Anketa

Po letošních komunálních volbách se opětovně otevírá diskuse nad změnou volebního systému.

Souhlasíte se změnou tak, že mandáty do zastupitelstva obce budou přidělovány podle počtu získaných hlasů pro jednotlivé kandidáty bez návaznosti na politickou příslušnost (tzv. slovenský model)?

ANO ANO 190
NE NE 33
NEVÍM NEVÍM 11

Zajímavosti ze Svazu

Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města
Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města

Jak jsme vás již informovali, novela rozšiřující pravomoci NKÚ jde na vládu s rozporem. Podívejte se na diskuzi v redakci Moderní obce s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou a naším výkonným ředitelem Pavlem Drahovzalem.

Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách
Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách

Mateřské školy nebudou mít povinnost přijímat od 1. 9. 2020 dvouleté děti, tak rozhodli poslanci v pátek ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Již v roce 2016 byl Svaz proti této povinnosti, která byla přijata na podkladě poslaneckého pozměňovacího návrhu.

Finalisté soutěže Vesnice roku 2018
Finalisté soutěže Vesnice roku 2018

V průběhu posledních dvou měsíců probíhala krajská hodnocení obcí, které se přihlásily do soutěže Vesnice roku. Každý kraj již nyní má svého finalistu, který postoupil do celostátního kola. Podívejte se na jejich seznam.

Zveřejňování osobních údajů a fotografií žáků na internetu – stanovisko ÚOOÚ
O postup v souladu s obecným nařízením GDPR se jedná, pokud jsou zveřejňovány nezbytné osobní údaje žáků na základě zvláštních předpisů za účelem plnění právní povinnosti. K tomuto zpracování není třeba souhlasu žáka, resp. zákonného zástupce. Pokud však dojde k využití osobních údajů žáků k jinému účelu,
Plán rozvoje sportu - nová povinnost obcí

Obce mají povinnost od 1. července 2018 v samostatné působnosti zhotovit pro své území plán rozvoje sportu a zajišťovat jeho provádění. Tato novela prošla bohužel bez výjimky pro všechny obce i přes mnohý odpor, proti tomuto návrhu se postavil i Svaz.

Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah
Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah

V souvislosti s blížícím se termínem komunálních voleb upozorňujeme na nové ustanovení v zákoně o volbách do zastupitelstev obcí. Nově musí být na kandidátní listině u každého kandidáta uvedeno pohlaví.

Poradna pro obce
Poradna pro obce

Každá členská obec může služeb Poradny pro obce využít až pětkrát ročně zdarma (jde o dosavadní průměr dotazů na jednu obec), a to opakovaně každý rok. Pětkrát do roka můžete položit svůj individuální písemný nebo telefonický dotaz nebo vyhledávat v databázi již zodpovězených dotazů.  Zřídit přístup můžete až 11 osobám z Vaší obce. Členská obec, která svých pět přístupů do Poradny pro obce vyčerpá, si může za úplatu zřídit rozšířený přístup do Poradny pro obce.

Matriky na malých obcích zachráněny
Matriky na malých obcích zachráněny

Praha, 29. května 2018 - K plánovanému rušení cca 450 matričních úřadů, které zvažovalo Ministerstvo vnitra ČR, nakonec nedojde. Každá obec si totiž bude moci sama zvážit, zda si tuto agendu bude chtít ponechat a nadále vykonávat. Dohodli se na tom dnes předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl a předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová s premiérem Andrejem Babišem a ministrem vnitra Lubomírem Metnarem.

Starosto, projektuj…
Starosto, projektuj…

Prostřednictvím nově vytvořených webových stránek www.projektuj.smocr.cz chceme starostkám a starostům, ale i dalším uživatelům nabídnout určitý návod a poskytnout praktická doporučení, jak optimálně zajistit přípravu a následnou realizaci investičních akcí realizovaných v obcích. Celý proces přípravy a realizace akce je představen na dvou modelových řešeních – výstavba cyklistické stezky (liniové dopravní stavby) a výstavba mateřské školy (stavba objektu občanské vybavenosti). Zároveň si mohou návštěvníci webu na reálném příkladu uvedených projektů porovnat obecný popis a realitu již hotových projektů, které byly realizovány v obci Bukovno a ve městě Mladá Boleslav.

Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU
Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU

Publikace zpracovává programy Evropské unie, jako jsou tzv. komunitární programy EU a programy Evropské územní spolupráce, a nabízí přehled, kde a na jaké aktivity z těchto programů mohou obce a města čerpat finanční prostředky. Jednotlivé programy jsou doplněny o příklady projektů, které byly realizovány převážně českými městy a obcemi buď jako vedoucími partnery, nebo v pozici partnerů. Hlavním účelem prezentace příkladů projektů je nabídnout inspiraci a lepší představu o využitelnosti programů, a podpořit tak zapojení českých měst do projektů financovaných těmito programy. V publikaci je zpracováno 19 dotačních programů a 22 příkladů realizovaných projektů.

Dostávejte náš elektronický zpravodaj
Dostávejte náš elektronický zpravodaj

Souhrnný přehled o novinkách na webu a často i něco navíc přináší náš elektronický zpravodaj. Určen je všem zástupcům členských obcí Svazu. K jeho odběru si prosím vytvořte svůj účet na našich stránkách.

 

Publikace ke stažení
Publikace ke stažení

Svaz vydává různé publikace.

V rámci projektu na podporu meziobecní spolupráce nedávno vyšla publikace „Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“.

Tiskové zprávy

17.05.2018 23:01

Školky a školy poměří síly ve speciální soutěži. Dají lidem vědět, co dělají jinak

PRAHA, 17. května 2018 – Má vaše škola či/a školka jiný, unikátní, přístup ke vzdělávání? Jste pyšní na projekty pro děti a žáky, které se vám podařily, a chcete se o ně podělit s jinými vzdělávacími zařízeními? Máte jedinečnou šanci - díky Svazu měst a obcí ČR. Přihlaste vaši školu či/a školku do soutěže Škol(k)a JINAK 2018. V přihlášce do tradičního klání stačí uvést stručné informace o vašem zařízení, přiložit jednu fotografii a potom už jen čekat, nebo - lépe - motivovat vaši sociální bublinu k tomu, aby vám dala hlas kliknutím na facebookovém profilu Svazu měst a obcí ČR na adrese: www.facebook.com/smocr1.

„V době obrovského množství systémů, řádů a nařízení je osvěžující, když se někde něco dělá jinak. To neznamená, že se nectí pravidla, ale v jejich rámci se dějí věci nové, neotřelé a zábavné, které mohou být přínosné a inspirativní pro někoho dalšího,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodává: „Právě takovou ambici má naše klikací soutěž Škol(k)a JINAK, kterou letos pořádáme už po druhé. A to proto, aby se vzdělávací zařízení napříč Českou republikou pochlubila svou netradiční činností a motivovala tak třeba kolegy z druhého konce země ke změně přístupu a novým zábavným a přitom efektivním metodám.“

Do prvního ročníku Škol(k)y JINAK se zapojilo více než šedesát vzdělávacích zařízení ze všech koutů České republiky. Mezi školkami zvítězila MŠ Havířov Radniční s projektem Centra aktivit, následovala MŠ Ústí nad Labem Vinařská se Školkovou olympiádou a pomyslný bronz si odnesla MŠ Praha 6 Čínská s realizací bylinkovo - zeleninové zahrádky. U základních škol lidé nejvíc klikali na ZŠ Chomutov Zahradní, oceňovali zde spolupráci starších žáků s mladšími. Stříbro si odnesla ZŠ Kyjov Komenského za výuku čtení metodou SFUMATO® - SPLÝVAVÉ ČTENÍ® a třetí místo obsadila ZŠ Brno Vejrostova s projektem Naše knihovna.

„Pevně věřím a přeji si, aby byl letos zájem o Škol(k)u JINAK nejméně takový, jako minulý rok. Moc fandím všem učitelům, kteří i přes rostoucí administrativu mají chuť a sílu přicházet s novými přístupy a projekty, a hlavně je dotahují do zdárného konce,“ říká místopředseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi Vlastimil Picek a dodává: „Soutěží se samozřejmě o věcný dar, který je ale spíše symbolický. Hlavním smyslem soutěže je možnost se podělit o nové nápady a inspirovat další školy v přístupu JINAK. Podle zájmu hlasujících, což jsou většinou rodiče a žáci je znát, že spokojenost dětí vyhrává. To je totiž pro učitele ta největší odměna.“

 

Harmonogram akce:

·         7. května - 31. května 2018 - přihlašování škol a školek (zaslání stručné informace o rozsahu maximálně deset vět o tom, co škola či školka dělá jinak a jednu ilustrační fotografii na e-mail: tuzilova@smocr.cz)

·         4. června - 22. června 2018 - hlasování veřejnosti na facebooku (na adrese: www.facebook.com/smocr1)

·         4. října 2018 - seminář Škol(k)a JINAK 2018 pro účastníky soutěže a slavnostní vyhlášení výsledků

Ve školním roce 2016/2017 tuzemské školky a školy navštěvovalo podle údajů Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) celkem 1 268 841 dětí. Zatímco do mateřských školek chodilo 362 653 nejmenších, základní školy měly 906 188 žáků. Podle šetření Ministerstva financí (MF) do mateřských a základních škol zřizovaných obcemi chodilo ke 30. 9. 2016 celkem 807 736 dětí. Z toho 228 230 navštěvovalo tzv. mateřinky, zbývajících 579 506 byli žáci základních škol. Pro úplnost: MF danou věc zjišťuje dotazováním přímo v obcích v kontextu s rozpočtovým určením daní, Obce totiž podíl na daních dostávají i podle počtu dětí v jimi zřizovaných školských zařízeních.

 

 

 
Soubory ke stažení
 

Naše akce


XXI. celostátní finanční konference

6. - 7. 12. 2018

v Praze

Nezapomeňte se registrovat!

Zvýhodněná včasná registrace až do 20. 11.

 

Naši partneři

----------------------------

 

Kalendář

22. - 23. listopadu 2018

Evropská chytrá a sdílená města

Praha - MMR
22. listopadu 2018 10:00-13:00

KISMO

Praha, Kancelář Svazu
 
22. listopadu 2018 10:00-13:00

Legislativní komise

Praha, Kancelář Svazu
 
22. listopadu 2018 13:30-16:30

Sociálně-zdravotní komise

Praha, Kancelář Svazu
 
27. listopadu 2018 09:00-14:00

50. Den malých obcí

Praha

Adresa

Svaz měst a obcí ČR
5. května 1640/65
140 00 Praha 4
tel.: +420 234 709 711
fax: +420 234 709 786
e-mail: smocr@smocr.cz
ID datové schránky: 5fkgwn3
IČ: 63 11 30 74


Mezinárodní poradenské
centrum obcí

Partnerská asociace


Rada evropských obcí a regionů

Regionální stálá konference
Ústeckého kraje