Zajímavosti ze Svazu

Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města
Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města

Jak jsme vás již informovali, novela rozšiřující pravomoci NKÚ jde na vládu s rozporem. Podívejte se na diskuzi v redakci Moderní obce s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou a naším výkonným ředitelem Pavlem Drahovzalem.

Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách
Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách

Mateřské školy nebudou mít povinnost přijímat od 1. 9. 2020 dvouleté děti, tak rozhodli poslanci v pátek ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Již v roce 2016 byl Svaz proti této povinnosti, která byla přijata na podkladě poslaneckého pozměňovacího návrhu.

Finalisté soutěže Vesnice roku 2018
Finalisté soutěže Vesnice roku 2018

V průběhu posledních dvou měsíců probíhala krajská hodnocení obcí, které se přihlásily do soutěže Vesnice roku. Každý kraj již nyní má svého finalistu, který postoupil do celostátního kola. Podívejte se na jejich seznam.

Zveřejňování osobních údajů a fotografií žáků na internetu – stanovisko ÚOOÚ
O postup v souladu s obecným nařízením GDPR se jedná, pokud jsou zveřejňovány nezbytné osobní údaje žáků na základě zvláštních předpisů za účelem plnění právní povinnosti. K tomuto zpracování není třeba souhlasu žáka, resp. zákonného zástupce. Pokud však dojde k využití osobních údajů žáků k jinému účelu,
Plán rozvoje sportu - nová povinnost obcí

Obce mají povinnost od 1. července 2018 v samostatné působnosti zhotovit pro své území plán rozvoje sportu a zajišťovat jeho provádění. Tato novela prošla bohužel bez výjimky pro všechny obce i přes mnohý odpor, proti tomuto návrhu se postavil i Svaz.

Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah
Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah

V souvislosti s blížícím se termínem komunálních voleb upozorňujeme na nové ustanovení v zákoně o volbách do zastupitelstev obcí. Nově musí být na kandidátní listině u každého kandidáta uvedeno pohlaví.

Poradna pro obce
Poradna pro obce

Každá členská obec může služeb Poradny pro obce využít až pětkrát ročně zdarma (jde o dosavadní průměr dotazů na jednu obec), a to opakovaně každý rok. Pětkrát do roka můžete položit svůj individuální písemný nebo telefonický dotaz nebo vyhledávat v databázi již zodpovězených dotazů.  Zřídit přístup můžete až 11 osobám z Vaší obce. Členská obec, která svých pět přístupů do Poradny pro obce vyčerpá, si může za úplatu zřídit rozšířený přístup do Poradny pro obce.

Matriky na malých obcích zachráněny
Matriky na malých obcích zachráněny

Praha, 29. května 2018 - K plánovanému rušení cca 450 matričních úřadů, které zvažovalo Ministerstvo vnitra ČR, nakonec nedojde. Každá obec si totiž bude moci sama zvážit, zda si tuto agendu bude chtít ponechat a nadále vykonávat. Dohodli se na tom dnes předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl a předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová s premiérem Andrejem Babišem a ministrem vnitra Lubomírem Metnarem.

Starosto, projektuj…
Starosto, projektuj…

Prostřednictvím nově vytvořených webových stránek www.projektuj.smocr.cz chceme starostkám a starostům, ale i dalším uživatelům nabídnout určitý návod a poskytnout praktická doporučení, jak optimálně zajistit přípravu a následnou realizaci investičních akcí realizovaných v obcích. Celý proces přípravy a realizace akce je představen na dvou modelových řešeních – výstavba cyklistické stezky (liniové dopravní stavby) a výstavba mateřské školy (stavba objektu občanské vybavenosti). Zároveň si mohou návštěvníci webu na reálném příkladu uvedených projektů porovnat obecný popis a realitu již hotových projektů, které byly realizovány v obci Bukovno a ve městě Mladá Boleslav.

Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU
Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU

Publikace zpracovává programy Evropské unie, jako jsou tzv. komunitární programy EU a programy Evropské územní spolupráce, a nabízí přehled, kde a na jaké aktivity z těchto programů mohou obce a města čerpat finanční prostředky. Jednotlivé programy jsou doplněny o příklady projektů, které byly realizovány převážně českými městy a obcemi buď jako vedoucími partnery, nebo v pozici partnerů. Hlavním účelem prezentace příkladů projektů je nabídnout inspiraci a lepší představu o využitelnosti programů, a podpořit tak zapojení českých měst do projektů financovaných těmito programy. V publikaci je zpracováno 19 dotačních programů a 22 příkladů realizovaných projektů.

Dostávejte náš elektronický zpravodaj
Dostávejte náš elektronický zpravodaj

Souhrnný přehled o novinkách na webu a často i něco navíc přináší náš elektronický zpravodaj. Určen je všem zástupcům členských obcí Svazu. K jeho odběru si prosím vytvořte svůj účet na našich stránkách.

 

Publikace ke stažení
Publikace ke stažení

Svaz vydává různé publikace.

V rámci projektu na podporu meziobecní spolupráce nedávno vyšla publikace „Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“.

Ankety

14.01.2019 15:40

Anketa DŘEVĚNÁ STAVBA ROKU 2019

Máte v obci dřevěné hřiště, lávku nebo rozhlednu? Podporujete stavění z přírodních materiálů? Pochlubte se veřejnosti v anketě Dřevěná stavba roku. Přihlásit se můžete do pátku 15. 2. 2019.

 

Do ankety, kterou vyhlašuje Nadace dřevo pro život, můžete přihlásit dřevěné hřiště, dřevěnou stavbu, rozhlednu, most či lávku, roubenku nebo interiér. Podmínkou je, že soutěžní dílo je ze dřeva. Touto cestou můžete občanům ukázat, že pracujete s přírodními materiály a chráníte tak životní prostředí, že děláte něco pro jejich děti, zdraví i budoucnost a také pozvat turisty do vaší obce. Nejlepší díla v 8 kategoriích vybere široká veřejnost v on-line hlasování a také odborná porota.

 

Cena pro vítěze v kategorii Dřevěná hřiště je odměna 10 000 Kč. Přihlásit hřiště můžete zdarma a on-line zde. Díla do ostatních kategorií lze přihlásit tamtéž.

 

Proč se přihlásit? Lenka Mlynářová, místostarostka městyse Cerhenice, má jasno: „Skvělá anketa. Po přihlášení hřiště nám velmi stoupla návštěvnost a také prestiž.“ Rada navíc zní: Přihlaste se do 30. ledna. Dostanete od nás zdarma zpětnou vazbu na prezentaci vašeho díla. Dobrá fotka, chytlavý text a detaily, které ocení porota? Rádi poradíme. :)

 

Jak se přihlásit?

Registrace dřevěné stavby je u nás jednoduchá a rychlá.

●     Přihlaste se jednoduše v on-line registračním formuláři, kde si vyberte soutěžní kategorii. Popište vaši stavbu, dodejte informace o sobě jako soutěžícím. Přidejte min. 3 fotky a pošlete vše ke schválení.

●     Zde jsou soutěžní podmínky a požadovaná dokumentace k přihlášení soutěžního díla.

 

Registrace soutěžních děl se letos uzavře v pátek 15. února 2019. O 10 dní později začne hlasování jak odborné poroty, tak široké veřejnosti, které trvá od 25. února do 13. března 2019.

 

Až dílo přihlásíte, ostatní je už na nás. Reklama a propagace pro vaši obec po celý další rok. Pozor, počet děl v každé kategorii je omezen na maximálně 20. Doporučujeme proto přihlásit se co nejdříve. U některých kategorií byl minulý rok veliký zájem a byly naplněny a uzavřeny pro přihlašování ještě před koncem registrace.

Hlavních10 důvodů, proč se přihlásit, jsme pro vás sepsali na našem webu. Podívejme se ale, co na anketě oceňují sami soutěžící.

Proč anketu pořádáme? Chceme podpořit dřevěné stavění v ČR

Naším cílem je ukazovat veřejnosti krásu a přínosy dřevěných staveb. Jak vysvětlil ředitel nadace Stanislav Polák, „dřevěné stavby prospívají našemu zdraví, poskytují nám bezpečí a chrání teplo našeho domova.“ Dřevo je navíc významný obnovitelný stavební materiál, jehož využíváním šetříme neobnovitelné zdroje, a tím chráníme naše životní prostředí.Některé vyspělé země to již zjistily a využívají dřevo, zejména ve stavebnictví, podstatně více než my v ČR. Podpořte dřevěné stavění u nás i vy a přihlaste se do ankety Dřevěná stavba roku 2019.

 
 

Naši partneři

 

Kalendář

10. září 2019 09:30-11:30

Kontrolní výbor

Praha, Kancelář Svazu
 
10. září 2019 10:00-13:00

Předsednictvo Komory obcí

Praha, Kancelář Svazu
 
11. září 2019 09:00-11:00

Předsednictvo Komory měst

Kancelář Svazu
 
11. - 12. září 2019

Komora statutárních měst

Skalka u Ježova
 
11. - 12. září 2019

Předsednictvo Svazu

Skalka u Ježova
 

Adresa

Svaz měst a obcí ČR
5. května 1640/65
140 00 Praha 4
tel.: +420 234 709 711
e-mail: smocr@smocr.cz
ID datové schránky: 5fkgwn3
IČ: 63 11 30 74


Mezinárodní poradenské
centrum obcí

Partnerská asociace


Rada evropských obcí a regionů

Regionální stálá konference
Ústeckého kraje