27.01.2012 14:36
Jaké je role místních samospráv a partnerské spolupráce měst v novém programu Evropa pro občany 2014 -2020?
V návaznosti na návrh Evropské komise programu Evropa pro občany 2014 -2020 se dostáváme k tomu, jak a v jaké míře nový program bude podporovat aktivity měst a obcí, především jejich projekty partnerské spolupráce měst, které v současném programu Evropa pro občany tvoří jeden z nedůležitějších pilířů s vyčleněným rozpočtem 45% (cca 96 mil EUR).
Procházíme-li textem návrhu překvapí nás zjištění, že zde naprosto chybí zdůraznění role obcí a měst v oblasti zapojování občanů do veřejného života a v posilování občanského uvědomění. Přitom obce a města mají esenciální roli pro posilování občanské zodpovědnosti jak vůči své obci, státu, tak vůči Evropské unii. Návrh naprosto zapomíná na fakt, že obce a města mají ke svým občanům přirozeně nejblíže a mohou srozumitelně a názorně ukázat vliv evropských politik na běžný život. A nezastupitelnou roli zde hraje také partnerská spolupráce měst, jako naprosto přirozený nástroj mezinárodní spolupráce, který během dlouhé doby své existence dokázal svou užitečnost v oblasti porozumění mezi národy a kulturami, v předávání zkušeností ze všech oblastí života obce a občanů a v rozvoji obcí a v posilování integrace Evropy, a tím i její větší politické a ekonomické soudržnosti. A zde zaráží druhý nedostatek návrhu – termín town-twinning je zmíněn pouze jednou a to ve výčtu aktivit, které program bude také podporovat.
Můžeme se jen ptát – je to záměrné opomenutí nebo jen nedostatečné uvědomění si důležitosti samospráv a partnerské spolupráce měst jako nástroje tohoto programu? Tisíce obcí a měst v Evropě jsou zapojeny do partnerské spolupráce měst, je to tisíce a tisíce jednotlivých aktivit a miliony osobních kontaktů, které tvoří kamínky mozaiky pevného základu Evropské unie a Evropy v širším slova smyslu. Je to nástroj nejen pro demokratickou integraci, ale i ekonomický rozvoj Evropy. Je to opravdu tak málo významné hnutí, že nestojí za to je zdůraznit v jediném nástroji, který je podporuje?
V ideovém rámci návrhu programu je patrná tendence odklonu od malých projektů k velkých nadnárodním projektům se zapojením více partnerů s odůvodněním, že to efektivněji dosáhne cíle, tj. vyšší angažovanosti občanů ve věcech EU. Je to opravdu efektivní metoda, která tyto velké projekty dostane k občanům žijící svůj život ve městech a obcích a zvýší jejich schopnost podílet se na tvorbě politik EU?
Program chce větší spolupráci mezi různými subjekty v místním a regionálním životě a naklade důraz na žadatele grantu, nýbrž na obsah a zaměření projektu. Svaz měst a obcí podporuje větší synergii mezi obcemi a občanskými organizacemi na místní úrovni a jejich intenzivnější spolupráci na společných projektech. Je to ku prospěchu věci, pokud se do projektů partnerské spolupráce měst nebo do projektů občanských organizací zapojí veřejné i občanské subjekty, občanská sdružení a spolky (však tato spolupráce již nyní mnohde existuje), protože to povede k větší efektivitě výstupů a zajistí dlouhodobý a širší dopad projektů.
Co se týče finanční alokace na projekty partnerské spolupráce měst, celková výše finančních prostředků v návrhu Evropské komise je významně nižší oproti současnému období, a to o cca 21 mil EUR na navrhovaných 62,9 mil. EUR. Program redukuje na minimum podporu jednorázových setkání občanů, které jsou velmi oblíbené především menšími městy a obcemi, a to o 50 mil. EUR! Naopak vyšší rozpočet získaly víceleté projekty sítí partnerských měst s navýšením o 28,7 mil EUR
Jak již z výše uvedeného textu vyplývá, Svaz měst a obcí ČR má několik zásadních připomínek k novému návrhu programu Evropa pro občany 2014 – 2020, které Svaz uplatnil při připomínkování Rámcové pozice České republiky k tomuto programu. Jedná se o tyto zásadní připomínky:
- Svaz měst a obcí ČR v návrhu programu Evropa pro občany postrádá zohlednění role samospráv a partnerské spolupráce měst a obcí v oblasti posilování evropského občanství a angažovanosti občanů v politických procesech Evropské unie.
- Žádáme, aby program Evropa pro občany 2014 - 2020 jasně specifikoval finanční alokaci pro projekty v rámci partnerské spolupráce měst v programu, ať už je žadatelem město/obec nebo občanská organizace, a aby finanční alokace na tyto projekty zůstala ve výši současného programu Evropa pro občany, tj. 45% celkové alokace programu
- Žádáme, aby navýšení alokace finančních prostředků na aktivitu Setkání občanů v rámci Akce 2 Demokratická angažovanost a aktivní občanství.
- V návrhu budoucího programu Evropa pro občany není dostatečně zdůrazněno, že nejdůležitější cílovou skupinou programu jsou občané Evropské unie, ke kterým všechny aktivity programu mají směřovat.
Připomínky ad 1 a ad 2 byly v připomínkovém řízení zohledněny a do Rámcové pozice České republiky zapracovány. Svaz bude samozřejmě nadále sledovat schvalovací proces nového programu a bude dále prosazovat zachování podpory town-twinningovým aktivitám, které jsou jedním z nejdůležitějších nástrojů evropské integrace a zapojování občanů do veřejného života.
Zpracovala: Gabriela Hůlková