Anketa

 

Zajišťujete v obci sběr použitého kuchyňského oleje a CELOROČNÍ sběr biologicky rozložitelného odpadu (BRKO) rostlinného původu?

 

Ano, oboje. Ano, oboje. 219
ANO, kuchyňský olej. ANO, kuchyňský olej. 43
ANO, BRKO. ANO, BRKO. 37
NE, BRKO pouze v sezóně. NE, BRKO pouze v sezóně. 42
NE, nevnímáme to jako potřebné. NE, nevnímáme to jako potřebné. 18
NE, občané o to nemají zájem. NE, občané o to nemají zájem. 31

Zajímavosti ze Svazu

Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města
Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města

Jak jsme vás již informovali, novela rozšiřující pravomoci NKÚ jde na vládu s rozporem. Podívejte se na diskuzi v redakci Moderní obce s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou a naším výkonným ředitelem Pavlem Drahovzalem.

Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách
Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách

Mateřské školy nebudou mít povinnost přijímat od 1. 9. 2020 dvouleté děti, tak rozhodli poslanci v pátek ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Již v roce 2016 byl Svaz proti této povinnosti, která byla přijata na podkladě poslaneckého pozměňovacího návrhu.

Finalisté soutěže Vesnice roku 2018
Finalisté soutěže Vesnice roku 2018

V průběhu posledních dvou měsíců probíhala krajská hodnocení obcí, které se přihlásily do soutěže Vesnice roku. Každý kraj již nyní má svého finalistu, který postoupil do celostátního kola. Podívejte se na jejich seznam.

Zveřejňování osobních údajů a fotografií žáků na internetu – stanovisko ÚOOÚ
O postup v souladu s obecným nařízením GDPR se jedná, pokud jsou zveřejňovány nezbytné osobní údaje žáků na základě zvláštních předpisů za účelem plnění právní povinnosti. K tomuto zpracování není třeba souhlasu žáka, resp. zákonného zástupce. Pokud však dojde k využití osobních údajů žáků k jinému účelu,
Plán rozvoje sportu - nová povinnost obcí

Obce mají povinnost od 1. července 2018 v samostatné působnosti zhotovit pro své území plán rozvoje sportu a zajišťovat jeho provádění. Tato novela prošla bohužel bez výjimky pro všechny obce i přes mnohý odpor, proti tomuto návrhu se postavil i Svaz.

Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah
Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah

V souvislosti s blížícím se termínem komunálních voleb upozorňujeme na nové ustanovení v zákoně o volbách do zastupitelstev obcí. Nově musí být na kandidátní listině u každého kandidáta uvedeno pohlaví.

Poradna pro obce
Poradna pro obce

Každá členská obec může služeb Poradny pro obce využít až pětkrát ročně zdarma (jde o dosavadní průměr dotazů na jednu obec), a to opakovaně každý rok. Pětkrát do roka můžete položit svůj individuální písemný nebo telefonický dotaz nebo vyhledávat v databázi již zodpovězených dotazů.  Zřídit přístup můžete až 11 osobám z Vaší obce. Členská obec, která svých pět přístupů do Poradny pro obce vyčerpá, si může za úplatu zřídit rozšířený přístup do Poradny pro obce.

Matriky na malých obcích zachráněny
Matriky na malých obcích zachráněny

Praha, 29. května 2018 - K plánovanému rušení cca 450 matričních úřadů, které zvažovalo Ministerstvo vnitra ČR, nakonec nedojde. Každá obec si totiž bude moci sama zvážit, zda si tuto agendu bude chtít ponechat a nadále vykonávat. Dohodli se na tom dnes předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl a předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová s premiérem Andrejem Babišem a ministrem vnitra Lubomírem Metnarem.

Starosto, projektuj…
Starosto, projektuj…

Prostřednictvím nově vytvořených webových stránek www.projektuj.smocr.cz chceme starostkám a starostům, ale i dalším uživatelům nabídnout určitý návod a poskytnout praktická doporučení, jak optimálně zajistit přípravu a následnou realizaci investičních akcí realizovaných v obcích. Celý proces přípravy a realizace akce je představen na dvou modelových řešeních – výstavba cyklistické stezky (liniové dopravní stavby) a výstavba mateřské školy (stavba objektu občanské vybavenosti). Zároveň si mohou návštěvníci webu na reálném příkladu uvedených projektů porovnat obecný popis a realitu již hotových projektů, které byly realizovány v obci Bukovno a ve městě Mladá Boleslav.

Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU
Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU

Publikace zpracovává programy Evropské unie, jako jsou tzv. komunitární programy EU a programy Evropské územní spolupráce, a nabízí přehled, kde a na jaké aktivity z těchto programů mohou obce a města čerpat finanční prostředky. Jednotlivé programy jsou doplněny o příklady projektů, které byly realizovány převážně českými městy a obcemi buď jako vedoucími partnery, nebo v pozici partnerů. Hlavním účelem prezentace příkladů projektů je nabídnout inspiraci a lepší představu o využitelnosti programů, a podpořit tak zapojení českých měst do projektů financovaných těmito programy. V publikaci je zpracováno 19 dotačních programů a 22 příkladů realizovaných projektů.

Dostávejte náš elektronický zpravodaj
Dostávejte náš elektronický zpravodaj

Souhrnný přehled o novinkách na webu a často i něco navíc přináší náš elektronický zpravodaj. Určen je všem zástupcům členských obcí Svazu. K jeho odběru si prosím vytvořte svůj účet na našich stránkách.

 

Publikace ke stažení
Publikace ke stažení

Svaz vydává různé publikace.

V rámci projektu na podporu meziobecní spolupráce nedávno vyšla publikace „Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“.

Tiskové zprávy

06.10.2017 06:33

V dobříšské knihovně pořádají Fantasy víkendy. Nejen za to ji lidé zvolili Knihovnou jinak 2016

Místo, kde to žije. Kde pořádají jednu akci za druhou včetně Fantasy víkendů a BOoK! conu. Taková je Městská knihovna Dobříš, která se díky hlasům široké veřejnosti na facebooku stala vítězem soutěže Knihovna jinak 2016. Druhý ročník akce uspořádal Svaz měst a obcí ČR s cílem propojit knihovny mezi sebou a sdílet dobrou praxi. Slavnostní vyhlášení výsledků se v rámci Týdne knihoven konalo v Zrcadlové kapli Klementinu, kde sídlí Národní knihovna. Bylo součástí ceremoniálu k tradiční akci pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana Knihovna roku a Městská knihovna roku.   

Soutěž Knihovna jinak iniciovala Kulturní komise Svazu měst a obcí ČR ještě pod vedením členky předsednictva Svazu Květy Halanové. „Květa bohužel zemřela, ale nejen na Knihovně jinak je vidět, že s námi bude dál. Nápady, které propojují lidi a motivují je k větší sounáležitosti, jsou věčné a stojí za to je podporovat,“ říká předseda Komory měst Svazu města a obcí ČR a starosta Brandýsa nad Labem - Staré Boleslavi Vlastimil Picek a dodává: “Dobrá praxe inspiruje a ukazuje, že knihovny už dávno nejsou tmavým místem s těžkým vzduchem, kde se šeptá a je stísněná atmosféra. Funkční knihovna jako kulturní a komunitní centrum nabízí mnoho aktivit, které mnohdy ani s půjčováním knížek nesouvisí. Proto oceňujeme každou knihovnu, která dokáže dělat něco jinak.“

Právě netradiční akce a aktivity knihovnám často vracejí čtenáře. Díky nim si lidé uvědomují, že dobrá knížka jako „potrava pro duši“ přináší radost, rozšiřuje obzory a je zdrojem nových informací. Jednoduše nenásilně vzdělává, což je právě historickou rolí tradičních knihoven, které se díky svazové soutěži Knihovna jinak ukazují ve zcela netradičním světle.

„Do druhého ročníku naší soutěže se stejně jako v minulosti přihlásilo několik desítek knihoven. O tom, co dělají jinak, jsme informovali na facebooku, kde na své favority čtenáři klikali,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodává: „Vítězná knihovna v Dobříši získala 359 kliků, druhá v Jílovém u Prahy jen o devět kliků méně a městská knihovna v Třinci si pomyslnou bronzovou medaili odnesla za 196 kliků. Všem vítězům soutěže Knihovna jinak, kteří dostali originální ceny ze sklárny ve Velkém Oseku, gratulujeme!“

U soutěže Knihovna jinak nechyběl ani Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP), který pořádá Knihovnu roku a Městskou knihovnu roku, kde je spoluorganizátorem také Svaz měst a obcí ČR. Po vyhlášení výsledků následoval seminář pro účastníky ceremoniálu, na kterém kromě předsedy SKIPu Romana Giebische vystoupili zástupci oceněných knihoven. Představili svá nejen čtenářská centra a informovali o tom, co a proč dělají jinak. Mimo jiné zazněla prezentace o znalostech a užívání sociálních sítí knihovníky a čtenáři nazvaná Facebook pro knihovny - jinak. 

Designovou skleněnou cenu do soutěže Knihovna jinak poskytla společnost Artcristal Bohemia z Velkého Oseku. Další ročník akce bude vyhlášen letos na podzim. Informace o soutěžících najdete na facebooku. "To se mi líbí" můžete dát i profilu Svazu měst a obcí ČR.

Přehled vítězů Knihovny jinak 2016

Městská knihovna Dobříš

Umístila se na prvním místě, lidé jí na facebooku dali celkem 359 kliků. V této knihovně pořádají jednu akce za druhou s jedinečnou atmosférou a nábojem. Mimo jiné Fantasy víkendy a BOoK! cony, které inspirovaly další knihovny v ČR. Informace o knihovně na: http://www.knihovnadobris.cz/.

Městská knihovna Jílové u Prahy

S 350 kliky získala pomyslnou stříbrnou medaili. A protože tu sází na propagaci všech služeb: „Ať už jste čert nebo obyčejný smrtelník, v naší knihovně vám vždy nabídneme plný servis!“, můžete si tu kromě knih půjčit také brýle. Informace o knihovně na: http://knihovna.jilove.cz/.    

Knihovna Třinec

Veřejnost ji 196 kliky za literární večery a přístup ke čtenáři nominovala na třetí příčku. Zde totiž dobře vědí a podle toho se chovají, že plná knihovna lidí je trend, ke kterému směřují knihovny v zahraničí a nově i v Čechách. Informace o knihovně na: https://knihovnatrinec.cz/.     

 
Soubory ke stažení
 

Naše akce


6. a 7. prosince 2018
Clarion Congress Hotel Prague
Podrobnosti připravujeme
 


 


    Naši partneři            

 

 

Kalendář

18. - 22. září 2018

Veletrh FOR ARCH

Praha, Letňany
19. - 21. září 2018

Národní Konference Venkov

Strážnice
21. září 2018 10:00-12:00

Předsednictvo Svazu

Praha, Kancelář Svazu
 
30. září - 2. října 2018

14. konference evropských regionů a měst

Salcburg

”Evropa 1918 – 2018 – 2118“

 
detail akce
18. října 2018 09:30-16:00

Seminář Jak zadávat veřejné zakázky na šetrné budovy

Dělnický dům Jihlava, Žižkova 1696/15, Malý salonek

Adresa

Svaz měst a obcí ČR
5. května 1640/65
140 00 Praha 4
tel.: +420 234 709 711
fax: +420 234 709 786
e-mail: smocr@smocr.cz
ID datové schránky: 5fkgwn3
IČ: 63 11 30 74


Mezinárodní poradenské
centrum obcí

Partnerská asociace


Rada evropských obcí a regionů

Regionální stálá konference
Ústeckého kraje