Anketa

 

Zajišťujete v obci sběr použitého kuchyňského oleje a CELOROČNÍ sběr biologicky rozložitelného odpadu (BRKO) rostlinného původu?

 

Ano, oboje. Ano, oboje. 221
ANO, kuchyňský olej. ANO, kuchyňský olej. 43
ANO, BRKO. ANO, BRKO. 37
NE, BRKO pouze v sezóně. NE, BRKO pouze v sezóně. 42
NE, nevnímáme to jako potřebné. NE, nevnímáme to jako potřebné. 18
NE, občané o to nemají zájem. NE, občané o to nemají zájem. 32

Zajímavosti ze Svazu

Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města
Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města

Jak jsme vás již informovali, novela rozšiřující pravomoci NKÚ jde na vládu s rozporem. Podívejte se na diskuzi v redakci Moderní obce s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou a naším výkonným ředitelem Pavlem Drahovzalem.

Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách
Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách

Mateřské školy nebudou mít povinnost přijímat od 1. 9. 2020 dvouleté děti, tak rozhodli poslanci v pátek ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Již v roce 2016 byl Svaz proti této povinnosti, která byla přijata na podkladě poslaneckého pozměňovacího návrhu.

Finalisté soutěže Vesnice roku 2018
Finalisté soutěže Vesnice roku 2018

V průběhu posledních dvou měsíců probíhala krajská hodnocení obcí, které se přihlásily do soutěže Vesnice roku. Každý kraj již nyní má svého finalistu, který postoupil do celostátního kola. Podívejte se na jejich seznam.

Zveřejňování osobních údajů a fotografií žáků na internetu – stanovisko ÚOOÚ
O postup v souladu s obecným nařízením GDPR se jedná, pokud jsou zveřejňovány nezbytné osobní údaje žáků na základě zvláštních předpisů za účelem plnění právní povinnosti. K tomuto zpracování není třeba souhlasu žáka, resp. zákonného zástupce. Pokud však dojde k využití osobních údajů žáků k jinému účelu,
Plán rozvoje sportu - nová povinnost obcí

Obce mají povinnost od 1. července 2018 v samostatné působnosti zhotovit pro své území plán rozvoje sportu a zajišťovat jeho provádění. Tato novela prošla bohužel bez výjimky pro všechny obce i přes mnohý odpor, proti tomuto návrhu se postavil i Svaz.

Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah
Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah

V souvislosti s blížícím se termínem komunálních voleb upozorňujeme na nové ustanovení v zákoně o volbách do zastupitelstev obcí. Nově musí být na kandidátní listině u každého kandidáta uvedeno pohlaví.

Poradna pro obce
Poradna pro obce

Každá členská obec může služeb Poradny pro obce využít až pětkrát ročně zdarma (jde o dosavadní průměr dotazů na jednu obec), a to opakovaně každý rok. Pětkrát do roka můžete položit svůj individuální písemný nebo telefonický dotaz nebo vyhledávat v databázi již zodpovězených dotazů.  Zřídit přístup můžete až 11 osobám z Vaší obce. Členská obec, která svých pět přístupů do Poradny pro obce vyčerpá, si může za úplatu zřídit rozšířený přístup do Poradny pro obce.

Matriky na malých obcích zachráněny
Matriky na malých obcích zachráněny

Praha, 29. května 2018 - K plánovanému rušení cca 450 matričních úřadů, které zvažovalo Ministerstvo vnitra ČR, nakonec nedojde. Každá obec si totiž bude moci sama zvážit, zda si tuto agendu bude chtít ponechat a nadále vykonávat. Dohodli se na tom dnes předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl a předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová s premiérem Andrejem Babišem a ministrem vnitra Lubomírem Metnarem.

Starosto, projektuj…
Starosto, projektuj…

Prostřednictvím nově vytvořených webových stránek www.projektuj.smocr.cz chceme starostkám a starostům, ale i dalším uživatelům nabídnout určitý návod a poskytnout praktická doporučení, jak optimálně zajistit přípravu a následnou realizaci investičních akcí realizovaných v obcích. Celý proces přípravy a realizace akce je představen na dvou modelových řešeních – výstavba cyklistické stezky (liniové dopravní stavby) a výstavba mateřské školy (stavba objektu občanské vybavenosti). Zároveň si mohou návštěvníci webu na reálném příkladu uvedených projektů porovnat obecný popis a realitu již hotových projektů, které byly realizovány v obci Bukovno a ve městě Mladá Boleslav.

Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU
Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU

Publikace zpracovává programy Evropské unie, jako jsou tzv. komunitární programy EU a programy Evropské územní spolupráce, a nabízí přehled, kde a na jaké aktivity z těchto programů mohou obce a města čerpat finanční prostředky. Jednotlivé programy jsou doplněny o příklady projektů, které byly realizovány převážně českými městy a obcemi buď jako vedoucími partnery, nebo v pozici partnerů. Hlavním účelem prezentace příkladů projektů je nabídnout inspiraci a lepší představu o využitelnosti programů, a podpořit tak zapojení českých měst do projektů financovaných těmito programy. V publikaci je zpracováno 19 dotačních programů a 22 příkladů realizovaných projektů.

Dostávejte náš elektronický zpravodaj
Dostávejte náš elektronický zpravodaj

Souhrnný přehled o novinkách na webu a často i něco navíc přináší náš elektronický zpravodaj. Určen je všem zástupcům členských obcí Svazu. K jeho odběru si prosím vytvořte svůj účet na našich stránkách.

 

Publikace ke stažení
Publikace ke stažení

Svaz vydává různé publikace.

V rámci projektu na podporu meziobecní spolupráce nedávno vyšla publikace „Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“.

SMO ČR

ELEKTRONICKÝ ZPRAVODAJ SMO ČR

č. 18 / 30. září 2015

SMO ČR
Přinášíme vám speciální newsletter o XVIII. celostátní finanční konferenci. Tvoří ho informace zveřejněné na webových stránkách www.smocr.cz. Přihlaste a debatujte s vládou nejen o financování rozvoje území.
O XVIII. celostátní finanční konferenci
Tradiční akce se bude věnovat aktuálním tématům samospráv. Zejména financování a hospodaření měst a obcí, ale také veřejným zakázkám, řízení, kontrolám, evropským fondům i sociálním službám. XVIII. CFK se uskuteční ve středu 9. a ve čtvrtek 10. prosince 2015 v Clarion Congress Hotel Prague v pražských Vysočanech. Určena je pro představitele měst a obcí České republiky.
  • Termín konání: 9. - 10. prosince 2015
  • Místo konání: Clarion Congress Hotel Prague, Freyova 33, Praha 9 - Vysočany
  • Téma:  financování a hospodaření měst a obcí, veřejné zakázky, kontroly, evropské fondy, sociální služby
HOSTÉ
Na konferenci jsou pozváni čelní představitelé České republiky – premiér Bohuslav Sobotka, 1. místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš, ministr vnitra Milan Chovanec, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a další. Chybět nebude ani předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl. Konferencí vás provede Daniela Písařovicová, moderátorka Událostí, hlavní zpravodajské relace České televize.
PROGRAM
Kromě finančních a hospodářských témat zazní informace o připravované legislativě - zákonech o řízení a kontrole veřejných financí, o veřejných zakázkách, registru smluv a novele zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu. Chybět nebudou ani novinky týkající se operačních programů, ze kterých mohou čerpat evropské dotace města a obce v období  2014 - 2020, podrobnosti z oblasti financování oprav silnic II. a III. třídy a místních komunikací, hospodářské činnosti obcí, financování vodohospodářské infrastruktury a dražbách obecního majetku. Mimo jiné vystoupí zástupce České pošty, který bude mluvit o zachování poštovních služeb na venkově a dozvíte se i zkušenosti s poštou na Slovensku. Druhý den se bude probírat financování sociálních služeb, koncepce sociálního bydlení a doplatek na bydlení. Program XVIII. CFK je aktualizován k 29. září 2015.
PŘIHLÁŠKA
Vstup na CFK je možný po registraci a zaplacení účastnického poplatku. Jeho výše záleží na členství ve Svazu, velikosti obce a také době zaplacení - do 10. října 2015 jsou na účastnické poplatky slevy. Potřebný přehled najdete na tomto místě.
AKČNÍ NABÍDKA
Pokud zaplatíte účastnický poplatek na CFK do 10. října 2015, získáte pro prvního přihlášeného z vašeho města / obce 10% slevu, pro druhého a dalšího přihlášeného z členského města / obce nad 1 000 obyvatel dokonce slevu 30 %. Slevy se nesčítají.
MÍSTO KONÁNÍ 
XVIII. celostátní finanční konference se bude konat v Clarion Congress Hotel Prague, Freyova 33, Praha 9 - Vysočany. Jak se do něj dopravíte, vám ukáže například tato mapa.
UBYTOVÁNÍ
Nabídky možného ubytování během dvoudenní konference najdete na tomto místě. Náklady na ubytování nejsou součástí účastnického poplatku, účastníci si je hradí sami a sami si ubytování zajišťují.
PARTNEŘI
Generálním partnerem XVIII. celostátní finanční konference je ČEZ. Mediálními partnery jsou Lidové noviny, Parlamentní listy, Revue 50 plus, Veřejná správa a časopis Svazu InS.  
Svaz měst a obcí ČR, 5. května 1640/65, 140 21 Praha 4
tel.: +420 234 709 711, fax: +420 234 709 786, e-mail: smocr@smocr.cz
ID datové schránky: 5fkgwn3 / IČ: 63 11 30 74


Mezinárodní poradenské
centrum obcí

Partnerská asociace


Rada evropských obcí a regionů

Regionální stálá konference
Ústeckého kraje