ČR

č. 21 / 29. září 2016

SMO ČR
Přinášíme vám speciální zpravodaj o Celostátní finanční konferenci, kterou pořádá Svaz měst a obcí České republiky. Tvoří ho informace zveřejněné na webových stránkách www.smocr.cz.
ZÁKLADNÍ INFORMACE

Co: Celostátní finanční konference
Kdo: Svaz měst a obcí ČR
Kdy: 10. a 11. listopadu 2016
Kde: Clarion Congress Hotel Prague (Freyova 945/33, Praha 9 - Vysočany)
Jak: Po registraci
Za kolik: 1 573 - 3 630 Kč / osoba v závislosti na členství ve Svazu a počtu účastníků
Sleva při včasné registraci do 7. října 2016 ve výši 242 Kč na osobu.

Program: Ke stažení.

O AKCI

Tradiční akce Svazu se letos uskuteční ve čtvrtek 10. a v pátek 11. listopadu 2016 v Clarion Congress Hotel Prague v pražských Vysočanech. Program je zaměřen na financování a hospodaření měst a obcí, ale bude věnovat také evropským dotacím, majetku, investicím a administrativě územně správních celků. Poslední celostátní finanční konference (CFK) se zúčastnily čtyři stovky lidí, kromě primátorů a starostů také vrcholní představitelé státní správy, ředitele významných organizací i ze soukromého sektoru a také zákonodárci.
 

ÚČASTNÍCI
Na konferenci účast přislíbili premiér Bohuslav Sobotka, ministr financí Andrej Babiš či ministryně školství Kateřina Valachová. Mezi řečníky budou Petr Vícha, senátor a starosta Bohumína, náměstkyně pro veřejnou správu a legislativu ministra vnitra Jana Vildumetzová či zástupci jednotlivých operačních programů. Nebude chybět ani předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl. Celou akcí bude provázet Jakub Železný, moderátor Událostí, hlavní zpravodajské relace České televize.
 
PROGRAM
Kromě finančních a hospodářských témat zazní informace o připravované legislativě nebo změnách ve financování školství. Nebudou chybět ani novinky v rozpočtovém určení daní a financování výkonu státní správy či o operačních programech, ze kterých mohou čerpat evropské dotace města a obce v období  2014 - 2020. Předběžný program XIX. celostátní finanční konference je dostupný zde.
REGISTRACE
Účast na konferenci je možná po vyplnění registračního formuláře a uhrazení účastnického poplatku:
- zástupce členské obce Svazu do 1 000 obyvatel 1 573 Kč vč. DPH
- zástupce členské obce Svazu nad 1 000 obyvatel 2 541 Kč vč. DPH
- zástupce nečlenské obce 3 630 Kč vč. DPH
!Sleva při včasné registraci do 7. října 2016 ve výši 242 Kč vč. DPH na osobu!
Účastnický poplatek převeďte na účet Svazu měst a obcí ČR vedený u Komerční banky, a.s., v Praze, č. účtu: 19-9221540247/0100, variabilní symbol = IČ Vaší obce/města.
UBYTOVÁNÍ
Pro účastníky konference je zajištěno ubytování různých kategorií za zvýhodněné ceny v blízkosti místa konání. V termínu 10. 11. – 11. 11. 2016 je předběžně rezervována nabídka ubytování v Clarion Congress Hotelu Prague nebo Hotelu Pivovar. Své rezervace můžete pod heslem „Svaz“ potvrzovat přímo ve vámi vybraném ubytovacím zařízení do 1. října 2016. Náklady na ubytování si každý účastník hradí sám.
PARTNEŘI
Generálním partnerem Celostátní finanční konference je skupina ČEZ a.s. Mediálními partnery jsou Lidové noviny, Parlamentní listy, Veřejná správa a časopis Svazu Informační Servis (InS). 
DALŠÍ INFORMACE
Program a odborné konzultace lze řešit s Janou Chládkovou z legislativně-právní sekce:
e-mail: chladkova@smocr.cz, mobil: 734 316 477
V případě organizačních informací kontaktujte Tomáše Poláka ze sekce organizace a marketingu:
e-mail: polak@smocr.cz, tel.: 739 069 673
Dotazy médií směřujte na mediální zastoupení Svazu Štěpánku Filipovou:
e-mail: filipova@smocr.cz, mobil: 724 302 802

 

Svaz měst a obcí ČR, 5. května 1640/65, 140 21 Praha 4
tel.: +420 234 709 711, fax: +420 234 709 786, e-mail: smocr@smocr.cz
ID datové schránky: 5fkgwn3 / IČ: 63 11 30 74


Mezinárodní poradenské
centrum obcí

Partnerská asociace


Rada evropských obcí a regionů

Regionální stálá konference
Ústeckého kraje