Zajímavosti ze Svazu

Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města
Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města

Jak jsme vás již informovali, novela rozšiřující pravomoci NKÚ jde na vládu s rozporem. Podívejte se na diskuzi v redakci Moderní obce s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou a naším výkonným ředitelem Pavlem Drahovzalem.

Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách
Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách

Mateřské školy nebudou mít povinnost přijímat od 1. 9. 2020 dvouleté děti, tak rozhodli poslanci v pátek ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Již v roce 2016 byl Svaz proti této povinnosti, která byla přijata na podkladě poslaneckého pozměňovacího návrhu.

Finalisté soutěže Vesnice roku 2018
Finalisté soutěže Vesnice roku 2018

V průběhu posledních dvou měsíců probíhala krajská hodnocení obcí, které se přihlásily do soutěže Vesnice roku. Každý kraj již nyní má svého finalistu, který postoupil do celostátního kola. Podívejte se na jejich seznam.

Zveřejňování osobních údajů a fotografií žáků na internetu – stanovisko ÚOOÚ
O postup v souladu s obecným nařízením GDPR se jedná, pokud jsou zveřejňovány nezbytné osobní údaje žáků na základě zvláštních předpisů za účelem plnění právní povinnosti. K tomuto zpracování není třeba souhlasu žáka, resp. zákonného zástupce. Pokud však dojde k využití osobních údajů žáků k jinému účelu,
Plán rozvoje sportu - nová povinnost obcí

Obce mají povinnost od 1. července 2018 v samostatné působnosti zhotovit pro své území plán rozvoje sportu a zajišťovat jeho provádění. Tato novela prošla bohužel bez výjimky pro všechny obce i přes mnohý odpor, proti tomuto návrhu se postavil i Svaz.

Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah
Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah

V souvislosti s blížícím se termínem komunálních voleb upozorňujeme na nové ustanovení v zákoně o volbách do zastupitelstev obcí. Nově musí být na kandidátní listině u každého kandidáta uvedeno pohlaví.

Poradna pro obce
Poradna pro obce

Každá členská obec může služeb Poradny pro obce využít až pětkrát ročně zdarma (jde o dosavadní průměr dotazů na jednu obec), a to opakovaně každý rok. Pětkrát do roka můžete položit svůj individuální písemný nebo telefonický dotaz nebo vyhledávat v databázi již zodpovězených dotazů.  Zřídit přístup můžete až 11 osobám z Vaší obce. Členská obec, která svých pět přístupů do Poradny pro obce vyčerpá, si může za úplatu zřídit rozšířený přístup do Poradny pro obce.

Matriky na malých obcích zachráněny
Matriky na malých obcích zachráněny

Praha, 29. května 2018 - K plánovanému rušení cca 450 matričních úřadů, které zvažovalo Ministerstvo vnitra ČR, nakonec nedojde. Každá obec si totiž bude moci sama zvážit, zda si tuto agendu bude chtít ponechat a nadále vykonávat. Dohodli se na tom dnes předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl a předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová s premiérem Andrejem Babišem a ministrem vnitra Lubomírem Metnarem.

Starosto, projektuj…
Starosto, projektuj…

Prostřednictvím nově vytvořených webových stránek www.projektuj.smocr.cz chceme starostkám a starostům, ale i dalším uživatelům nabídnout určitý návod a poskytnout praktická doporučení, jak optimálně zajistit přípravu a následnou realizaci investičních akcí realizovaných v obcích. Celý proces přípravy a realizace akce je představen na dvou modelových řešeních – výstavba cyklistické stezky (liniové dopravní stavby) a výstavba mateřské školy (stavba objektu občanské vybavenosti). Zároveň si mohou návštěvníci webu na reálném příkladu uvedených projektů porovnat obecný popis a realitu již hotových projektů, které byly realizovány v obci Bukovno a ve městě Mladá Boleslav.

Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU
Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU

Publikace zpracovává programy Evropské unie, jako jsou tzv. komunitární programy EU a programy Evropské územní spolupráce, a nabízí přehled, kde a na jaké aktivity z těchto programů mohou obce a města čerpat finanční prostředky. Jednotlivé programy jsou doplněny o příklady projektů, které byly realizovány převážně českými městy a obcemi buď jako vedoucími partnery, nebo v pozici partnerů. Hlavním účelem prezentace příkladů projektů je nabídnout inspiraci a lepší představu o využitelnosti programů, a podpořit tak zapojení českých měst do projektů financovaných těmito programy. V publikaci je zpracováno 19 dotačních programů a 22 příkladů realizovaných projektů.

Dostávejte náš elektronický zpravodaj
Dostávejte náš elektronický zpravodaj

Souhrnný přehled o novinkách na webu a často i něco navíc přináší náš elektronický zpravodaj. Určen je všem zástupcům členských obcí Svazu. K jeho odběru si prosím vytvořte svůj účet na našich stránkách.

 

Publikace ke stažení
Publikace ke stažení

Svaz vydává různé publikace.

V rámci projektu na podporu meziobecní spolupráce nedávno vyšla publikace „Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“.

Tiskové zprávy

11.05.2016 14:24

V Brně se sejdou odborníci na právo. Na konferenci se starostkami a starosty

Už zítra, tedy ve čtvrtek 12. května 2016, v Brně začne Právní konference. Poprvé v historii ji pořádá Svaz měst a obcí ČR. Dvoudenní akce, které se mají zúčastnit dvě stovky starostů a dalších zástupců samospráv, se koná na základě podnětů měst a obcí, kterým se nelíbí časté změny legislativy. Říkají, že je obtížné se v nich vyznat a potřebují rozumného průvodce světem paragrafů. Právě to je ambicí akce, na níž zazní aktuální informace o zadávání veřejných zakázek, majetku obcí, přestupkovému právu, trestní odpovědnosti právnických osob, působení v obecních společnostech a dalších municipálních tématech.

„Naše první Právní konference se koná v Brně. Místo jsme vybrali proto, že se jedná o přirozené centrum práva v České republice, kde sídlí řada významných soudů a úřadů, které se legislativou zabývají,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodává: „Jako právníka mě samozřejmě tato akce osobně velmi zajímá a věřím, že odborné přednášky a semináře s tématy zvolenými na základě podnětů našich členů, starostek a starostů z celé republiky, budou pro samosprávy přínosem. Konec konců klasik říká: „Někdo ukradl spravedlnost a ukryl ji do práva.“

Právní konferenci poskytl záštitu ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Na akci nebudou chybět ani zástupci Ústavního soudu, Nejvyššího soudu, Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, Ministerstva vnitra i odborníci z advokátních kanceláří zaměřených na obecní legislativu. Přednášet budou experti na danou oblast s tím, že část programu je volitelná a je na účastnících, jaké téma si vyberou.

„Právní konference navazuje na úspěšných osmnáct ročníků Celostátní finanční konference (CFK), kterou rovněž pořádáme, a to na podzim,“ říká výkonný ředitel Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek a dodává: „Zatímco CFK přináší zejména debatu o penězích a možnostech financování, Právní konference se bude snažit důkladně rozebrat aktuální témata, která souvisejí s výkonem samostatné i přenesené působnosti.“

Aktuální legislativa byla nejvíce debatovanou částí programu Krajských setkání 2016. Tuto tradiční akci Svaz měst a obcí ČR letos pořádal od února do dubna, podrobnosti najdete zde. Podle zástupců samospráv bývají právní předpisy, jimiž se mají města a obce řídit, nepřehledné, obsáhlé a často se mění. Než se člověk stačí vzpamatovat, už aby vstřebával jejich další znění. Problém to bývá zejména u malých obcí s neuvolněným starostou, jehož pracovní tým na radnici tvoří maximálně účetní, a to ještě na zkrácený úvazek. Představitel vesnice tedy nemá příliš možností, aby při svém běžném zaměstnání průběžně sledoval stále novou a novou legislativu. I když se o to samozřejmě snaží. Vítá tak, stejně jako vedení větších obcí i statutárních měst, pomocnou ruku a průvodce světem práva. Je si totiž vědom, že se týká všech lidí a každé oblasti života.

Hlavním partnerem Právní konference je Komerční banka. Odborným partnerem společnost Wolters Kluwer, partnery pak společnosti Empemont, KVB advokátní kancelář a Terra Group Investment. Mediálními partnery jsou MF DNES, Parlamentní listy, Veřejná správa a časopis Svazu Informační Servis (InS). 

Více informací včetně programu Právní konference najdete na http://www.smocr.cz/cz/nase-akce/pravni-konference/default.aspx. Uskuteční se 12. a 13. května 2016 v Brně.  

 
Soubory ke stažení
 

Naše akce

 

Právní konference

Svazu měst a obcí ČR

5.-7.2. 2020

Hotel Jezerka - Seč

 

Naši partneři

 

Kalendář

10. ledna 2020 10:00-13:00

Legislativní komise

Praha, Kancelář Svazu
 
24. ledna 2020 10:00-13:00

Finanční komise

Praha, Kancelář Svazu
 
4. února 2020 10:00-13:00

Pracovní skupina obcí II. typu

Praha, Kancelář Svazu
 
5. února 2020 16:00-18:00

Předsednictvo Svazu

Hotel Jezerka na Seči
 
3. března 2020 10:00-13:00

2. ročník akce DEN STAROSTŮ při veletrhu Aquatherm Praha

PVA EXPO PRAHA - Letňany
 

Adresa

Svaz měst a obcí ČR
5. května 1640/65
140 00 Praha 4
tel.: +420 234 709 711
e-mail: smocr@smocr.cz
ID datové schránky: 5fkgwn3
IČ: 63 11 30 74


Partnerská asociace


Rada evropských obcí a regionů

Regionální stálá konference
Ústeckého kraje