Anketa

 

Zajišťujete v obci sběr použitého kuchyňského oleje a CELOROČNÍ sběr biologicky rozložitelného odpadu (BRKO) rostlinného původu?

 

Ano, oboje. Ano, oboje. 111
ANO, kuchyňský olej. ANO, kuchyňský olej. 28
ANO, BRKO. ANO, BRKO. 22
NE, BRKO pouze v sezóně. NE, BRKO pouze v sezóně. 24
NE, nevnímáme to jako potřebné. NE, nevnímáme to jako potřebné. 6
NE, občané o to nemají zájem. NE, občané o to nemají zájem. 19

Zajímavosti ze Svazu

Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách
Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách

Mateřské školy nebudou mít povinnost přijímat od 1. 9. 2020 dvouleté děti, tak rozhodli poslanci v pátek ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Již v roce 2016 byl Svaz proti této povinnosti, která byla přijata na podkladě poslaneckého pozměňovacího návrhu.

Finalisté soutěže Vesnice roku 2018
Finalisté soutěže Vesnice roku 2018

V průběhu posledních dvou měsíců probíhala krajská hodnocení obcí, které se přihlásily do soutěže Vesnice roku. Každý kraj již nyní má svého finalistu, který postoupil do celostátního kola. Podívejte se na jejich seznam.

Zveřejňování osobních údajů a fotografií žáků na internetu – stanovisko ÚOOÚ
O postup v souladu s obecným nařízením GDPR se jedná, pokud jsou zveřejňovány nezbytné osobní údaje žáků na základě zvláštních předpisů za účelem plnění právní povinnosti. K tomuto zpracování není třeba souhlasu žáka, resp. zákonného zástupce. Pokud však dojde k využití osobních údajů žáků k jinému účelu,
Plán rozvoje sportu - nová povinnost obcí

Obce mají povinnost od 1. července 2018 v samostatné působnosti zhotovit pro své území plán rozvoje sportu a zajišťovat jeho provádění. Tato novela prošla bohužel bez výjimky pro všechny obce i přes mnohý odpor, proti tomuto návrhu se postavil i Svaz.

Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah
Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah

V souvislosti s blížícím se termínem komunálních voleb upozorňujeme na nové ustanovení v zákoně o volbách do zastupitelstev obcí. Nově musí být na kandidátní listině u každého kandidáta uvedeno pohlaví.

Oznámení o střetu zájmů podejte nejdříve dnem 30. června 2018
Oznámení o střetu zájmů podejte nejdříve dnem 30. června 2018

Avizovaná novela zákona o střetu zájmů byla dne 15. června 2018 zveřejněna ve Sbírce zákonů. Oznámení do centrálního registru oznámení podejte 30. června 2018.  

Poradna pro obce
Poradna pro obce

Každá členská obec může služeb Poradny pro obce využít až pětkrát ročně zdarma (jde o dosavadní průměr dotazů na jednu obec), a to opakovaně každý rok. Pětkrát do roka můžete položit svůj individuální písemný nebo telefonický dotaz nebo vyhledávat v databázi již zodpovězených dotazů.  Zřídit přístup můžete až 11 osobám z Vaší obce. Členská obec, která svých pět přístupů do Poradny pro obce vyčerpá, si může za úplatu zřídit rozšířený přístup do Poradny pro obce.

Matriky na malých obcích zachráněny
Matriky na malých obcích zachráněny

Praha, 29. května 2018 - K plánovanému rušení cca 450 matričních úřadů, které zvažovalo Ministerstvo vnitra ČR, nakonec nedojde. Každá obec si totiž bude moci sama zvážit, zda si tuto agendu bude chtít ponechat a nadále vykonávat. Dohodli se na tom dnes předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl a předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová s premiérem Andrejem Babišem a ministrem vnitra Lubomírem Metnarem.

Starosto, projektuj…
Starosto, projektuj…

Prostřednictvím nově vytvořených webových stránek www.projektuj.smocr.cz chceme starostkám a starostům, ale i dalším uživatelům nabídnout určitý návod a poskytnout praktická doporučení, jak optimálně zajistit přípravu a následnou realizaci investičních akcí realizovaných v obcích. Celý proces přípravy a realizace akce je představen na dvou modelových řešeních – výstavba cyklistické stezky (liniové dopravní stavby) a výstavba mateřské školy (stavba objektu občanské vybavenosti). Zároveň si mohou návštěvníci webu na reálném příkladu uvedených projektů porovnat obecný popis a realitu již hotových projektů, které byly realizovány v obci Bukovno a ve městě Mladá Boleslav.

Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU
Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU

Publikace zpracovává programy Evropské unie, jako jsou tzv. komunitární programy EU a programy Evropské územní spolupráce, a nabízí přehled, kde a na jaké aktivity z těchto programů mohou obce a města čerpat finanční prostředky. Jednotlivé programy jsou doplněny o příklady projektů, které byly realizovány převážně českými městy a obcemi buď jako vedoucími partnery, nebo v pozici partnerů. Hlavním účelem prezentace příkladů projektů je nabídnout inspiraci a lepší představu o využitelnosti programů, a podpořit tak zapojení českých měst do projektů financovaných těmito programy. V publikaci je zpracováno 19 dotačních programů a 22 příkladů realizovaných projektů.

Dostávejte náš elektronický zpravodaj
Dostávejte náš elektronický zpravodaj

Souhrnný přehled o novinkách na webu a často i něco navíc přináší náš elektronický zpravodaj. Určen je všem zástupcům členských obcí Svazu. K jeho odběru si prosím vytvořte svůj účet na našich stránkách.

 

Publikace ke stažení
Publikace ke stažení

Svaz vydává různé publikace.

V rámci projektu na podporu meziobecní spolupráce nedávno vyšla publikace „Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“.

Informatika

17.12.2013 10:11

Konec podpory Windows XP - 31.12.2013

 

Legalizační smlouva Get Genuine Windows Agreement pro malé a střední organizace (GGWA - SMO)

Jedná se o speciální legalizační smlouvu, které je určena pro malé a střední firmy od 5 počítačů do 750 počítačů.

Dostupné verze

Windows 8.1 Professional s možností downgradu na předchozí verze (Windows 8 Pro, Windows 7 Professional, Windows Vista Business, Windows XP Professional a starší).

Popis GGWA licence

§         GGWA licence je plnohodnotná licence desktopového operačního systému Windows. Není zapotřebí podkladová licence.

§         GGWA licence je nepřenosná na nový počítač a zaniká společně s ním, případně ve chvíli vyřazení počítače z účetnictví organizace, která GGWA licenci zakoupila.

§         Hromadná instalace a aktivace Windows v rámci organizace

§         Možnost downgradu až na Windows 95

§         Možnost dokoupení Software Assurance do 90 dnů

Smlouva GGWA a instalační média

§         Součástí GGWA smlouvy (elektronická podoba) nejsou žádné štítky Certifikát pravosti (COA/GML).

§         Neobsahuje instalační média – instalační média je nutné doobjednat nebo stáhnout na VLSC stránkách.

Objednání licence

Koncový zákazník musí objednat smlouvu GGWA přes autorizovaného partnera společnosti Microsoft. Je možné objednat minimálně 5 licencí. Možnost doobjednat další licence v horizontu 2 let od podepsání smlouvy. Zákazník může vidět svojí GGWA smlouvu on-line přes portál VLSC, za předpokladu, že má jiné multilicenční smlouvy. Do 90 dnů od nákupu GGWA licence lze dokoupit Software Assurance pro stolní počítače. GGWA smlouvu lze objednat pro zákazníka prostřednictvím autorizovaných FG distributorů společnosti Microsoft. Ti pomohou partnerovi smlouvu uzavřít a zprocesovat.

Instalace a aktivace produktu

V případě, že zákazník používal neoriginální instalaci, měl by provést reinstalaci počítačů z originálního média (dodatečná koupě nebo stažení z VLSC) a aktivovat pomocí VLK klíče (součástí média nebo VLSC). Případně může zákazník zavolat na Aktivační linku společnosti Microsoft 800 100 074.

V případě, že zákazník používal originální instalaci, nemusí provádět reinstalaci. Toto je typický příklad, kdy zákazník použil multilicenční média pro instalaci systému Windows na počítače, kde nebyla podkladová licence.

Software Assurance (SA)

Předplatné Software Assurance představuje řadu výhod a benefitů, které je možné přikoupit k produktům Microsoft. SA je dostupná ve všech multilicenčních programech, kde u některých lze dokoupit samostatně, u některých programů je již součástí (Open Value, Open Value Subscription, Enterprise Agreement, Enterprise Agreement Subscription).

 

Software Assurance mají možnost pořídit i zákazníci, kteří nakupují Windows 8 v rámci OEM nebo FPP (krabicová licence). Je třeba zvolit vhodný multilicenční program, v kterém Software Assurance zakoupit a učinit tak do 90 dní od původního nákupu licence.  Samostatnou SA k OEM/FPP lze pořídit na 2 roky v programu Open License nebo na 3 roky v programech Open Value nebo Select Plus.

Upgrade Windows v rámci multilicenčních smluv 

Způsob licencování Windows

Licenci je potřeba přiřadit fyzickému zařízení. Jedna licence opravňuje provozovat jednu kopii operačního systému. Windows 8 je možné provozovat na zařízeních s maximálně dvěma fyzickými procesory. Systém je možné instalovat do fyzického nebo do virtuálního prostředí.

Plnohodnotná licence vs. upgrade

Plnohodnotné licence Windows, tedy licence, které nevyžadují žádnou podkladovou licenci a je možné je užívat samostatně, lze zakoupit prostřednictvím OEM (předinstalovaná na novém počítači) a legalizačních sad GGK a GGWA. Ostatní programy nabízí vždy licenci na (licenční) upgrade Windows. Systém je tedy možné instalovat pouze na zařízení, které již jsou licencovány pro Windows.

Multilicenční Windows

V rámci jakéhokoliv multilicenčního programu pro kteréhokoliv zákazníka (komerčního, státního nebo akademického) je počítačový operační systém Windows pouze licenční upgrade. Windows 8 pořízený v rámci jakéhokoliv multilicenčního programu nelze instalovat na „holé“ počítače, ale pouze na počítače s podkladovou licencí, jak to upravuje dokument Product List v tabulce oprávněných podkladových licencí pro Windows Upgrade.

Licenční podmínky pro multilicenční Windows zaručují právo na vytvoření jednotného média a následnou hromadnou instalaci na koncové stanice. Dále multilicenční Windows nabízí možnost downgradovat na předchozí verze operačního systému (až po Windows 95) a poskytují práva na hromadnou aktivaci pomocí multilicenčních klíčů.

Multilicenční Windows je nepřenosný

V případě nákupu Windows v rámci multilicenčních programů Open License, Select Plus nebo Open Value necelopodniková varianta se upgrade váže na zařízení, kde byl původně instalován. V případě výměny hardwaru není možné licenci přenést na jiný počítač.

U ostatních smluv, kde je Windows pořizován celopodnikově (programy Open Value, Open Value Subscription, Enterprise Agreement, Enterprise Agreement Subscription, School Agreement, EES) toto pravidlo neplatí. Dle této smlouvy se platí ročně za aktuální počet kvalifikovaných zařízení. Při výměně zařízení lze tedy instalovat Windows i na nová zařízení, je zapotřebí opět opatřit nová zařízení příslušnou podkladovou licencí pro Windows Upgrade.

Software Assurance (SA)

Předplatné Software Assurance představuje řadu výhod a benefitů, které je možné přikoupit k produktům Microsoft. SA je dostupná ve všech multilicenčních programech, kde u některých lze dokoupit samostatně, u některých programů je již součástí (Open Value, Open Value Subscription, Enterprise Agreement, Enterprise Agreement Subscription).

Software Assurance mají možnost pořídit i zákazníci, kteří nakupují Windows 8 v rámci OEM nebo FPP (krabicová licence). Je třeba zvolit vhodný multilicenční program, v kterém Software Assurance zakoupit a učinit tak do 90 dní od původního nákupu licence.  Samostatnou SA k OEM/FPP lze pořídit na 2 roky v programu Open License nebo na 3 roky v programech Open Value nebo Select Plus.

Legalizační řešení v rámci multilicenčních smluv – GGWA

Get Genuine Windows Agreement (GGWA - legalizační multilicence) – licence Windows určená k legalizaci operačních systému ve firmách a organizacích. Možno pořídit od 5 licencí a více.

Specifika GGWA licence:

§         GGWA licence je plnohodnotná licence desktopového operačního systému Windows. Není zapotřebí podkladová licence.

§         GGWA licence je nepřenosná na nový počítač a zaniká společně s ním, případně ve chvíli vyřazení počítače z účetnictví organizace, která GGWA licenci zakoupila.

§         Hromadná instalace a aktivace Windows v rámci organizace

§         Možnost downgradu až na Windows 95

§         Možnost dokoupení Software Assurance do 90 dnů

 

 

 
 

Naše akce


Přijeďte na

7. září 2018
Pražský hrad

Přihláška
 


    Naši partneři            

 

 

Kalendář

1. - 2. srpna 2018

Sympozium Venkov v proměnách času 1918-2018

Praha
31. srpna 2018 10:00-13:00

Finanční komise

Praha, Kancelář Svazu
 
4. září 2018 10:00-13:00

PS obcí II. typu

Praha, Kancelář Svazu
 
6. září 2018 10:00-13:00

Školská komise

Praha, Kancelář Svazu
 
7. září 2018

Vyhlášení výsledků soutěže “Nejlepší starosta / primátor 2014-2018“

Pražský hrad

Adresa

Svaz měst a obcí ČR
5. května 1640/65
140 00 Praha 4
tel.: +420 234 709 711
fax: +420 234 709 786
e-mail: smocr@smocr.cz
ID datové schránky: 5fkgwn3
IČ: 63 11 30 74


Mezinárodní poradenské
centrum obcí

Partnerská asociace


Rada evropských obcí a regionů

Regionální stálá konference
Ústeckého kraje