Zajímavosti ze Svazu

Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města
Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města

Jak jsme vás již informovali, novela rozšiřující pravomoci NKÚ jde na vládu s rozporem. Podívejte se na diskuzi v redakci Moderní obce s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou a naším výkonným ředitelem Pavlem Drahovzalem.

Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách
Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách

Mateřské školy nebudou mít povinnost přijímat od 1. 9. 2020 dvouleté děti, tak rozhodli poslanci v pátek ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Již v roce 2016 byl Svaz proti této povinnosti, která byla přijata na podkladě poslaneckého pozměňovacího návrhu.

Finalisté soutěže Vesnice roku 2018
Finalisté soutěže Vesnice roku 2018

V průběhu posledních dvou měsíců probíhala krajská hodnocení obcí, které se přihlásily do soutěže Vesnice roku. Každý kraj již nyní má svého finalistu, který postoupil do celostátního kola. Podívejte se na jejich seznam.

Zveřejňování osobních údajů a fotografií žáků na internetu – stanovisko ÚOOÚ
O postup v souladu s obecným nařízením GDPR se jedná, pokud jsou zveřejňovány nezbytné osobní údaje žáků na základě zvláštních předpisů za účelem plnění právní povinnosti. K tomuto zpracování není třeba souhlasu žáka, resp. zákonného zástupce. Pokud však dojde k využití osobních údajů žáků k jinému účelu,
Plán rozvoje sportu - nová povinnost obcí

Obce mají povinnost od 1. července 2018 v samostatné působnosti zhotovit pro své území plán rozvoje sportu a zajišťovat jeho provádění. Tato novela prošla bohužel bez výjimky pro všechny obce i přes mnohý odpor, proti tomuto návrhu se postavil i Svaz.

Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah
Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah

V souvislosti s blížícím se termínem komunálních voleb upozorňujeme na nové ustanovení v zákoně o volbách do zastupitelstev obcí. Nově musí být na kandidátní listině u každého kandidáta uvedeno pohlaví.

Poradna pro obce
Poradna pro obce

Každá členská obec může služeb Poradny pro obce využít až pětkrát ročně zdarma (jde o dosavadní průměr dotazů na jednu obec), a to opakovaně každý rok. Pětkrát do roka můžete položit svůj individuální písemný nebo telefonický dotaz nebo vyhledávat v databázi již zodpovězených dotazů.  Zřídit přístup můžete až 11 osobám z Vaší obce. Členská obec, která svých pět přístupů do Poradny pro obce vyčerpá, si může za úplatu zřídit rozšířený přístup do Poradny pro obce.

Matriky na malých obcích zachráněny
Matriky na malých obcích zachráněny

Praha, 29. května 2018 - K plánovanému rušení cca 450 matričních úřadů, které zvažovalo Ministerstvo vnitra ČR, nakonec nedojde. Každá obec si totiž bude moci sama zvážit, zda si tuto agendu bude chtít ponechat a nadále vykonávat. Dohodli se na tom dnes předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl a předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová s premiérem Andrejem Babišem a ministrem vnitra Lubomírem Metnarem.

Starosto, projektuj…
Starosto, projektuj…

Prostřednictvím nově vytvořených webových stránek www.projektuj.smocr.cz chceme starostkám a starostům, ale i dalším uživatelům nabídnout určitý návod a poskytnout praktická doporučení, jak optimálně zajistit přípravu a následnou realizaci investičních akcí realizovaných v obcích. Celý proces přípravy a realizace akce je představen na dvou modelových řešeních – výstavba cyklistické stezky (liniové dopravní stavby) a výstavba mateřské školy (stavba objektu občanské vybavenosti). Zároveň si mohou návštěvníci webu na reálném příkladu uvedených projektů porovnat obecný popis a realitu již hotových projektů, které byly realizovány v obci Bukovno a ve městě Mladá Boleslav.

Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU
Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU

Publikace zpracovává programy Evropské unie, jako jsou tzv. komunitární programy EU a programy Evropské územní spolupráce, a nabízí přehled, kde a na jaké aktivity z těchto programů mohou obce a města čerpat finanční prostředky. Jednotlivé programy jsou doplněny o příklady projektů, které byly realizovány převážně českými městy a obcemi buď jako vedoucími partnery, nebo v pozici partnerů. Hlavním účelem prezentace příkladů projektů je nabídnout inspiraci a lepší představu o využitelnosti programů, a podpořit tak zapojení českých měst do projektů financovaných těmito programy. V publikaci je zpracováno 19 dotačních programů a 22 příkladů realizovaných projektů.

Dostávejte náš elektronický zpravodaj
Dostávejte náš elektronický zpravodaj

Souhrnný přehled o novinkách na webu a často i něco navíc přináší náš elektronický zpravodaj. Určen je všem zástupcům členských obcí Svazu. K jeho odběru si prosím vytvořte svůj účet na našich stránkách.

 

Publikace ke stažení
Publikace ke stažení

Svaz vydává různé publikace.

V rámci projektu na podporu meziobecní spolupráce nedávno vyšla publikace „Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“.

Tiskové zprávy

25.05.2015 06:58

XIV. sněm: Příjmy z daní pro města a obce by se měly zvýšit

Diskuzí o financování samospráv začal druhý den jednání XIV. sněmu Svazu měst a obcí ČR. Konal se ve čtvrtek 21. a v pátek 22. května 2015 v Olomouci a přijel na něj 1. místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš. Řekl, že se podívá, zda rozpočet unese zvýšení příjmů měst a obcí.

„K letošnímu 21. květnu se vybralo o 5,9 mld. Kč víc na DPH než ke stejnému dni roku 2014. Výpadek z příjmů daní ze začátku roku způsobený spotřební dani u tabáku a vratkou za DPH se tedy postupně kompenzuje a srovnat by se měl v červenci,“ řekl 1. místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš a dodal: „Bohužel na ministerstvo financí informace o nižším výběru dani v 1. čtvrtletí doputovala z finanční správy pozdě, za což se samosprávám omlouvám a budu usilovat o to, aby se situace neopakovala.“

„Pro města a obce je výpadek z daňových příjmů v letošním 1. čtvrtletí horší, než kdyby to bylo jindy. Dobíhají totiž evropské projekty z končícího programového období, které samosprávy musí předfinancovat,“ řekl předseda Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek a uvedl: „Je ale dobrou zprávou, že se situace mění a také to, že by se měla zlepšit informovanost. Tak, aby se města případně mohla včas připravit. “

Ministr financí Andrej Babiš také uvedl, že města a obce dobře hospodaří a požádal je o solidaritu s rozpočtem, kdy se snaží snižovat jeho deficit. Od starostek a starostů na Sněmu zazněla řada doporučení, jak příjmy rozpočtu posílit - třeba v kontextu se sociálním bydlením a dávkami. Došlo i na parametry rozpočtového určení daní (RUD) v souvislosti s důchodovou reformou.

„U RUD je důležité číslo 23,58 % DPH. Před několika lety tyto příjmy z daní měly města a obce, pak se ale ponížily kvůli 2. důchodovému pilíři. Ten však padl a bylo by správné tyto peníze vrátit městům a obcím zpět, pomohly by realizovat projekty nekryté z evropských dotací,“ řekl člen předsednictva Svazu měst a obcí ČR a starosta Velkého Oseku Pavel Drahovzal.

Doplnil ho místopředseda pro evropské záležitosti Oldřich Vlasák, který poukázal také na nutnost řešit příspěvek na financování státní správy včetně například veřejného opatrovnictví. Dnes ho mají města a obce na starosti jako tzv. prodloužená ruka státu, ale nedostávají na něj ani korunu. I v této souvislosti se otevřela otázka výkonového modelu financování samospráv, po kterém Svaz měst a obcí ČR dlouhodobě volá. Ministr Andrej Babiš přislíbil, že prověří, zda rozpočet unese zvýšení příjmů měst a obcí. Dodal, že v letech 2014 - 2016 by celkový výnos z daní pro města a obce mohl být 8,2 mld. Kč.

Nejvyšší orgán Svazu sněm se koná jednou za dva roky. Debatovalo se o aktuálních problémech samospráv, projednalo se dění v organizaci za poslední dva roky, zvolilo nové vedení Svazu a stanovily priority do roku 2017. Z aktuálních problémů samospráv se diskutovalo například o udržení pobočkové sítě České pošty, neustále se měnící legislativě, chystané koncepci sociálního bydlení, novele zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu, řešení odpadů včetně výkupu kovů, regionálním školství, připravované nové úpravě veřejných zakázek, regulaci hazardu či financování měst a obcí. 

Generálním partnerem XIV. sněmu bylo RWE, hlavními partnery Kooperativa a město Olomouc. Partnery pak ASEKOL, Česká pošta, ČSOB, EKO-KOM, Elektrowin, Empemont, Komerční banka a Wolters Kluwer. Mediálními partnery byly MF DNES, Parlamentní listy, Revue 50plus, Veřejná správa a časopis Svazu InS.    

Fotografie z 2. dne XIV. sněmu si můžete prohlédnout zde.

 
Soubory ke stažení
 

Naši partneři

 

Kalendář

10. září 2019 09:30-11:30

Kontrolní výbor

Praha, Kancelář Svazu
 
10. září 2019 10:00-13:00

Předsednictvo Komory obcí

Praha, Kancelář Svazu
 
11. září 2019 09:00-11:00

Předsednictvo Komory měst

Kancelář Svazu
 
11. - 12. září 2019

Komora statutárních měst

Skalka u Ježova
 
11. - 12. září 2019

Předsednictvo Svazu

Skalka u Ježova
 

Adresa

Svaz měst a obcí ČR
5. května 1640/65
140 00 Praha 4
tel.: +420 234 709 711
e-mail: smocr@smocr.cz
ID datové schránky: 5fkgwn3
IČ: 63 11 30 74


Mezinárodní poradenské
centrum obcí

Partnerská asociace


Rada evropských obcí a regionů

Regionální stálá konference
Ústeckého kraje