Zajímavosti ze Svazu

Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města
Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města

Jak jsme vás již informovali, novela rozšiřující pravomoci NKÚ jde na vládu s rozporem. Podívejte se na diskuzi v redakci Moderní obce s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou a naším výkonným ředitelem Pavlem Drahovzalem.

Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách
Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách

Mateřské školy nebudou mít povinnost přijímat od 1. 9. 2020 dvouleté děti, tak rozhodli poslanci v pátek ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Již v roce 2016 byl Svaz proti této povinnosti, která byla přijata na podkladě poslaneckého pozměňovacího návrhu.

Finalisté soutěže Vesnice roku 2018
Finalisté soutěže Vesnice roku 2018

V průběhu posledních dvou měsíců probíhala krajská hodnocení obcí, které se přihlásily do soutěže Vesnice roku. Každý kraj již nyní má svého finalistu, který postoupil do celostátního kola. Podívejte se na jejich seznam.

Zveřejňování osobních údajů a fotografií žáků na internetu – stanovisko ÚOOÚ
O postup v souladu s obecným nařízením GDPR se jedná, pokud jsou zveřejňovány nezbytné osobní údaje žáků na základě zvláštních předpisů za účelem plnění právní povinnosti. K tomuto zpracování není třeba souhlasu žáka, resp. zákonného zástupce. Pokud však dojde k využití osobních údajů žáků k jinému účelu,
Plán rozvoje sportu - nová povinnost obcí

Obce mají povinnost od 1. července 2018 v samostatné působnosti zhotovit pro své území plán rozvoje sportu a zajišťovat jeho provádění. Tato novela prošla bohužel bez výjimky pro všechny obce i přes mnohý odpor, proti tomuto návrhu se postavil i Svaz.

Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah
Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah

V souvislosti s blížícím se termínem komunálních voleb upozorňujeme na nové ustanovení v zákoně o volbách do zastupitelstev obcí. Nově musí být na kandidátní listině u každého kandidáta uvedeno pohlaví.

Poradna pro obce
Poradna pro obce

Každá členská obec může služeb Poradny pro obce využít až pětkrát ročně zdarma (jde o dosavadní průměr dotazů na jednu obec), a to opakovaně každý rok. Pětkrát do roka můžete položit svůj individuální písemný nebo telefonický dotaz nebo vyhledávat v databázi již zodpovězených dotazů.  Zřídit přístup můžete až 11 osobám z Vaší obce. Členská obec, která svých pět přístupů do Poradny pro obce vyčerpá, si může za úplatu zřídit rozšířený přístup do Poradny pro obce.

Matriky na malých obcích zachráněny
Matriky na malých obcích zachráněny

Praha, 29. května 2018 - K plánovanému rušení cca 450 matričních úřadů, které zvažovalo Ministerstvo vnitra ČR, nakonec nedojde. Každá obec si totiž bude moci sama zvážit, zda si tuto agendu bude chtít ponechat a nadále vykonávat. Dohodli se na tom dnes předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl a předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová s premiérem Andrejem Babišem a ministrem vnitra Lubomírem Metnarem.

Starosto, projektuj…
Starosto, projektuj…

Prostřednictvím nově vytvořených webových stránek www.projektuj.smocr.cz chceme starostkám a starostům, ale i dalším uživatelům nabídnout určitý návod a poskytnout praktická doporučení, jak optimálně zajistit přípravu a následnou realizaci investičních akcí realizovaných v obcích. Celý proces přípravy a realizace akce je představen na dvou modelových řešeních – výstavba cyklistické stezky (liniové dopravní stavby) a výstavba mateřské školy (stavba objektu občanské vybavenosti). Zároveň si mohou návštěvníci webu na reálném příkladu uvedených projektů porovnat obecný popis a realitu již hotových projektů, které byly realizovány v obci Bukovno a ve městě Mladá Boleslav.

Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU
Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU

Publikace zpracovává programy Evropské unie, jako jsou tzv. komunitární programy EU a programy Evropské územní spolupráce, a nabízí přehled, kde a na jaké aktivity z těchto programů mohou obce a města čerpat finanční prostředky. Jednotlivé programy jsou doplněny o příklady projektů, které byly realizovány převážně českými městy a obcemi buď jako vedoucími partnery, nebo v pozici partnerů. Hlavním účelem prezentace příkladů projektů je nabídnout inspiraci a lepší představu o využitelnosti programů, a podpořit tak zapojení českých měst do projektů financovaných těmito programy. V publikaci je zpracováno 19 dotačních programů a 22 příkladů realizovaných projektů.

Dostávejte náš elektronický zpravodaj
Dostávejte náš elektronický zpravodaj

Souhrnný přehled o novinkách na webu a často i něco navíc přináší náš elektronický zpravodaj. Určen je všem zástupcům členských obcí Svazu. K jeho odběru si prosím vytvořte svůj účet na našich stránkách.

 

Publikace ke stažení
Publikace ke stažení

Svaz vydává různé publikace.

V rámci projektu na podporu meziobecní spolupráce nedávno vyšla publikace „Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“.

Tiskové zprávy

16.02.2015 11:55

Téma roku 2015 Libereckého kraje? Výstavba a opravy nejen komunikací

O dopravní infrastruktuře, sociálních službách, aktuální i připravované legislativě či dotacích z Evropské unie debatuje stovka starostů z Libereckého kraje na Krajském setkání. Pořádá ho Svaz měst a obcí a jde o vůbec první ze série této tradiční akce v letošním roce. Celkem se uskuteční třináct setkání ve všech krajích České republiky. V Liberci jako téma rezonují silnice.

„Pro většinu samospráv je prioritou výstavba silniční infrastruktury,“ říká předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek a dodává: „Nedávno jsme o tom jednali s ministrem dopravy Danem Ťokem. Pokud oblast není dobře dopravně dostupná, má to negativní dopad na investice. Roli hraje výkup pozemků, s kterým může samospráva státní správě pomoci a stavby komunikací včetně obchvatů tak urychlit.“

V Libereckém kraji jsou dnes silnice často v nevyhovujícím stavu, a to i přes to, že na rekonstrukce a opravy jdou ročně miliardy korun. Účelové peníze se podařilo získat například na opravy komunikací, které opakovaně poničily povodně.

„Rok 2015 bude v Libereckém kraji ve znamení dokončení velkých rekonstrukcí krajských komunikací zničených povodní v roce 2013,“ říká hejtman Libereckého kraje Martin Půta a dodává: „Teprve vloni se téměř konečně  podařilo odstranit  škody z roku 2010. Kraj na to získal ze státního rozpočtu mimořádnou dotaci pět set milionů korun. A finišujeme s odstraňováním škod po povodních v roce 2013, opravy budou dokončeny letos.“

Hejtman dodává, že Liberecký kraj rovněž podal žádost do Regionálního operačního programu na dalších čtrnáct dopravních akcí v hodnotě pět set milionů korun a další žádost pak na Státní fond dopravní infrastruktury. Na Liberecku se letos začne stavět také poslední 2,5 kilometru dlouhý úsek silnice mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou. Po dokončení zrychlí dopravu mezi dvěma největšími městy kraje.

Primátor statutární města Liberec Tibor Batthyány říká: „Asi mezi největší úkoly současného vedení města patří postupné snižování zadluženosti Liberce, aby zbylo víc peněz na potřebné investice. Nejen opravy silnic a chodníků, ale také například na opravu jedné z budov magistrátu, kde sídlí i městská policie.“ Podle libereckého primátora velký problém představuje také zchátralý Liebiegův palác, bývalé sídlo Oblastní galerie Liberec z druhé poloviny 19. století, který město získalo od Libereckého kraje po přestěhování galerie. Liebiegův palác je historickou památkou, jejíž rekonstrukce si podle odhadů vyžádá více než sto milionů korun.

Aktuálním tématem nejen Libereckého kraje jsou i sociální služby. Od začátku letošního roku došlo k zásadní změně v jejich financování. Dotace, které dříve rozdělovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí (ročně jde od zhruba o sedm miliard korun), mají nově na starosti kraje. V této souvislosti se objevují obavy, že budou preferovat svá krajská zařízení. I z těchto důvodů Svaz měst a obcí loni prosadil, aby rozhodování o dotacích bylo veřejné. Podle novely zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, má tak tuto pravomoc krajské zastupitelstvo, na jehož jednání může přijít kdokoliv.      

Zařízení, která poskytují sociální služby, mohou mít různý charakter a zaměřovat se na určitou konkrétní oblast péče. Se stárnutím populace se samozřejmě zvyšuje poptávka. Pro Liberecký kraj bude v této souvislosti velmi důležité, že by letos měl být dokončen tamní hospic. Nevyléčitelně nemocní na něj čekají už léta. Vybudování hospice s 28 jednolůžkovými pokoji bude stát 94 milionů korun, většinu zaplatí Evropská unie. První klienty by měl přivítat na podzim tohoto roku.

Generálním partnerem Krajských setkání 2015 je Česká spořitelna. Partnery pak společnosti Asekol COLMEX, EKO-KOM, ELEKTROWIN, EmotionCar, Empemont, Neo-Neon CZ, NEPA a Wolters Kluwer. Mediálními partnery jsou MF Dnes, Parlamentní listy, Veřejná správa a časopis Svazu InS. 

Fotografie z akce si můžete prohlédnout ve fotogalerii

 
Soubory ke stažení
 

Naši partneři

 

Kalendář

10. září 2019 09:30-11:30

Kontrolní výbor

Praha, Kancelář Svazu
 
10. září 2019 10:00-13:00

Předsednictvo Komory obcí

Praha, Kancelář Svazu
 
11. září 2019 09:00-11:00

Předsednictvo Komory měst

Kancelář Svazu
 
11. - 12. září 2019

Komora statutárních měst

Skalka u Ježova
 
11. - 12. září 2019

Předsednictvo Svazu

Skalka u Ježova
 

Adresa

Svaz měst a obcí ČR
5. května 1640/65
140 00 Praha 4
tel.: +420 234 709 711
e-mail: smocr@smocr.cz
ID datové schránky: 5fkgwn3
IČ: 63 11 30 74


Mezinárodní poradenské
centrum obcí

Partnerská asociace


Rada evropských obcí a regionů

Regionální stálá konference
Ústeckého kraje