Anketa

 

Zajišťujete v obci sběr použitého kuchyňského oleje a CELOROČNÍ sběr biologicky rozložitelného odpadu (BRKO) rostlinného původu?

 

Ano, oboje. Ano, oboje. 111
ANO, kuchyňský olej. ANO, kuchyňský olej. 28
ANO, BRKO. ANO, BRKO. 22
NE, BRKO pouze v sezóně. NE, BRKO pouze v sezóně. 24
NE, nevnímáme to jako potřebné. NE, nevnímáme to jako potřebné. 6
NE, občané o to nemají zájem. NE, občané o to nemají zájem. 19

Zajímavosti ze Svazu

Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách
Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách

Mateřské školy nebudou mít povinnost přijímat od 1. 9. 2020 dvouleté děti, tak rozhodli poslanci v pátek ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Již v roce 2016 byl Svaz proti této povinnosti, která byla přijata na podkladě poslaneckého pozměňovacího návrhu.

Finalisté soutěže Vesnice roku 2018
Finalisté soutěže Vesnice roku 2018

V průběhu posledních dvou měsíců probíhala krajská hodnocení obcí, které se přihlásily do soutěže Vesnice roku. Každý kraj již nyní má svého finalistu, který postoupil do celostátního kola. Podívejte se na jejich seznam.

Zveřejňování osobních údajů a fotografií žáků na internetu – stanovisko ÚOOÚ
O postup v souladu s obecným nařízením GDPR se jedná, pokud jsou zveřejňovány nezbytné osobní údaje žáků na základě zvláštních předpisů za účelem plnění právní povinnosti. K tomuto zpracování není třeba souhlasu žáka, resp. zákonného zástupce. Pokud však dojde k využití osobních údajů žáků k jinému účelu,
Plán rozvoje sportu - nová povinnost obcí

Obce mají povinnost od 1. července 2018 v samostatné působnosti zhotovit pro své území plán rozvoje sportu a zajišťovat jeho provádění. Tato novela prošla bohužel bez výjimky pro všechny obce i přes mnohý odpor, proti tomuto návrhu se postavil i Svaz.

Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah
Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah

V souvislosti s blížícím se termínem komunálních voleb upozorňujeme na nové ustanovení v zákoně o volbách do zastupitelstev obcí. Nově musí být na kandidátní listině u každého kandidáta uvedeno pohlaví.

Oznámení o střetu zájmů podejte nejdříve dnem 30. června 2018
Oznámení o střetu zájmů podejte nejdříve dnem 30. června 2018

Avizovaná novela zákona o střetu zájmů byla dne 15. června 2018 zveřejněna ve Sbírce zákonů. Oznámení do centrálního registru oznámení podejte 30. června 2018.  

Poradna pro obce
Poradna pro obce

Každá členská obec může služeb Poradny pro obce využít až pětkrát ročně zdarma (jde o dosavadní průměr dotazů na jednu obec), a to opakovaně každý rok. Pětkrát do roka můžete položit svůj individuální písemný nebo telefonický dotaz nebo vyhledávat v databázi již zodpovězených dotazů.  Zřídit přístup můžete až 11 osobám z Vaší obce. Členská obec, která svých pět přístupů do Poradny pro obce vyčerpá, si může za úplatu zřídit rozšířený přístup do Poradny pro obce.

Matriky na malých obcích zachráněny
Matriky na malých obcích zachráněny

Praha, 29. května 2018 - K plánovanému rušení cca 450 matričních úřadů, které zvažovalo Ministerstvo vnitra ČR, nakonec nedojde. Každá obec si totiž bude moci sama zvážit, zda si tuto agendu bude chtít ponechat a nadále vykonávat. Dohodli se na tom dnes předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl a předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová s premiérem Andrejem Babišem a ministrem vnitra Lubomírem Metnarem.

Starosto, projektuj…
Starosto, projektuj…

Prostřednictvím nově vytvořených webových stránek www.projektuj.smocr.cz chceme starostkám a starostům, ale i dalším uživatelům nabídnout určitý návod a poskytnout praktická doporučení, jak optimálně zajistit přípravu a následnou realizaci investičních akcí realizovaných v obcích. Celý proces přípravy a realizace akce je představen na dvou modelových řešeních – výstavba cyklistické stezky (liniové dopravní stavby) a výstavba mateřské školy (stavba objektu občanské vybavenosti). Zároveň si mohou návštěvníci webu na reálném příkladu uvedených projektů porovnat obecný popis a realitu již hotových projektů, které byly realizovány v obci Bukovno a ve městě Mladá Boleslav.

Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU
Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU

Publikace zpracovává programy Evropské unie, jako jsou tzv. komunitární programy EU a programy Evropské územní spolupráce, a nabízí přehled, kde a na jaké aktivity z těchto programů mohou obce a města čerpat finanční prostředky. Jednotlivé programy jsou doplněny o příklady projektů, které byly realizovány převážně českými městy a obcemi buď jako vedoucími partnery, nebo v pozici partnerů. Hlavním účelem prezentace příkladů projektů je nabídnout inspiraci a lepší představu o využitelnosti programů, a podpořit tak zapojení českých měst do projektů financovaných těmito programy. V publikaci je zpracováno 19 dotačních programů a 22 příkladů realizovaných projektů.

Dostávejte náš elektronický zpravodaj
Dostávejte náš elektronický zpravodaj

Souhrnný přehled o novinkách na webu a často i něco navíc přináší náš elektronický zpravodaj. Určen je všem zástupcům členských obcí Svazu. K jeho odběru si prosím vytvořte svůj účet na našich stránkách.

 

Publikace ke stažení
Publikace ke stažení

Svaz vydává různé publikace.

V rámci projektu na podporu meziobecní spolupráce nedávno vyšla publikace „Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“.

Soutěže

18.11.2015 18:52

Soutěž Komunální politik roku 2015 má své vítěze

V hlavním sále Valdštejnského paláce, sídla Senátu Parlamentu ČR, se za účasti ministrů a členů obou komor parlamentu udělovaly ceny v soutěži Komunální politik roku. Cenu za mimořádné projekty v osmi soutěžních kategoriích si odneslo osm představitelů komunální sféry – starostek a starostů. Celkovým vítězem soutěže se stal Petr Halada, starosta obce Kamýk nad Vltavou na Příbramsku, který zároveň obdržel titul Komunální politik roku 2015. V soutěži se prosadil se svým projektem WOSA – výchovou a vzděláváním k občanské společnosti.

Soutěžilo se v osmi kategoriích: Sociální projekt roku, Děti a rodiče, Sport a veřejné zdraví, Kulturní, společenská a vzdělávací činnost, Odpadové hospodářství, Veřejná zeleň, Dopravní projekt roku a Ekologický projekt roku. Odborná hodnotitelská komise vybírala ze sedmi desítek přihlášených projektů z měst a obcí celé České republiky. Posuzovala přitom jednak smysl projektů a jejich využití, jednak společenský a ekonomický přínos městu či obci, případně celému regionu. Pozornost věnovala i úloze přihlašovatele (nositele projektu), který přišel s myšlenkou projektu, zasadil se o jeho prosazení v zastupitelstvu či veřejnosti, byl „motorem“ realizace a dojednal s okolními obcemi přesah projektu do celého mikroregionu, dobrovolného svazku obcí, případně dál projekt rozvíjí. Z nejúspěšnějších projektů v jednotlivých kategoriích hodnotitelská komise vybrala celkového vítěze, Komunálního politika roku 2015.

Vítězové si odnesli křišťálové srdce, které vyrobili skláři z Nového Boru, diplom a šeky na 20 tisíc korun pro své obce a města, celkový vítěz pak k diplomu a křišťálovému srdci obdržel šek na 50 tis. Kč.

Soutěž vyhlásila redakce časopisu Moderní obec a její vydavatel, vydavatelství Profipress s. r. o. letos v květnu. Slavnostního vyhlášení výsledků soutěže se zúčastnili účastníci soutěže Komunální politik roku – starostky a starostové, radní, zastupitelé a další zástupci radnic. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnila také ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, která soutěži udělila svoji záštitu. Přítomen byl rovněž předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch, ministr životního prostředí Richard Brabec, předseda Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu PČR Miloš Vystrčil, předsedkyně Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Milada Halíková, náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí Iva Merhautová, náměstkyně ministra vnitra Jana Vildumetzová, senátoři, poslanci a další významní hosté.

Patronát nad soutěží převzal Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu PČR a jeho předseda senátor Miloš Vystrčil. Spolupořadateli soutěže byly Svaz měst a obcí ČR a Sdružení místních samospráv ČR.

„Vítězové jsou vlastně všichni,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a přislíbila vyhlašovatelům soutěže svoji podporu i pro její příští ročník.

Projekty oceněné v jednotlivých kategoriích:

Sociální projekt roku: Pomoc na dvanáctce

Portál Pomoc na dvanáctce pro sociální oblast Prahy 12 nabízí široké spektrum aktuálních informací, cenných pro celé rodiny. Část věnovaná zdravotně postiženým občanům je hodnotným  provázaným informačním zdrojem, který má velmi důležitou roli v životě jedince i rodin. Cenu si odnesla starostka městské části Praha 12 PhDr. Daniela Rázková.

Děti a rodiče: Služba Baby taxi

Inspirací k projektu taxislužby pro maminky s dětmi byla obdobná služba poskytovaná tamním seniorům. Bohumín uvedenou službu poskytuje oběma zmíněným skupinám, které, jak se ukázalo, ji potřebují nejvíce. Projekt je téměř celý financován z rozpočtu města, radnice na něj nečerpá dotace z národních ani evropských programů. Za jednu jízdu zaplatí zákazník 15 Kč. Ocenění obdržel senátor a starosta města Bohumín na Karvinsku Ing. Petr Vícha.

Sport a veřejné zdraví: Rekonstrukce sokolovny v Novém Hrádku

Projekt spočíval v rekonstrukci budovy místní sokolovny, která se stala centrem sportovního a společenského života celé obce a jejího okolí. Na projektu bylo zvláště cenné, že se do něho spolu s místními sokoli celá komunita obce – občané darovali na opravu sokolovny potřebné finanční částky, ale také sami přiložili ruce ke společnému dílu. Tato akce je ukázkou velkého nadšení  realizátorů, dokladem jejich erudice a citlivosti k obnově historické budovy. Ocenění převzal zastupitel městyse Nový Hrádek Ing. Jeronym Holý.

Kulturní, společenská a vzdělávací činnost: WOSA – výchovou a vzděláváním k občanské společnosti

Iniciátorem projektu vzniku mnohovrstevného multimediálního nástroje, na jehož vytváření se v rámci komunity deseti obcí podíleli pedagogové, žáci základních škol, pamětníci a členové metodického týmu, byl starosta obce Kamýk nad Vltavou Petr Halada, původní profesí učitel. Projekt řeší tematické okruhy – voda v krajině, krajina pro lidi, biodiverzita, ochrana fauny, odpady, profese – vzdělávání pro život, obecní samospráva, komunitní rozvoj obcí, aktivní občan, historie – paměť míst. Petr Halada přenesl svoji vizi vzdělanosti a vzdělávání do teritoria deseti obcí Sdružení obcí Sedlčanska. Projekt otevírá cestu ke kreativitě, k odpovědnosti příštích generací,  udržitelnému rozvoji společnosti, krajiny a sídla člověka. Cenu si odnesl starosta Kamýku nad Vltavou na Příbramsku Petr Halada

Odpadové hospodářství: Třídit odpad se občanovi Bílovce vyplácí

Díky intenzivní osvětě a aktivnímu přístupu k řešení jednotlivých složek komunálních odpadů se podařilo radnici vytvořit efektivní systém třídění odpadů od občanů tak, aby byl ekonomicky únosný, nezatěžoval nadbytečně občana, dlouhodobě udržitelný a materiálově velmi dobře a vysoko stabilizovaný co do kvantity i kvality vytříděných odpadů. Do třídění má v tomto městě možnost zapojit se každý – děti, mládež, dospělí, a to různou formou.  Díky projektu  náklady na obstarávání odpadového hospodářství poklesly  zhruba o 25 % mezi roky 2010 až 2014. Výsledek dokládá, že třídit má opravdu smysl. Cenu si odnesl starosta města Bílovec na Novojičínsku Mgr. Pavel Mrva.

Veřejná zeleň: Alej Hliníka – II. etapa a výsadba květinového záhonu

Projekt Alej Hliníka II. etapa je jen jedním z těch, které dlouhodobě vedou ke zlepšení veřejné zeleně v obci Lukavice. Od roku 1998 do dnešního dne v okolí obce přibylo v alejích 650  stromů a 560 kusů dřevin různých druhů. Stromy už nesou první ovoce a letošní sklizeň třešní byla využita ve školní jídelně – děti si pochutnaly na bublanině z místních třešní. Ke zkrášlení obce rozhodně přispěl nový květinový záhon, který od loňského roku zdobí prostor před místní školou. Komise hodnotila i fakt, že nejde „pouze“ o výsadbu zeleně, ale také o zapojení  veřejnosti a dotčených vlastníků pozemků. Cenu převzala starostka obce Lukavice na Ústeckoorlicku Ilona Severová.

Dopravní projekt roku: Rozvoj cyklistické dopravy na Kadaňsku

Projekt je koncipován v maximální možné šíři, bere v úvahu potřeby místních občanů a zároveň navazuje na evropskou síť cyklostezek. Respektuje současný trend vhodného využití volného času kombinovaného se sportovním vyžitím. Zároveň jako vedlejší produkt podporuje cestovní ruch v regionu. Ocenění obdržel starosta města Kadaň na Chomutovsku PaedDr. Jiří Kulhánek.

Ekologický projekt roku: Snížení energetické náročnosti ZŠ Mšeno

Obec se dlouhodobě snaží o koncepci energetického hospodářství.  Instalací kotle na dřevní štěpku se dosáhlo ekologizace provozu tepelného zdroje v základní škole, úspory energie a finančních výdajů města  Došlo ke snížení produkce emisí, využívání obnovitelného zdroje energie (dřevní štěpka, kterou si obec sama zajišťuje). Cenu převzal starosta města Mšeno na Mělnicku Ing. Martin Mach.

Soutěž podpořila i řada významných firem: partnerem hlavní ceny se stala společnost Asseco Solutions. Organizátoři soutěže děkují všem partnerům, kteří podpořili jednotlivé kategorie a jimiž jsou společnosti: Elektrowin, Briggs & Stratton, Pekass, EKO-KOM a ECOBAT.*

S projekty se můžete podrobněji seznámit ve videogalerii na webu www.komunalnipolitikroku.cz

Foto: Ota Neužil

 
Soutěž Komunální politik roku 2015 má své vítěze  

Soutěž Komunální politik roku 2015 má své vítěze  

Soutěž Komunální politik roku 2015 má své vítěze  

Soutěž Komunální politik roku 2015 má své vítěze  

Soutěž Komunální politik roku 2015 má své vítěze  

Soutěž Komunální politik roku 2015 má své vítěze  

Soutěž Komunální politik roku 2015 má své vítěze  

Soutěž Komunální politik roku 2015 má své vítěze  

Soutěž Komunální politik roku 2015 má své vítěze  

 

Naše akce


Přijeďte na

7. září 2018
Pražský hrad

Přihláška
 


    Naši partneři            

 

 

Kalendář

1. - 2. srpna 2018

Sympozium Venkov v proměnách času 1918-2018

Praha
31. srpna 2018 10:00-13:00

Finanční komise

Praha, Kancelář Svazu
 
4. září 2018 10:00-13:00

PS obcí II. typu

Praha, Kancelář Svazu
 
6. září 2018 10:00-13:00

Školská komise

Praha, Kancelář Svazu
 
7. září 2018

Vyhlášení výsledků soutěže “Nejlepší starosta / primátor 2014-2018“

Pražský hrad

Adresa

Svaz měst a obcí ČR
5. května 1640/65
140 00 Praha 4
tel.: +420 234 709 711
fax: +420 234 709 786
e-mail: smocr@smocr.cz
ID datové schránky: 5fkgwn3
IČ: 63 11 30 74


Mezinárodní poradenské
centrum obcí

Partnerská asociace


Rada evropských obcí a regionů

Regionální stálá konference
Ústeckého kraje