Anketa

 Řešili jste v poslední době se Státním pozemkovým úřadem a s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových směnu pozemků?

Ano a neúspěšně Ano a neúspěšně 40
Ano a za nevýhodných podmínek Ano a za nevýhodných podmínek 23
Ano, bez problémů Ano, bez problémů 5
Ne Ne 46

Zajímavosti ze Svazu

Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města
Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města

Jak jsme vás již informovali, novela rozšiřující pravomoci NKÚ jde na vládu s rozporem. Podívejte se na diskuzi v redakci Moderní obce s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou a naším výkonným ředitelem Pavlem Drahovzalem.

Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách
Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách

Mateřské školy nebudou mít povinnost přijímat od 1. 9. 2020 dvouleté děti, tak rozhodli poslanci v pátek ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Již v roce 2016 byl Svaz proti této povinnosti, která byla přijata na podkladě poslaneckého pozměňovacího návrhu.

Finalisté soutěže Vesnice roku 2018
Finalisté soutěže Vesnice roku 2018

V průběhu posledních dvou měsíců probíhala krajská hodnocení obcí, které se přihlásily do soutěže Vesnice roku. Každý kraj již nyní má svého finalistu, který postoupil do celostátního kola. Podívejte se na jejich seznam.

Zveřejňování osobních údajů a fotografií žáků na internetu – stanovisko ÚOOÚ
O postup v souladu s obecným nařízením GDPR se jedná, pokud jsou zveřejňovány nezbytné osobní údaje žáků na základě zvláštních předpisů za účelem plnění právní povinnosti. K tomuto zpracování není třeba souhlasu žáka, resp. zákonného zástupce. Pokud však dojde k využití osobních údajů žáků k jinému účelu,
Plán rozvoje sportu - nová povinnost obcí

Obce mají povinnost od 1. července 2018 v samostatné působnosti zhotovit pro své území plán rozvoje sportu a zajišťovat jeho provádění. Tato novela prošla bohužel bez výjimky pro všechny obce i přes mnohý odpor, proti tomuto návrhu se postavil i Svaz.

Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah
Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah

V souvislosti s blížícím se termínem komunálních voleb upozorňujeme na nové ustanovení v zákoně o volbách do zastupitelstev obcí. Nově musí být na kandidátní listině u každého kandidáta uvedeno pohlaví.

Poradna pro obce
Poradna pro obce

Každá členská obec může služeb Poradny pro obce využít až pětkrát ročně zdarma (jde o dosavadní průměr dotazů na jednu obec), a to opakovaně každý rok. Pětkrát do roka můžete položit svůj individuální písemný nebo telefonický dotaz nebo vyhledávat v databázi již zodpovězených dotazů.  Zřídit přístup můžete až 11 osobám z Vaší obce. Členská obec, která svých pět přístupů do Poradny pro obce vyčerpá, si může za úplatu zřídit rozšířený přístup do Poradny pro obce.

Matriky na malých obcích zachráněny
Matriky na malých obcích zachráněny

Praha, 29. května 2018 - K plánovanému rušení cca 450 matričních úřadů, které zvažovalo Ministerstvo vnitra ČR, nakonec nedojde. Každá obec si totiž bude moci sama zvážit, zda si tuto agendu bude chtít ponechat a nadále vykonávat. Dohodli se na tom dnes předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl a předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová s premiérem Andrejem Babišem a ministrem vnitra Lubomírem Metnarem.

Starosto, projektuj…
Starosto, projektuj…

Prostřednictvím nově vytvořených webových stránek www.projektuj.smocr.cz chceme starostkám a starostům, ale i dalším uživatelům nabídnout určitý návod a poskytnout praktická doporučení, jak optimálně zajistit přípravu a následnou realizaci investičních akcí realizovaných v obcích. Celý proces přípravy a realizace akce je představen na dvou modelových řešeních – výstavba cyklistické stezky (liniové dopravní stavby) a výstavba mateřské školy (stavba objektu občanské vybavenosti). Zároveň si mohou návštěvníci webu na reálném příkladu uvedených projektů porovnat obecný popis a realitu již hotových projektů, které byly realizovány v obci Bukovno a ve městě Mladá Boleslav.

Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU
Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU

Publikace zpracovává programy Evropské unie, jako jsou tzv. komunitární programy EU a programy Evropské územní spolupráce, a nabízí přehled, kde a na jaké aktivity z těchto programů mohou obce a města čerpat finanční prostředky. Jednotlivé programy jsou doplněny o příklady projektů, které byly realizovány převážně českými městy a obcemi buď jako vedoucími partnery, nebo v pozici partnerů. Hlavním účelem prezentace příkladů projektů je nabídnout inspiraci a lepší představu o využitelnosti programů, a podpořit tak zapojení českých měst do projektů financovaných těmito programy. V publikaci je zpracováno 19 dotačních programů a 22 příkladů realizovaných projektů.

Dostávejte náš elektronický zpravodaj
Dostávejte náš elektronický zpravodaj

Souhrnný přehled o novinkách na webu a často i něco navíc přináší náš elektronický zpravodaj. Určen je všem zástupcům členských obcí Svazu. K jeho odběru si prosím vytvořte svůj účet na našich stránkách.

 

Publikace ke stažení
Publikace ke stažení

Svaz vydává různé publikace.

V rámci projektu na podporu meziobecní spolupráce nedávno vyšla publikace „Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“.

Kultura a architektura

10.03.2018 22:26

Knihovník je jako prodejce knih, velký rozdíl mezi nimi není

Při pohledu na knihovníka z Městské knihovny Dobříš máte pocit, že jste se spíš ocitli v knihovně nápravného centra než u dalšího vítěze soutěže Knihovna JINAK, nicméně tady více než kde jinde platí heslo: "Nesuďte knihu podle obalu!". Tomáš Pipota (28) je zodpovědný a zapálený knihovník, který společně se svými kolegy připravuje ty neúžasnější akce, které můžete zažít, nejen v knihovně. Titul Knihovna JINAK 2016 tahle parta vyhrála opravdu právem!
 
Tomáši, ráda bych se zeptala, jestli jste vystudoval obor knihovník?
Ne, chtěl jsem studovat střední knihovnickou školu, ale rodiče mi to zakázali, že to nemá cenu, tak jsem šel na religionistiku a pak na mediální studia. Splnil jsem si povinnost, dodělal vysokou školu a začal na plný úvazek pracovat tady v knihovně.

Pracoval jste tedy někde jinde?
Ne, kromě pár brigád vlastně ne. Jedno léto jsem si sem šel půjčit knížky a potkal jsem se s paní ředitelkou a dohodli jsme se na tom, že můžu v knihovně pracovat jako dobrovolník. Potom jsem se vypracoval na částečný úvazek, a nakonec jsem tu po škole zůstal.
 
Jak jsem tak sledovala vaší práci, tak to vypadá, že děláte téměř všechno JINAK. Paní ředitelka vám musí hodně důvěřovat. Jedná se o stejnou paní ředitelku, která s vámi byla na předávání cen v Klementinu?
Ano, stále Kateřina Pechová. Má to se mnou někdy dost šílený, představte si, že přijdete do práce a váš zaměstnanec se vám zeptá: "Co kdybychom tady stříleli? Šlo by to?"

Ono to ale není jen o vás, že? Působíte na mě jako sehraný tým.
To jsme, přivedl jsem sem i svého kamaráda. Ať už děláme videa nebo jakékoliv akce, je to vždycky těžce kolektivní práce. Ono by to bez spolupráce a miliardy přesčasů nešlo. V běžném provozu máme rozdělené besedy podle věku čtenářů, každý máme své akce a pokud je potřeba, tak si pomáháme. Jsme super kolektiv.  

Knihovna funguje skvěle i v online, že? Musím říct, že máte moc pěkné webové stránky. Jak komunikujete se čtenáři?
Máme "Přátelé knihovny", což je program, který vymyslela moje kolegyně paní Bodorová. V programu je asi osm set čtenářů z dvou tisíc, kteří jsou u nás registrovaní. Díky programu se mohou dozvědět o nových titulech, o akcích, o všem, co připravujeme. Díky "Přátelům knihovny" se nám podařilo rozjet akce. Raději něco pořádného pro deset lidí než mega akci o ničem. 
 
Vaše velmi úspěšná akce, se kterou jste se přihlásili do soutěže Knihovna JINAK jsou Fantasy víkendy, že?
Ano, teď už se jmenují BOoK!con. S touhle akcí jsme začali jako jedni z prvních. Vím, že v třinecké knihovně v té době dělali deskohraní, takže jsme samozřejmě nebyli jediní. Mimochodem třineckou knihovnu úplně zbožňuju, jsou skvělí! Třinečáci mají super akce, které opravdu doporučuju. 

Takže se vídáte i s jinými knihovníky a inspirujete se?
Určitě! S některými jsme se skamarádili a jsme v kontaktu. Máme na facebooku soukromou skupinu, kde se domlouváme a řešíme všechno, co potřebujeme. Řeknu to upřímně, Andersena pro komunikaci moc nepoužívám. (pozn.red. Andersen je oficiální informační systém, který rozesílá informace všem v databázi, kde jsou všechny knihovny. Pokud tento systém opravdu používají všichni, znamená to více jak šest tisíc adres, ale také potencionálně šest tisíc emailů, které člověk může dostat. Zahlcené schránce se pak nevyhnete.)

Jak se vám podařilo z Fantasy víkendu udělat tak úspěšnou akci jako je BOok!con?
S kolegou jsme si řekli, že bychom si zahráli "Dračák" (pozn. red. Dračí doupě je česká fantasy hra z 90.let). A tak jsme dali vědět, že se bude hrát v knihovně o víkendu Dračí doupě, a nazvali jsme to Fantasy víkend. Sešlo se pár lidí, kteří přinesli i deskovky a přivedli další lidi, řekli si to mezi sebou a najednou nás tu bylo čtyřicet. Hlavními proudy měly být stolní hry na hrdiny, klasické deskovky a pak aktivity zaměřené na fantasy literaturu. Jedním z prvních hostů byl i Jirka Walker Procházka (http://www.jwp-prochazka.cz). 
 
Úspěch jste tedy měli hned na začátku, jak se vám podařilo dostat BOok!con i do dalších knihoven?
Fantasy víkend se u nás líbil i další rok, a proto jsem si řekl, že by bylo super mít něco jako Noc s Andersenem pro teenagery ve všech knihovnách. Zlomový byl ale až třetí rok, oslovil jsem knihovny po celých Čechách a povedlo se mi dokonce navázat i dvě knihovny v Polsku. Čtvrtý ročník byl i v kostýmech, z něj byla soutěžní fotka v Knihovně JINAK. V tuto chvíli se snažíme sjednotit grafiku a máme už pevné datum. 
 
Pokud bych se chtěla účastnit BOok!conu, na kdy si mám připravit kostým a osvěžit svou nulovou znalost komiksů a sci-fi literatury?
Na první víkend v listopadu. Jinak komiksy si u nás můžete půjčit už dnes, máme opravdu výběr toho nejlepšího. 
 
Jak tak koukám, tak studia marketingu jsou na vás znát, vážně jsem začala uvažovat o výpůjčce...
Práce knihovníka není o tom, že máte jen sedět jak tvrdé Y a pípat knížky. To by mohla dělat cvičená opice. Knihovník musí jít mezi lidi a mluvit s nimi o knihách. Práce knihovníka a prodejce knih je dost podobná. Chcete mít co nejvíce výpůjček a čtenáře, kteří jsou spokojení a chtějí další knihy. 
 
Existuje něco, co byste si něco přál v rámci knihovny do budoucna?
Určitě bych chtěl BOok!con rozšířit úplně do všech knihoven. Ale jinak nevím, jestli bychom zvládli další akce, kromě těch, které už děláme. To by asi hraničilo s vlastním zdravím, ale pokud by nás bylo víc, něco by se vymyslelo. Jinak jsem moc rád za tenhle prostor, knihovna má skvělé dispozice, máme i výtah, a do budoucna bych chtěl dodělat prostor v mezipatře pro náctileté (15+). 
 
Máte unikátní prostory s dokonalým designem, ten jste si dělali sami? (Stropy jsou v Městské knihovně Dobříš polepené vytrhanými stránkami a nábytek je vyroben z knih)
Ano, my se totiž vyřazování knih nebojíme. (Smích) Design vymyslela kolegyně paní Bodorová a třeba ten strop je skvělý na bolavá záda. Úplně se mi při tom lepení srovnala. 
 
To je super tip! Snad se někdo inspiruje. Když už jsme u těch tipů, co byste poradil knihovníkům a knihovnám?
Aby se nebáli dělat věci jinak. Jediné bariéry, které člověk má, jsou v jeho hlavě. 
 
Přihlásíte se do dalšího ročníku soutěže Knihovna JINAK?
Uvidíme…
 
Necháme se tedy překvapit. 
 
Tomáše Pipotu vyzpovídala autorka soutěže Knihovna JINAK 
Mgr. Jindra Tužilová
 

 

 
 

Naši partneři

 

Kalendář

10. září 2019 09:30-11:30

Kontrolní výbor

Praha, Kancelář Svazu
 
10. září 2019 10:00-13:00

Předsednictvo Komory obcí

Praha, Kancelář Svazu
 
11. - 12. září 2019

Komora statutárních měst

Skalka u Ježova
 
11. - 12. září 2019

Předsednictvo Svazu

Skalka u Ježova
 
14. září 2019

Vesnice roku - vyhlášení výsledků celostátního kola

Luhačovice

Adresa

Svaz měst a obcí ČR
5. května 1640/65
140 00 Praha 4
tel.: +420 234 709 711
e-mail: smocr@smocr.cz
ID datové schránky: 5fkgwn3
IČ: 63 11 30 74


Mezinárodní poradenské
centrum obcí

Partnerská asociace


Rada evropských obcí a regionů

Regionální stálá konference
Ústeckého kraje