Anketa

 

Zajišťujete v obci sběr použitého kuchyňského oleje a CELOROČNÍ sběr biologicky rozložitelného odpadu (BRKO) rostlinného původu?

 

Ano, oboje. Ano, oboje. 111
ANO, kuchyňský olej. ANO, kuchyňský olej. 27
ANO, BRKO. ANO, BRKO. 22
NE, BRKO pouze v sezóně. NE, BRKO pouze v sezóně. 24
NE, nevnímáme to jako potřebné. NE, nevnímáme to jako potřebné. 6
NE, občané o to nemají zájem. NE, občané o to nemají zájem. 19

Zajímavosti ze Svazu

Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách
Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách

Mateřské školy nebudou mít povinnost přijímat od 1. 9. 2020 dvouleté děti, tak rozhodli poslanci v pátek ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Již v roce 2016 byl Svaz proti této povinnosti, která byla přijata na podkladě poslaneckého pozměňovacího návrhu.

Finalisté soutěže Vesnice roku 2018
Finalisté soutěže Vesnice roku 2018

V průběhu posledních dvou měsíců probíhala krajská hodnocení obcí, které se přihlásily do soutěže Vesnice roku. Každý kraj již nyní má svého finalistu, který postoupil do celostátního kola. Podívejte se na jejich seznam.

Zveřejňování osobních údajů a fotografií žáků na internetu – stanovisko ÚOOÚ
O postup v souladu s obecným nařízením GDPR se jedná, pokud jsou zveřejňovány nezbytné osobní údaje žáků na základě zvláštních předpisů za účelem plnění právní povinnosti. K tomuto zpracování není třeba souhlasu žáka, resp. zákonného zástupce. Pokud však dojde k využití osobních údajů žáků k jinému účelu,
Plán rozvoje sportu - nová povinnost obcí

Obce mají povinnost od 1. července 2018 v samostatné působnosti zhotovit pro své území plán rozvoje sportu a zajišťovat jeho provádění. Tato novela prošla bohužel bez výjimky pro všechny obce i přes mnohý odpor, proti tomuto návrhu se postavil i Svaz.

Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah
Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah

V souvislosti s blížícím se termínem komunálních voleb upozorňujeme na nové ustanovení v zákoně o volbách do zastupitelstev obcí. Nově musí být na kandidátní listině u každého kandidáta uvedeno pohlaví.

Oznámení o střetu zájmů podejte nejdříve dnem 30. června 2018
Oznámení o střetu zájmů podejte nejdříve dnem 30. června 2018

Avizovaná novela zákona o střetu zájmů byla dne 15. června 2018 zveřejněna ve Sbírce zákonů. Oznámení do centrálního registru oznámení podejte 30. června 2018.  

Poradna pro obce
Poradna pro obce

Každá členská obec může služeb Poradny pro obce využít až pětkrát ročně zdarma (jde o dosavadní průměr dotazů na jednu obec), a to opakovaně každý rok. Pětkrát do roka můžete položit svůj individuální písemný nebo telefonický dotaz nebo vyhledávat v databázi již zodpovězených dotazů.  Zřídit přístup můžete až 11 osobám z Vaší obce. Členská obec, která svých pět přístupů do Poradny pro obce vyčerpá, si může za úplatu zřídit rozšířený přístup do Poradny pro obce.

Matriky na malých obcích zachráněny
Matriky na malých obcích zachráněny

Praha, 29. května 2018 - K plánovanému rušení cca 450 matričních úřadů, které zvažovalo Ministerstvo vnitra ČR, nakonec nedojde. Každá obec si totiž bude moci sama zvážit, zda si tuto agendu bude chtít ponechat a nadále vykonávat. Dohodli se na tom dnes předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl a předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová s premiérem Andrejem Babišem a ministrem vnitra Lubomírem Metnarem.

Starosto, projektuj…
Starosto, projektuj…

Prostřednictvím nově vytvořených webových stránek www.projektuj.smocr.cz chceme starostkám a starostům, ale i dalším uživatelům nabídnout určitý návod a poskytnout praktická doporučení, jak optimálně zajistit přípravu a následnou realizaci investičních akcí realizovaných v obcích. Celý proces přípravy a realizace akce je představen na dvou modelových řešeních – výstavba cyklistické stezky (liniové dopravní stavby) a výstavba mateřské školy (stavba objektu občanské vybavenosti). Zároveň si mohou návštěvníci webu na reálném příkladu uvedených projektů porovnat obecný popis a realitu již hotových projektů, které byly realizovány v obci Bukovno a ve městě Mladá Boleslav.

Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU
Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU

Publikace zpracovává programy Evropské unie, jako jsou tzv. komunitární programy EU a programy Evropské územní spolupráce, a nabízí přehled, kde a na jaké aktivity z těchto programů mohou obce a města čerpat finanční prostředky. Jednotlivé programy jsou doplněny o příklady projektů, které byly realizovány převážně českými městy a obcemi buď jako vedoucími partnery, nebo v pozici partnerů. Hlavním účelem prezentace příkladů projektů je nabídnout inspiraci a lepší představu o využitelnosti programů, a podpořit tak zapojení českých měst do projektů financovaných těmito programy. V publikaci je zpracováno 19 dotačních programů a 22 příkladů realizovaných projektů.

Dostávejte náš elektronický zpravodaj
Dostávejte náš elektronický zpravodaj

Souhrnný přehled o novinkách na webu a často i něco navíc přináší náš elektronický zpravodaj. Určen je všem zástupcům členských obcí Svazu. K jeho odběru si prosím vytvořte svůj účet na našich stránkách.

 

Publikace ke stažení
Publikace ke stažení

Svaz vydává různé publikace.

V rámci projektu na podporu meziobecní spolupráce nedávno vyšla publikace „Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“.

Tiskové zprávy

02.04.2014 13:28

Jihu Čech chybí důstojné dopravní napojení

Podle ankety „Kraj mého srdce 2013“ jsou jižní Čechy nejlepším místem v České republice pro letní dovolenou a pěší turistiku. Místním to sice lichotí, ale na rekreaci není mnoho času, protože stále mají co na práci. Učí se například pracovat s novým Občanským zákoníkem, snaží se připravovat kvalitní projekty a získávat na ně evropské dotace, mnoho let prostřednictvím nejen veřejné správy řeší D3, letiště, železniční koridor a další dopravu. Právě o těchto i jiných tématech se debatuje na Krajském setkání v Jihočeském kraji. Pro starosty a další představitele samosprávy ho v Českých Budějovicích pořádá Svaz měst a obcí ČR.

„V Jihočeském kraji se koná šesté krajské setkání. Věříme, že i tady dojde k efektivnímu přenosu informací a výměně zkušeností tak, abychom společně mohli co nejlépe hájit a prosazovat zájmy měst a obcí. Čím jednotněji budeme jako samospráva postupovat, tím je větší šance na rozumné fungování země a smysluplné zákony, které občany chrání a nezatěžují je zbytečnou administrativou,“ říká člen předsednictva Svazu měst a obcí ČR a starosta Strakonic Pavel Vondrys.

Svaz mimo jiné v současné době poukazuje na nutnost zastavit nerozumnou centralizaci samosprávy, která sníží dostupnost veřejných služeb. Podle ministerstva vnitra by – v rámci III. fáze reformy veřejné správy navržené už za minulých vlád - výkon státní správy měly zajišťovat pouze obce III. stupně s rozšířenou působnosti, tzv. ORP. Pro mnoho lidí by to však v praxi znamenalo, že by kvůli vyřízení i jednoduchých úředních záležitostí museli jezdit desítky kilometrů daleko. Zpomalila by se i akceschopnost řešení složitých životních situací v případě, že by veřejnou službu tak, jak plánuje ministerstvo spravedlnosti, zajišťovaly jen ORP. Obcím v Jihočeském kraji, kterému chybí důstojné dopravní napojení, by to přineslo řadu problémů a pro tamní obyvatele včetně samosprávy by to znamenalo náklady na dopravu navíc. A to i přes to, že mnoho veřejných služeb samozřejmě zajišťuje přirozené centrum kraje České Budějovice.   

„Nyní žije v Českých Budějovicích celkem 91 560 obyvatel, což představuje zhruba 50 % obyvatel okresu a 15 % obyvatel celého Jihočeského kraje,“ říká primátor Českých Budějovice Juraj Thoma s tím, že počtem obyvatel jsou České Budějovice 8. největším městem České republiky - po Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Liberci, Olomouci a Ústí nad Labem. „Máme hodně co nabídnout. Rodinám, kamarádům, přátelům, podnikatelům a všem ostatním. Všechny věkové kategorie můžeme úspěšně nalákat na množství  kulturních památek i krásnou a rozmanitou přírodu. Nesmíme ale zapomínat ani na potřeby venkova,“ dodává primátor.

V dříve zmiňované anketě „Kraj mého srdce 2013“ získaly jižní Čechy kromě dvou prvních míst v souvislosti s letní dovolenou a pěší turistikou ještě tři druhá místa v kategorii folklor a tance, cykloturistika a památky a historická místa. A navíc dvě pátá místa v kategoriích adrenalin a zimní dovolená. Vyhrály i prestižní ocenění TTG Travel Awards a staly se tak neoblíbenějším regionem České republiky za rok 2013. Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola k tomu říká: „Výsledky mě velice těší. Vždyť jsme v konkurenci 12 krajů a Prahy neskončili hůře než pátí a z toho jsme byli dvakrát první a třikrát druzí. Což jenom podtrhuje fakt, že jižní Čechy jsou tím nejlepším místem pro letní dovolenou i trávení chvil volna. A to pro jednotlivce, rodiny s dětmi i seniory. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak zisk ocenění za nejoblíbenější region.“

Rozvoji regionu významně pomáhají i evropské dotace, nyní se dočerpávají evropské peníze z programovacího období 2007-2013. A například v Regionálním operačním programu (ROP) stále čekají na vyčerpání stovky milionů korun. Podle představitelů Jihočeského kraje je jednou z možností nasměrovat tyto peníze do dopravní infrastruktury. Aby se to podařilo, jsou nutné smysluplné projekty. A pro další připravované programovací období 2014+ je třeba se poučit z chyb, neopakovat je a mít k dispozici dostatek kvalitních a skutečně prospěšných projektů. Problémem totiž není nedostatek peněz, ale značné rezervy v přípravě. V Jihočeském kraji se to mimo jiné ukazuje na faktu, že stále chybí důstojné napojení na Prahu či Rakousko nebo mnohem méně medializované a diskutované přitom velmi důležité obchvaty řady měst a obcí v Jihočeském kraji, například obchvat Lišova či Severní spojka v Českých Budějovicích.   

 
Soubory ke stažení
 

Naše akce


Přijeďte na

7. září 2018
Pražský hrad

Přihláška
 


    Naši partneři            

 

 

Kalendář

1. - 2. srpna 2018

Sympozium Venkov v proměnách času 1918-2018

Praha
31. srpna 2018 10:00-13:00

Finanční komise

Praha, Kancelář Svazu
 
4. září 2018 10:00-13:00

PS obcí II. typu

Praha, Kancelář Svazu
 
6. září 2018 10:00-13:00

Školská komise

Praha, Kancelář Svazu
 
7. září 2018

Vyhlášení výsledků soutěže “Nejlepší starosta / primátor 2014-2018“

Pražský hrad

Adresa

Svaz měst a obcí ČR
5. května 1640/65
140 00 Praha 4
tel.: +420 234 709 711
fax: +420 234 709 786
e-mail: smocr@smocr.cz
ID datové schránky: 5fkgwn3
IČ: 63 11 30 74


Mezinárodní poradenské
centrum obcí

Partnerská asociace


Rada evropských obcí a regionů

Regionální stálá konference
Ústeckého kraje