Zajímavosti ze Svazu

Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města
Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města

Jak jsme vás již informovali, novela rozšiřující pravomoci NKÚ jde na vládu s rozporem. Podívejte se na diskuzi v redakci Moderní obce s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou a naším výkonným ředitelem Pavlem Drahovzalem.

Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách
Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách

Mateřské školy nebudou mít povinnost přijímat od 1. 9. 2020 dvouleté děti, tak rozhodli poslanci v pátek ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Již v roce 2016 byl Svaz proti této povinnosti, která byla přijata na podkladě poslaneckého pozměňovacího návrhu.

Finalisté soutěže Vesnice roku 2018
Finalisté soutěže Vesnice roku 2018

V průběhu posledních dvou měsíců probíhala krajská hodnocení obcí, které se přihlásily do soutěže Vesnice roku. Každý kraj již nyní má svého finalistu, který postoupil do celostátního kola. Podívejte se na jejich seznam.

Zveřejňování osobních údajů a fotografií žáků na internetu – stanovisko ÚOOÚ
O postup v souladu s obecným nařízením GDPR se jedná, pokud jsou zveřejňovány nezbytné osobní údaje žáků na základě zvláštních předpisů za účelem plnění právní povinnosti. K tomuto zpracování není třeba souhlasu žáka, resp. zákonného zástupce. Pokud však dojde k využití osobních údajů žáků k jinému účelu,
Plán rozvoje sportu - nová povinnost obcí

Obce mají povinnost od 1. července 2018 v samostatné působnosti zhotovit pro své území plán rozvoje sportu a zajišťovat jeho provádění. Tato novela prošla bohužel bez výjimky pro všechny obce i přes mnohý odpor, proti tomuto návrhu se postavil i Svaz.

Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah
Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah

V souvislosti s blížícím se termínem komunálních voleb upozorňujeme na nové ustanovení v zákoně o volbách do zastupitelstev obcí. Nově musí být na kandidátní listině u každého kandidáta uvedeno pohlaví.

Poradna pro obce
Poradna pro obce

Každá členská obec může služeb Poradny pro obce využít až pětkrát ročně zdarma (jde o dosavadní průměr dotazů na jednu obec), a to opakovaně každý rok. Pětkrát do roka můžete položit svůj individuální písemný nebo telefonický dotaz nebo vyhledávat v databázi již zodpovězených dotazů.  Zřídit přístup můžete až 11 osobám z Vaší obce. Členská obec, která svých pět přístupů do Poradny pro obce vyčerpá, si může za úplatu zřídit rozšířený přístup do Poradny pro obce.

Matriky na malých obcích zachráněny
Matriky na malých obcích zachráněny

Praha, 29. května 2018 - K plánovanému rušení cca 450 matričních úřadů, které zvažovalo Ministerstvo vnitra ČR, nakonec nedojde. Každá obec si totiž bude moci sama zvážit, zda si tuto agendu bude chtít ponechat a nadále vykonávat. Dohodli se na tom dnes předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl a předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová s premiérem Andrejem Babišem a ministrem vnitra Lubomírem Metnarem.

Starosto, projektuj…
Starosto, projektuj…

Prostřednictvím nově vytvořených webových stránek www.projektuj.smocr.cz chceme starostkám a starostům, ale i dalším uživatelům nabídnout určitý návod a poskytnout praktická doporučení, jak optimálně zajistit přípravu a následnou realizaci investičních akcí realizovaných v obcích. Celý proces přípravy a realizace akce je představen na dvou modelových řešeních – výstavba cyklistické stezky (liniové dopravní stavby) a výstavba mateřské školy (stavba objektu občanské vybavenosti). Zároveň si mohou návštěvníci webu na reálném příkladu uvedených projektů porovnat obecný popis a realitu již hotových projektů, které byly realizovány v obci Bukovno a ve městě Mladá Boleslav.

Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU
Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU

Publikace zpracovává programy Evropské unie, jako jsou tzv. komunitární programy EU a programy Evropské územní spolupráce, a nabízí přehled, kde a na jaké aktivity z těchto programů mohou obce a města čerpat finanční prostředky. Jednotlivé programy jsou doplněny o příklady projektů, které byly realizovány převážně českými městy a obcemi buď jako vedoucími partnery, nebo v pozici partnerů. Hlavním účelem prezentace příkladů projektů je nabídnout inspiraci a lepší představu o využitelnosti programů, a podpořit tak zapojení českých měst do projektů financovaných těmito programy. V publikaci je zpracováno 19 dotačních programů a 22 příkladů realizovaných projektů.

Dostávejte náš elektronický zpravodaj
Dostávejte náš elektronický zpravodaj

Souhrnný přehled o novinkách na webu a často i něco navíc přináší náš elektronický zpravodaj. Určen je všem zástupcům členských obcí Svazu. K jeho odběru si prosím vytvořte svůj účet na našich stránkách.

 

Publikace ke stažení
Publikace ke stažení

Svaz vydává různé publikace.

V rámci projektu na podporu meziobecní spolupráce nedávno vyšla publikace „Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“.

X. CFK

13.11.2007 12:33

Tisková zpráva z finanční konference

„Na dani z nemovitosti mohou obce získat dalších 20 mld. Kč,“
oznámil předseda Svazu Oldřich Vlasák více než 350 starostům, kteří se sešli v pondělí 12. listopadu 2007 v Rádiu Svobodná Evropa v Praze na X. celostátní finanční konferenci pořádané Svazem měst a obcí ČR. Tato částka několikanásobně převyšuje tolik diskutované navýšení podílu obcí na sdílených daních. Otázkou však zůstává možnost obcí tento nástroj využít v praxi.
 
Přesto však hlavním tématem konference zůstalo rozpočtové určení daní, na které se i nadále upíná pozornost starostů, a to vzhledem k tomu, že již nyní se pracuje na přípravě zákona zcela nového. „Žádná obec nebo město nesmí doplácet na zvýhodnění jiné obce,“ zdůraznil přitom Oldřich Vlasák. „Ani olympiáda nepřipraví malé obce o jejich finance,“ potvrdil pražský primátor Pavel Bém. „Kdyby tomu tak nemělo být, budu první, kdo se postaví proti pořádání Her v naší republice.“ Podotkl také, že by byla obrovská škoda, kdyby právě rozpočtové určení daní postavilo samosprávy proti sobě.
 
„Vždy je nutné dojít k určitému kompromisu. Bohužel, umění přijmout vůli většiny není v mnoha z nás ještě zakořeněna,“ konstatoval předseda Svazu Vlasák. Krátce se dotkl zlínské iniciativy a její snahy obhajovat zájmy malých obcí na úkor velkých měst. Náměstek ministra financí Eduard Janota zmíněný zlínský návrh na rozpočtové určení daní označil jako velmi originální, ovšem jen velmi těžko převoditelný do praxe. K potěšení všech přítomných na konferenci přislíbil, že ministerstvo financí přistoupí na jeden z dalších požadavků Svazu a bude jednat o zařazení spotřebních a ekologických daní do spektra daní sdílených. 
Ministr vnitra Ivan Langer potvrdil své odhodlání dohlédnout na resortní kolegy, aby jimi navrhované zákony vždy obsahovaly vyčíslení nákladů s nimi spojených.
Předseda Asociace krajů ČR Evžen Tošenovský sice blahopřál starostům k navýšení příjmů v rámci novely RUD o 4,6 mld. Kč, dodal ale, že osobně není touto novelou nijak nadšen. „Z faktického hlediska jsme se v podstatě nikam neposunuli. RUD je třeba řešit globálně v kontextu dalších navazujících zákonů.“
Všichni se ale shodli na jednom. Státní kasa není bezedná a šetřit je potřeba všude. Starostové a starostky jsou připraveni hledat úspory ve vlastních rozpočtech. Nicméně jsou přesvědčeni, že zeštíhlit musí především státní správa.
 
A jaké hlavní požadavky bude tedy Svaz nadále prosazovat? V novém zákoně o rozpočtovém určení daní musí být zohledněn počet žáků základních a mateřských škol na území obce a již zmíněné spotřební i ekologické daně musí být zařazeny do systému daní sdílených. Zejména však musí dojít ke kompenzaci propadů ve financování obcí v roce 2009 a 2010, které způsobí schválená reforma veřejných financí.
 
Kontakt
Lenka Zgrajová
Tel. 603 554 180
Svaz měst a obcí ČR
 
 
 

 
 

Naše akce

 

Právní konference

Svazu měst a obcí ČR

5.-7.2. 2020

Hotel Jezerka - Seč

 

Naši partneři

 

Kalendář

10. ledna 2020 10:00-13:00

Legislativní komise

Praha, Kancelář Svazu
 
24. ledna 2020 10:00-13:00

Finanční komise

Praha, Kancelář Svazu
 
4. února 2020 10:00-13:00

Pracovní skupina obcí II. typu

Praha, Kancelář Svazu
 
5. února 2020 16:00-18:00

Předsednictvo Svazu

Hotel Jezerka na Seči
 
3. března 2020 10:00-13:00

2. ročník akce DEN STAROSTŮ při veletrhu Aquatherm Praha

PVA EXPO PRAHA - Letňany
 

Adresa

Svaz měst a obcí ČR
5. května 1640/65
140 00 Praha 4
tel.: +420 234 709 711
e-mail: smocr@smocr.cz
ID datové schránky: 5fkgwn3
IČ: 63 11 30 74


Partnerská asociace


Rada evropských obcí a regionů

Regionální stálá konference
Ústeckého kraje