Anketa

 

Zajišťujete v obci sběr použitého kuchyňského oleje a CELOROČNÍ sběr biologicky rozložitelného odpadu (BRKO) rostlinného původu?

 

Ano, oboje. Ano, oboje. 113
ANO, kuchyňský olej. ANO, kuchyňský olej. 28
ANO, BRKO. ANO, BRKO. 23
NE, BRKO pouze v sezóně. NE, BRKO pouze v sezóně. 26
NE, nevnímáme to jako potřebné. NE, nevnímáme to jako potřebné. 7
NE, občané o to nemají zájem. NE, občané o to nemají zájem. 19

Zajímavosti ze Svazu

Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách
Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách

Mateřské školy nebudou mít povinnost přijímat od 1. 9. 2020 dvouleté děti, tak rozhodli poslanci v pátek ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Již v roce 2016 byl Svaz proti této povinnosti, která byla přijata na podkladě poslaneckého pozměňovacího návrhu.

Finalisté soutěže Vesnice roku 2018
Finalisté soutěže Vesnice roku 2018

V průběhu posledních dvou měsíců probíhala krajská hodnocení obcí, které se přihlásily do soutěže Vesnice roku. Každý kraj již nyní má svého finalistu, který postoupil do celostátního kola. Podívejte se na jejich seznam.

Zveřejňování osobních údajů a fotografií žáků na internetu – stanovisko ÚOOÚ
O postup v souladu s obecným nařízením GDPR se jedná, pokud jsou zveřejňovány nezbytné osobní údaje žáků na základě zvláštních předpisů za účelem plnění právní povinnosti. K tomuto zpracování není třeba souhlasu žáka, resp. zákonného zástupce. Pokud však dojde k využití osobních údajů žáků k jinému účelu,
Plán rozvoje sportu - nová povinnost obcí

Obce mají povinnost od 1. července 2018 v samostatné působnosti zhotovit pro své území plán rozvoje sportu a zajišťovat jeho provádění. Tato novela prošla bohužel bez výjimky pro všechny obce i přes mnohý odpor, proti tomuto návrhu se postavil i Svaz.

Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah
Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah

V souvislosti s blížícím se termínem komunálních voleb upozorňujeme na nové ustanovení v zákoně o volbách do zastupitelstev obcí. Nově musí být na kandidátní listině u každého kandidáta uvedeno pohlaví.

Oznámení o střetu zájmů podejte nejdříve dnem 30. června 2018
Oznámení o střetu zájmů podejte nejdříve dnem 30. června 2018

Avizovaná novela zákona o střetu zájmů byla dne 15. června 2018 zveřejněna ve Sbírce zákonů. Oznámení do centrálního registru oznámení podejte 30. června 2018.  

Poradna pro obce
Poradna pro obce

Každá členská obec může služeb Poradny pro obce využít až pětkrát ročně zdarma (jde o dosavadní průměr dotazů na jednu obec), a to opakovaně každý rok. Pětkrát do roka můžete položit svůj individuální písemný nebo telefonický dotaz nebo vyhledávat v databázi již zodpovězených dotazů.  Zřídit přístup můžete až 11 osobám z Vaší obce. Členská obec, která svých pět přístupů do Poradny pro obce vyčerpá, si může za úplatu zřídit rozšířený přístup do Poradny pro obce.

Matriky na malých obcích zachráněny
Matriky na malých obcích zachráněny

Praha, 29. května 2018 - K plánovanému rušení cca 450 matričních úřadů, které zvažovalo Ministerstvo vnitra ČR, nakonec nedojde. Každá obec si totiž bude moci sama zvážit, zda si tuto agendu bude chtít ponechat a nadále vykonávat. Dohodli se na tom dnes předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl a předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová s premiérem Andrejem Babišem a ministrem vnitra Lubomírem Metnarem.

Starosto, projektuj…
Starosto, projektuj…

Prostřednictvím nově vytvořených webových stránek www.projektuj.smocr.cz chceme starostkám a starostům, ale i dalším uživatelům nabídnout určitý návod a poskytnout praktická doporučení, jak optimálně zajistit přípravu a následnou realizaci investičních akcí realizovaných v obcích. Celý proces přípravy a realizace akce je představen na dvou modelových řešeních – výstavba cyklistické stezky (liniové dopravní stavby) a výstavba mateřské školy (stavba objektu občanské vybavenosti). Zároveň si mohou návštěvníci webu na reálném příkladu uvedených projektů porovnat obecný popis a realitu již hotových projektů, které byly realizovány v obci Bukovno a ve městě Mladá Boleslav.

Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU
Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU

Publikace zpracovává programy Evropské unie, jako jsou tzv. komunitární programy EU a programy Evropské územní spolupráce, a nabízí přehled, kde a na jaké aktivity z těchto programů mohou obce a města čerpat finanční prostředky. Jednotlivé programy jsou doplněny o příklady projektů, které byly realizovány převážně českými městy a obcemi buď jako vedoucími partnery, nebo v pozici partnerů. Hlavním účelem prezentace příkladů projektů je nabídnout inspiraci a lepší představu o využitelnosti programů, a podpořit tak zapojení českých měst do projektů financovaných těmito programy. V publikaci je zpracováno 19 dotačních programů a 22 příkladů realizovaných projektů.

Dostávejte náš elektronický zpravodaj
Dostávejte náš elektronický zpravodaj

Souhrnný přehled o novinkách na webu a často i něco navíc přináší náš elektronický zpravodaj. Určen je všem zástupcům členských obcí Svazu. K jeho odběru si prosím vytvořte svůj účet na našich stránkách.

 

Publikace ke stažení
Publikace ke stažení

Svaz vydává různé publikace.

V rámci projektu na podporu meziobecní spolupráce nedávno vyšla publikace „Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“.

Starostové píší noviny

16.08.2016 15:34

Naše dopravní hřiště je nejmodernější v kraji

CHEB (Karlovarský kraj) Dětská hřiště, pískoviště i hřiště pro volnočasové aktivity jsou neodmyslitelnou součástí každého města. Stejně tak tomu je i u nás v Chebu, kde se jich v současné době nachází více než čtyřicet. To považuji za uspokojivý počet s ohledem na rozlohu našeho města a skladbu jeho obyvatel. Klíčovým úkolem všech těchto hřišť je zajistit smysluplné využití volného času obyvatel a posloužit také jako jedno z lákadel pro turisty, kteří směřují do Chebu za aktivní zábavou.

Pro stavbu hřišť je velmi důležitý soulad s konkrétním okolím, jeho atmosférou a možnostmi. Krásná příroda i bezprostřední blízkost řeky Ohře v areálu Krajinka se staly pro obyvatele města synonymem sportu. Na své si zde přijdou cyklisté, hráči minigolfu, běžci, lidé na bruslích nebo koloběžkách. Jednoduše všichni, kteří chtějí strávit své odpoledne aktivně. Proto jsme zde také nechali vybudovat jak hřiště dětská, tak i ta se speciálním zaměřením. Pro ty nejmenší jsou k dispozici moderní hřiště s herními prvky - skluzavky, kolotoče, prolézačky, houpačky a pískoviště. Naopak pro nejstarší občany města bylo postaveno speciální hřiště se cvičebními prvky fitness-centra. Dále zde najdeme dětské hřiště „vodní svět“, kde jsou vodní nádržky, které se v letních dnech dají využít i jako brouzdaliště. Areál má dokonce i několik vodních prvků - například korýtka simulují zdymadlo, vodní pumpu, mlýnek nebo Archimédův šroub. Hřiště je určeno pro děti od tří let a nese v sobě určitý vzdělávací aspekt, moci si na vlastní kůži vyzkoušet, jak fungují fyzikální zákony, o kterých se děti učily nebo teprve budou učit.

Za zmínku stojí rovněž hřiště se speciálním zaměřením. Zmínila bych naše dopravní hřiště, které je nejmodernější v Karlovarském kraji. Děti a mládež se zde mohou zábavnou formou naučit řešit různé situace vyplývající z běžného silničního provozu. Vedle všech možných druhů křižovatek je na hřišti k dispozici také kruhový objezd nebo železniční přejezd. Speciálním hřištěm určeným pro všechny věkové kategorie je lanové centrum. To nabízí spoustu sportovního vyžití - možnost zdolání velkého vysokého okruhu ve výšce 10 metrů se 14 různými překážkami nebo malého okruhu s 11 překážkami v nižší pětimetrové výšce. Pro dětské návštěvníky od 3 let jsou zde připraveny lanové překážky u země a mnoho dalšího. V současné době se veliké oblibě malých i velkých občanů města těší také nově postavené street workoutové hřiště. Nemůžu zapomenout ani na unikátní sportovní areál pro lukostřelbu.

Město Cheb je zřizovatelem Domu dětí a mládeže Sova, který zajišťuje vyplnění volného času našich obyvatel. Každoročně Sova pořádá více jak 100 kroužků, ze kterých si vybere jistě každý. Rovněž zajišťují řadu akcí v podobě exkurzí, karnevalů, soutěží, sportovních klání a výtvarných dílen. O prázdninách pak pořádají mnoho příměstských i klasických táborů, o které je mimořádný zájem.

Tak jako v každém městě, jsou i u nás v Chebu důležitým prvkem občanské vybavenosti běžná a obvyklá sportoviště. Ta zdejší jsou majetkem města a spadají pod jeho správu. Řadím mezi ně i nově a moderně zrekonstruovaná multifunkční hřiště, která jsou u našich základních škol a po skončení výuky slouží i veřejnosti. Dále budu jmenovat plavecký bazén, zimní stadion, atletický areál, nebo sportovní halu. Pochlubit se můžeme i krásným areálem pro tenisový sport a unikátním minigolfovým hřištěm, kde najdete jak miniaturgolf, tak minigolf na jednom místě. V celé republice jsou pouze tři areály s takovými parametry.

Nejbližším dalším projektem z této oblasti je pro nás vybudování opičí dráhy v těsné blízkosti pět metrů dlouhé skluzavky v Hradním příkopu.

DANIELA SEIFERTOVÁ, 1. místostarostka Chebu, ANO

DANIELA SEIFERTOVÁ, 1. místostarostka Chebu, ANO

 
 

Naše akce


Přijeďte na

7. září 2018
Pražský hrad

Přihláška
 


    Naši partneři            

 

 

Kalendář

1. - 2. srpna 2018

Sympozium Venkov v proměnách času 1918-2018

Praha
31. srpna 2018 10:00-13:00

Finanční komise

Praha, Kancelář Svazu
 
4. září 2018 10:00-13:00

PS obcí II. typu

Praha, Kancelář Svazu
 
6. září 2018 10:00-13:00

Školská komise

Praha, Kancelář Svazu
 
7. září 2018

Vyhlášení výsledků soutěže “Nejlepší starosta / primátor 2014-2018“

Pražský hrad

Adresa

Svaz měst a obcí ČR
5. května 1640/65
140 00 Praha 4
tel.: +420 234 709 711
fax: +420 234 709 786
e-mail: smocr@smocr.cz
ID datové schránky: 5fkgwn3
IČ: 63 11 30 74


Mezinárodní poradenské
centrum obcí

Partnerská asociace


Rada evropských obcí a regionů

Regionální stálá konference
Ústeckého kraje