Anketa

Po loňských komunálních volbách se opětovně otevřela diskuse nad změnou volebního systému.

Souhlasíte se změnou tak, že mandáty do zastupitelstva obce budou přidělovány podle počtu získaných hlasů pro jednotlivé kandidáty bez návaznosti na politickou příslušnost (tzv. slovenský model)?

ANO ANO 1001
NE NE 162
NEVÍM NEVÍM 164

Zajímavosti ze Svazu

Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města
Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města

Jak jsme vás již informovali, novela rozšiřující pravomoci NKÚ jde na vládu s rozporem. Podívejte se na diskuzi v redakci Moderní obce s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou a naším výkonným ředitelem Pavlem Drahovzalem.

Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách
Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách

Mateřské školy nebudou mít povinnost přijímat od 1. 9. 2020 dvouleté děti, tak rozhodli poslanci v pátek ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Již v roce 2016 byl Svaz proti této povinnosti, která byla přijata na podkladě poslaneckého pozměňovacího návrhu.

Finalisté soutěže Vesnice roku 2018
Finalisté soutěže Vesnice roku 2018

V průběhu posledních dvou měsíců probíhala krajská hodnocení obcí, které se přihlásily do soutěže Vesnice roku. Každý kraj již nyní má svého finalistu, který postoupil do celostátního kola. Podívejte se na jejich seznam.

Zveřejňování osobních údajů a fotografií žáků na internetu – stanovisko ÚOOÚ
O postup v souladu s obecným nařízením GDPR se jedná, pokud jsou zveřejňovány nezbytné osobní údaje žáků na základě zvláštních předpisů za účelem plnění právní povinnosti. K tomuto zpracování není třeba souhlasu žáka, resp. zákonného zástupce. Pokud však dojde k využití osobních údajů žáků k jinému účelu,
Plán rozvoje sportu - nová povinnost obcí

Obce mají povinnost od 1. července 2018 v samostatné působnosti zhotovit pro své území plán rozvoje sportu a zajišťovat jeho provádění. Tato novela prošla bohužel bez výjimky pro všechny obce i přes mnohý odpor, proti tomuto návrhu se postavil i Svaz.

Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah
Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah

V souvislosti s blížícím se termínem komunálních voleb upozorňujeme na nové ustanovení v zákoně o volbách do zastupitelstev obcí. Nově musí být na kandidátní listině u každého kandidáta uvedeno pohlaví.

Poradna pro obce
Poradna pro obce

Každá členská obec může služeb Poradny pro obce využít až pětkrát ročně zdarma (jde o dosavadní průměr dotazů na jednu obec), a to opakovaně každý rok. Pětkrát do roka můžete položit svůj individuální písemný nebo telefonický dotaz nebo vyhledávat v databázi již zodpovězených dotazů.  Zřídit přístup můžete až 11 osobám z Vaší obce. Členská obec, která svých pět přístupů do Poradny pro obce vyčerpá, si může za úplatu zřídit rozšířený přístup do Poradny pro obce.

Matriky na malých obcích zachráněny
Matriky na malých obcích zachráněny

Praha, 29. května 2018 - K plánovanému rušení cca 450 matričních úřadů, které zvažovalo Ministerstvo vnitra ČR, nakonec nedojde. Každá obec si totiž bude moci sama zvážit, zda si tuto agendu bude chtít ponechat a nadále vykonávat. Dohodli se na tom dnes předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl a předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová s premiérem Andrejem Babišem a ministrem vnitra Lubomírem Metnarem.

Starosto, projektuj…
Starosto, projektuj…

Prostřednictvím nově vytvořených webových stránek www.projektuj.smocr.cz chceme starostkám a starostům, ale i dalším uživatelům nabídnout určitý návod a poskytnout praktická doporučení, jak optimálně zajistit přípravu a následnou realizaci investičních akcí realizovaných v obcích. Celý proces přípravy a realizace akce je představen na dvou modelových řešeních – výstavba cyklistické stezky (liniové dopravní stavby) a výstavba mateřské školy (stavba objektu občanské vybavenosti). Zároveň si mohou návštěvníci webu na reálném příkladu uvedených projektů porovnat obecný popis a realitu již hotových projektů, které byly realizovány v obci Bukovno a ve městě Mladá Boleslav.

Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU
Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU

Publikace zpracovává programy Evropské unie, jako jsou tzv. komunitární programy EU a programy Evropské územní spolupráce, a nabízí přehled, kde a na jaké aktivity z těchto programů mohou obce a města čerpat finanční prostředky. Jednotlivé programy jsou doplněny o příklady projektů, které byly realizovány převážně českými městy a obcemi buď jako vedoucími partnery, nebo v pozici partnerů. Hlavním účelem prezentace příkladů projektů je nabídnout inspiraci a lepší představu o využitelnosti programů, a podpořit tak zapojení českých měst do projektů financovaných těmito programy. V publikaci je zpracováno 19 dotačních programů a 22 příkladů realizovaných projektů.

Dostávejte náš elektronický zpravodaj
Dostávejte náš elektronický zpravodaj

Souhrnný přehled o novinkách na webu a často i něco navíc přináší náš elektronický zpravodaj. Určen je všem zástupcům členských obcí Svazu. K jeho odběru si prosím vytvořte svůj účet na našich stránkách.

 

Publikace ke stažení
Publikace ke stažení

Svaz vydává různé publikace.

V rámci projektu na podporu meziobecní spolupráce nedávno vyšla publikace „Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“.

Starosti starostů aneb jak se žije našim starostům v Čechách a na Moravě

Když nemáte řidiče na multikáru, musíte za volant.

Městys Kounice je obcí s 1420 obyvateli, která leží na okraji rovinatého Polabí v okrese Nymburk. Z jedné strany se k nám ale sjíždí z kopce. Tento kopec nám dává zabrat hlavně v zimě, kdy v něm uváznou kamiony, takže se musíte postavit ke kostelu a posílat řidiče jiným směrem, než kterým chtěli právě jet, bohužel ne všem se to líbí.

S přicházejícím jarem poklidíte po příkopech, kolem obce, v obci, v lese, u rybníka po těch, kteří si odloží třeba již nepotřebný vánoční stromeček za svou zahradou v lese. Zahradu mají krásně upravenou, ale za ní je hromada přebytečných věcí z domácnosti a vedle toho stojí kompostér, dokonce zamčený visacím zámečkem, co bych si dělal nepořádek na své krásné zahrádce, ať to obec uklidí.

Se střídáním času se vám v 1:30 ozve telefon, jestli by už nemohly přestat zvonit zvony na kostele, bohužel je nikdo správně nesešteloval – tak zvonily stále. Další noc se v půl třetí ozve policie, že pekař, který rozváží pečivo, našel u cedule uvázaného psa. Měla jsem štěstí, že jsem pro psa nemusela v noci, pekař byl tak hodný, že ho vzal s sebou a přivezl na úřad až v sedm hodin ráno. Když pejska dáte do útulku, zaplatíte za něj poplatek, tak se za dva dny dozvíte, že majitel si ho vyzvedl, aniž by vám to řekl. A potom přijde jedna paní, abych ji půjčila peníze, že nemá co dát psovi. Tak sáhnu do vlastní peněženky a peníze jí půjčím.

Dále zjistíte, že nemáte řidiče na multikáru, tak musíte za její volant. Rozvážíte občanům dřevo z lesa, kde řádí kůrovec. Mezitím, než zaměstnanci dřevo naloží, tak seběhnete na úřad na výběrové řízení a tu zvoní telefon s tím, že u potoka hoří. Ještě že naproti vám sedí velitel hasičů, tak skočí do auta a jedou hasit.

Mezi tím vším bojujte za udržení pošty v obci, rekonstrukci komunikace v majetku KSÚS, která je přivaděčem na dálnici, ale komunikací se nedá nazvat, šatními skříňkami v základní škole, nefungujícím rozhlasem, veřejným osvětlením, kotlem v Domě s pečovatelskou službou, a ještě hledáte místo v Domově důchodců pro občana, který nikoho nemá. Vyschlým potokem a liškou, která spí na návsi v betlémě a navštěvuje kurníky u rodinných domů a jednu slepici si uloží na dětském hřišti v pískovišti. A co s ní uděláte, když je to liška Bystrouška a ví, jak na myslivce? Potom vám policie oznámí, že ve vašem katastru zemřel cizinec a nikdo ho nechce, takže se musíte postarat o jeho pohřbení. A pak uklidňujete manžela, který chce „zmlátit“ souseda, protože jeho pes mu pokousal manželku. V důsledku změn stavebního zákona řešíte sousedské vztahy ohledně plotu.

A to nemluvím o všech statistikách, kontrolách a různých nařízeních – na to všechno jsme na úřadě pouze tři, matrikářka, účetní a starostka, ale za sebou mám skvělé zastupitele, což mi mnozí kolegové závidí.

Po sedmnácti letech starostování mě už nic nepřekvapí. Starostování je velká škola života a vždycky si říkám, že jednou o tom všem napíšu knihu, ale nejsem si jistá, jestli jedno pro druhé nezapomenu. Myslím si, že na nás starostech by se mohlo testovat, co člověk vydrží.

Starostování má i světlé stránky – když vás pozvou do základní školy na Noc s Andersenem, děláte babičku bylinkářku, hrajete pohádku O Červené karkulce, když se vydaří dětský den nebo posezení se seniory, vánoční setkání. Nebo když vám jen tak přijdou občané poděkovat na úřad, popřát hezké jaro a řeknou: Děvčata, děláte to dobře. Funkce starostky se musí dělat s láskou, srdcem a pokorou. A tak všem kolegům, starostům a starostkám přeji pevné nervy.

 

Miroslava Sochorová

starostka městyse Kounice

 
 

Naše akce


23. - 24. 5. 2019

Ostrava

Sledujte aktuální

informace

Naši partneři

 

Kalendář

23. - 24. května 2019

XVII. sněm

Ostrava, Clarion Congress Hotel
 
24. května 2019 09:00-10:00

Komora obcí

Ostrava, Clarion Congress Hotel
 
24. května 2019 11:00-12:00

Rada Svazu

Ostrava, Clarion Congress Hotel
 
24. května 2019 12:00-13:00

Předsednictvo Svazu

Ostrava, Clarion Congress Hotel
 
11. června 2019 09:30-11:30

Kontrolní výbor

Praha, Kancelář Svazu
 

Adresa

Svaz měst a obcí ČR
5. května 1640/65
140 00 Praha 4
tel.: +420 234 709 711
fax: +420 234 709 786
e-mail: smocr@smocr.cz
ID datové schránky: 5fkgwn3
IČ: 63 11 30 74


Mezinárodní poradenské
centrum obcí

Partnerská asociace


Rada evropských obcí a regionů

Regionální stálá konference
Ústeckého kraje