Zajímavosti ze Svazu

Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města
Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města

Jak jsme vás již informovali, novela rozšiřující pravomoci NKÚ jde na vládu s rozporem. Podívejte se na diskuzi v redakci Moderní obce s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou a naším výkonným ředitelem Pavlem Drahovzalem.

Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách
Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách

Mateřské školy nebudou mít povinnost přijímat od 1. 9. 2020 dvouleté děti, tak rozhodli poslanci v pátek ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Již v roce 2016 byl Svaz proti této povinnosti, která byla přijata na podkladě poslaneckého pozměňovacího návrhu.

Finalisté soutěže Vesnice roku 2018
Finalisté soutěže Vesnice roku 2018

V průběhu posledních dvou měsíců probíhala krajská hodnocení obcí, které se přihlásily do soutěže Vesnice roku. Každý kraj již nyní má svého finalistu, který postoupil do celostátního kola. Podívejte se na jejich seznam.

Zveřejňování osobních údajů a fotografií žáků na internetu – stanovisko ÚOOÚ
O postup v souladu s obecným nařízením GDPR se jedná, pokud jsou zveřejňovány nezbytné osobní údaje žáků na základě zvláštních předpisů za účelem plnění právní povinnosti. K tomuto zpracování není třeba souhlasu žáka, resp. zákonného zástupce. Pokud však dojde k využití osobních údajů žáků k jinému účelu,
Plán rozvoje sportu - nová povinnost obcí

Obce mají povinnost od 1. července 2018 v samostatné působnosti zhotovit pro své území plán rozvoje sportu a zajišťovat jeho provádění. Tato novela prošla bohužel bez výjimky pro všechny obce i přes mnohý odpor, proti tomuto návrhu se postavil i Svaz.

Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah
Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah

V souvislosti s blížícím se termínem komunálních voleb upozorňujeme na nové ustanovení v zákoně o volbách do zastupitelstev obcí. Nově musí být na kandidátní listině u každého kandidáta uvedeno pohlaví.

Poradna pro obce
Poradna pro obce

Každá členská obec může služeb Poradny pro obce využít až pětkrát ročně zdarma (jde o dosavadní průměr dotazů na jednu obec), a to opakovaně každý rok. Pětkrát do roka můžete položit svůj individuální písemný nebo telefonický dotaz nebo vyhledávat v databázi již zodpovězených dotazů.  Zřídit přístup můžete až 11 osobám z Vaší obce. Členská obec, která svých pět přístupů do Poradny pro obce vyčerpá, si může za úplatu zřídit rozšířený přístup do Poradny pro obce.

Matriky na malých obcích zachráněny
Matriky na malých obcích zachráněny

Praha, 29. května 2018 - K plánovanému rušení cca 450 matričních úřadů, které zvažovalo Ministerstvo vnitra ČR, nakonec nedojde. Každá obec si totiž bude moci sama zvážit, zda si tuto agendu bude chtít ponechat a nadále vykonávat. Dohodli se na tom dnes předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl a předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová s premiérem Andrejem Babišem a ministrem vnitra Lubomírem Metnarem.

Starosto, projektuj…
Starosto, projektuj…

Prostřednictvím nově vytvořených webových stránek www.projektuj.smocr.cz chceme starostkám a starostům, ale i dalším uživatelům nabídnout určitý návod a poskytnout praktická doporučení, jak optimálně zajistit přípravu a následnou realizaci investičních akcí realizovaných v obcích. Celý proces přípravy a realizace akce je představen na dvou modelových řešeních – výstavba cyklistické stezky (liniové dopravní stavby) a výstavba mateřské školy (stavba objektu občanské vybavenosti). Zároveň si mohou návštěvníci webu na reálném příkladu uvedených projektů porovnat obecný popis a realitu již hotových projektů, které byly realizovány v obci Bukovno a ve městě Mladá Boleslav.

Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU
Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU

Publikace zpracovává programy Evropské unie, jako jsou tzv. komunitární programy EU a programy Evropské územní spolupráce, a nabízí přehled, kde a na jaké aktivity z těchto programů mohou obce a města čerpat finanční prostředky. Jednotlivé programy jsou doplněny o příklady projektů, které byly realizovány převážně českými městy a obcemi buď jako vedoucími partnery, nebo v pozici partnerů. Hlavním účelem prezentace příkladů projektů je nabídnout inspiraci a lepší představu o využitelnosti programů, a podpořit tak zapojení českých měst do projektů financovaných těmito programy. V publikaci je zpracováno 19 dotačních programů a 22 příkladů realizovaných projektů.

Dostávejte náš elektronický zpravodaj
Dostávejte náš elektronický zpravodaj

Souhrnný přehled o novinkách na webu a často i něco navíc přináší náš elektronický zpravodaj. Určen je všem zástupcům členských obcí Svazu. K jeho odběru si prosím vytvořte svůj účet na našich stránkách.

 

Publikace ke stažení
Publikace ke stažení

Svaz vydává různé publikace.

V rámci projektu na podporu meziobecní spolupráce nedávno vyšla publikace „Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“.

Starosti starostů aneb jak se žije našim starostům v Čechách a na Moravě

Starosta je ten, kterého mají lidé nejblíž

 

Zdeňka Blišťanová je další z řady našich starostů, pro které není jejich funkce jen zaměstnání, ale zároveň i poslání. 

Starosta je ten, kterého mají lidé nejblíž

Přestože jsem ve funkci starosty poměrně nová i já bych se ráda podělila o své zkušenosti.

Starostkou Jeseníku (Olomoucký kraj) jsem se stala teprve po posledních volbách. Naštěstí jsem už předtím byla na radnici čtyři roky jako místostarostka. Nedovedu si představit, že bych se rovnou stala starostkou bez předchozí zkušenosti. Ve volbách naše sdružení získalo více než 40 % hlasů. Zatímco mi všichni gratulovali k tomu skvělém výsledku, tak já jsem si s hrůzou uvědomovala, jak velkou zodpovědnost ve mě občané vložili. Když jsem si pročítala příspěvky ostatních starostů, tak je zřejmé, že problémy máme všichni podobné. Obrovská administrativa, často měnící se zákony a omezené pravomoci.

Lidé se na mě (i na vás) často obrací s problémy, které jsou mimo moje možnosti. Ale já jim rozumím. Starosta je ten, kterého mají nejblíž, nemají na koho jiného se obrátit. Kéž by nám trochu víc pomáhali poslanci.

V současné době řeším zdravotní péči, obracím se na pojišťovny s žádostí o narovnání regionálních rozdílů Olomouckého kraje v dostupnosti zdravotní péče. Jde o to, aby lidé měli stejně dostupnou a kvalitní zdravotní péči jako například klienti žijící ve městě Olomouc nebo v jeho blízkém okolí. Žádám pojišťovny o zajištění služeb všech lékařů tak, jak to stanoví nařízení vlády 307/2012 Sb. Jako starostka města Jeseníku jsem povinna pomáhat občanům města Jeseník a přispívat k naplňování jejich potřeb. A tato oblast je jedna z nejdůležitějších pro kvalitní život na Jesenicku.

Jiné to je i s poplatkem za pobyt. V zákoně, který prochází novelou je návrh, aby byl některým klientům lázeňské péče poplatek odpuštěn. Pro Jeseník (jakožto lázeňské město) by to znamenalo ztrátu stovek tisíc v rozpočtu, a navíc jde podle nás o nesystémové řešení. Naštěstí jsme se včas o návrhu dozvěděli a (alespoň zatím) novelu zákona vrátili s protinávrhem zpět do PS. Tentokrát ve spolupráci s naším senátorem.

Z mé zkušenosti je nejdůležitější, nevěnovat se pouze městu, ale mít oči otevřené a sledovat i dění v Parlamentu. Chystané změny zákonů se musí řešit dřív, než se uskuteční, vše s ohledem na rozvoj města a řešení jeho potřeb.

Ale může to vůbec zvládat jeden člověk? Nemůže. Práce je více než dost a jsem moc ráda, že na to nejsem sama a mám v týmu dva místostarosty na plný úvazek. Samozřejmě to znamená zvýšené náklady na provoz, ty se ale městu bohatě vrátí, když lidé na radnici skutečně „makají“.

Jenže co to znamená pracovat pro město? Jsou to dvě roviny. Lidé chtějí vidět výsledky vaší práce a chtějí vidět vás. Skoro bych řekla, že obojí je pro občany stejně důležité. Naštěstí Jeseník je poměrně malé město, takže pozvání na akce se snažím dávat. A musím říct, že je to právě setkávání s lidmi, které mě na práci starosty nejvíc baví. Už se mi párkrát stalo, že za mnou přišel někdo, koho jsem viděla poprvé v životě, a poděkoval mi za práci, kterou pro město dělám. To pak máte po zbytek dne úsměv na tváři a chuť se hned vrhnout na další projekt.

Protože proto to všichni děláme, abychom z našich měst udělali lepší místa pro život. Držím nám všem palce.

Zdeňka Blišťanová, starostka Jeseníku

 

 

 

 

 
 

Naše akce

XXII. celostátní finanční konference

21.22. listopadu 2019, Praha

Naši partneři

 

Kalendář

14. listopadu 2019

Den malých obcí

Výstaviště Flora Olomouc

Konference přináší maximum informací z oblasti  rozvoje venkova, dotační politiky či financování, reaguje na nejnovější problémy a jejich řešení v rozsáhlé oblasti  činnosti  veřejné správy. Nedílnou součás  konference je i doprovodná výstava firem, které nabízejí produkty a služby obecním a městským úřadům.

 
 
detail akce
20. listopadu 2019 16:00-17:00

Předsednictvo Komory obcí

Clarion Congress Hotel Prague, Praha 9
 
21. - 22. listopadu 2019

XXII. celostátní finanční konference

Clarion Congress Hotel Prague, Praha 9
 
21. listopadu 2019 18:00-20:00

Společné jednání Komory měst a Komory obcí

Clarion Congress Hotel Prague, Praha 9
 
22. listopadu 2019 08:30-09:30

Rada Svazu

Clarion Congress Hotel Prague, Praha 9
 

Adresa

Svaz měst a obcí ČR
5. května 1640/65
140 00 Praha 4
tel.: +420 234 709 711
e-mail: smocr@smocr.cz
ID datové schránky: 5fkgwn3
IČ: 63 11 30 74


Mezinárodní poradenské
centrum obcí

Partnerská asociace


Rada evropských obcí a regionů

Regionální stálá konference
Ústeckého kraje