Zajímavosti ze Svazu

Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města
Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města

Jak jsme vás již informovali, novela rozšiřující pravomoci NKÚ jde na vládu s rozporem. Podívejte se na diskuzi v redakci Moderní obce s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou a naším výkonným ředitelem Pavlem Drahovzalem.

Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách
Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách

Mateřské školy nebudou mít povinnost přijímat od 1. 9. 2020 dvouleté děti, tak rozhodli poslanci v pátek ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Již v roce 2016 byl Svaz proti této povinnosti, která byla přijata na podkladě poslaneckého pozměňovacího návrhu.

Finalisté soutěže Vesnice roku 2018
Finalisté soutěže Vesnice roku 2018

V průběhu posledních dvou měsíců probíhala krajská hodnocení obcí, které se přihlásily do soutěže Vesnice roku. Každý kraj již nyní má svého finalistu, který postoupil do celostátního kola. Podívejte se na jejich seznam.

Zveřejňování osobních údajů a fotografií žáků na internetu – stanovisko ÚOOÚ
O postup v souladu s obecným nařízením GDPR se jedná, pokud jsou zveřejňovány nezbytné osobní údaje žáků na základě zvláštních předpisů za účelem plnění právní povinnosti. K tomuto zpracování není třeba souhlasu žáka, resp. zákonného zástupce. Pokud však dojde k využití osobních údajů žáků k jinému účelu,
Plán rozvoje sportu - nová povinnost obcí

Obce mají povinnost od 1. července 2018 v samostatné působnosti zhotovit pro své území plán rozvoje sportu a zajišťovat jeho provádění. Tato novela prošla bohužel bez výjimky pro všechny obce i přes mnohý odpor, proti tomuto návrhu se postavil i Svaz.

Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah
Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah

V souvislosti s blížícím se termínem komunálních voleb upozorňujeme na nové ustanovení v zákoně o volbách do zastupitelstev obcí. Nově musí být na kandidátní listině u každého kandidáta uvedeno pohlaví.

Poradna pro obce
Poradna pro obce

Každá členská obec může služeb Poradny pro obce využít až pětkrát ročně zdarma (jde o dosavadní průměr dotazů na jednu obec), a to opakovaně každý rok. Pětkrát do roka můžete položit svůj individuální písemný nebo telefonický dotaz nebo vyhledávat v databázi již zodpovězených dotazů.  Zřídit přístup můžete až 11 osobám z Vaší obce. Členská obec, která svých pět přístupů do Poradny pro obce vyčerpá, si může za úplatu zřídit rozšířený přístup do Poradny pro obce.

Matriky na malých obcích zachráněny
Matriky na malých obcích zachráněny

Praha, 29. května 2018 - K plánovanému rušení cca 450 matričních úřadů, které zvažovalo Ministerstvo vnitra ČR, nakonec nedojde. Každá obec si totiž bude moci sama zvážit, zda si tuto agendu bude chtít ponechat a nadále vykonávat. Dohodli se na tom dnes předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl a předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová s premiérem Andrejem Babišem a ministrem vnitra Lubomírem Metnarem.

Starosto, projektuj…
Starosto, projektuj…

Prostřednictvím nově vytvořených webových stránek www.projektuj.smocr.cz chceme starostkám a starostům, ale i dalším uživatelům nabídnout určitý návod a poskytnout praktická doporučení, jak optimálně zajistit přípravu a následnou realizaci investičních akcí realizovaných v obcích. Celý proces přípravy a realizace akce je představen na dvou modelových řešeních – výstavba cyklistické stezky (liniové dopravní stavby) a výstavba mateřské školy (stavba objektu občanské vybavenosti). Zároveň si mohou návštěvníci webu na reálném příkladu uvedených projektů porovnat obecný popis a realitu již hotových projektů, které byly realizovány v obci Bukovno a ve městě Mladá Boleslav.

Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU
Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU

Publikace zpracovává programy Evropské unie, jako jsou tzv. komunitární programy EU a programy Evropské územní spolupráce, a nabízí přehled, kde a na jaké aktivity z těchto programů mohou obce a města čerpat finanční prostředky. Jednotlivé programy jsou doplněny o příklady projektů, které byly realizovány převážně českými městy a obcemi buď jako vedoucími partnery, nebo v pozici partnerů. Hlavním účelem prezentace příkladů projektů je nabídnout inspiraci a lepší představu o využitelnosti programů, a podpořit tak zapojení českých měst do projektů financovaných těmito programy. V publikaci je zpracováno 19 dotačních programů a 22 příkladů realizovaných projektů.

Dostávejte náš elektronický zpravodaj
Dostávejte náš elektronický zpravodaj

Souhrnný přehled o novinkách na webu a často i něco navíc přináší náš elektronický zpravodaj. Určen je všem zástupcům členských obcí Svazu. K jeho odběru si prosím vytvořte svůj účet na našich stránkách.

 

Publikace ke stažení
Publikace ke stažení

Svaz vydává různé publikace.

V rámci projektu na podporu meziobecní spolupráce nedávno vyšla publikace „Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“.

Starosti starostů aneb jak se žije našim starostům v Čechách a na Moravě

Jaký je život starosty na valašské dědině?

Na první adventní víkend jsme si ke kávě a vánočce pro Vás připravili příspěvek od starosty z Ratiboře.
Jaký je život starosty na valašské dědině?
Dostal jsem tuto otázku v době, kdy naše obec dosáhla velkého úspěchu v soutěži Vesnice roku 2019. 👏🥳🥂🍾🏆🥈Jedete na vlně obrovské radosti a hrdosti na svou obec a lidi v ní. Ta euforie však postupně opadá a člověk se vrací do reality všedních dnů, kdy i přes úspěch občany stále trápí stejné problémy jako všude jinde.
Nejsem však typ člověka, který si stěžuje, jak je život starosty těžký, únavný a málo ohodnocený. Domnívám se, že žijeme v době, kdy máme velké možnosti naše obce posouvat dopředu, měnit veřejná prostranství, vnášet do nich architektonické a krajinné prvky, které je pozvedají. 👨‍🌾🌳🌹🌷🏡Utvářet velmi jednoduchou podporou společenský a spolkový život. Když se setkávám se svými předchůdci, často se shodneme, že žádný z nich neměl takové možnosti zejména finanční jako dnes. Naše obec neměla nikdy ve své historii tak vysoký rozpočet a velkou úspěšnost získávání podpory z dotačních titulů. 👍💶
Jako starosta vnímám velmi citlivě jednu velkou výhodu, dostal jsem důvěru občanů společně se zastupitelstvem nejenom vést obec, ale ovlivňovat její život a vzhled. To je věc, kterou máme jenom my starostové. Když máte v obci místo, které je nevzhledné a plné odpadu, vydáte příkaz a vaši pracovníci jej vyčistí, upraví a změna se dostaví okamžitě. 🌳🌳🌹🌳🌳🌷Takovou možnost nemá žádný jiný politik na vyšších příčkách. Tak rychle nefunguje nic jiného. A to je věc, které si opravdu vážím. 👏👏
Samozřejmě musí být starosta zvyklý a stále připravený na kritiku. S tím ale musí počítat, vždyť nic jiného nemůže čekat. Vždy se najde někdo, kdo by daný problém vyřešil lépe. Uvedu jednoduchý příklad. Naplánujete opravu místní komunikace v jedné z ulic. 🛣První reakce je velice kladná. Konečně budeme mít novou cestu, řeknou vám občané žijící v dané ulici. Pak přistoupíte ke shánění financí na realizaci. To zabere při troše štěstí tak rok práce. Když se to podaří, máte radost a občané také. Pak ale následuje samotná realizace, a to už není tak růžové. Ti samí občané, kteří měli radost, vám začnou telefonovat,☎️ že se nemohou dostat domů, práce dlouho trvají, omezujeme je v jejich běžném fungování, stavební firma nepracuje tak jak má,🏗 dělníci jsou opření o lopatu👨‍🌾, co jste si to najali a tak dále. Nikdo se nezeptá, kdy je termín dokončení, že naší povinností není kontrolovat jednotlivé dělníky, jestli pracují nebo ne. Firma má termín a to je pro starostu směrodatné. Pak přijde kýžený okamžik. Je položen finální asfaltový koberec a vy se po vychladnutí povrchu poprvé projdete po nové silnici. Provází vás krásný pocit a radost z dobře provedené práce. Ovšem do okamžiku, než si všimnete že uprostřed ulice už na vás netrpělivě čeká jeden z místních, který okamžitě vytkne vše, co je špatně a co se mělo udělat jinak. Takže kolik to bylo, pět minut radosti?⏰ Ale pak dojdete až na konec a někdy se stane, že tam čeká jiný soused a ten jednoduše řekne děkuji. To je to pravé pohlazení po duši. Stačí jeden člověk ze sta, kterému jste udělali radost a celá akce měla smysl. Mezi těmi devadesáti devíti nejsou jen nespokojení občané😕☹️😤😱🙄, ale i takoví, kteří to berou automaticky, nebo se nevyjadřují a jsou spokojeni či nespokojeni😶😐. Takový je prostě život starosty. Většinou nás oslovují lidé, kteří mají nějaký problém nebo jsou nespokojeni. Ti spokojení nemají potřebu hledat cestu na obecní úřad. A zde vidím zásadní okamžik. Vždy se snažím s každým, kdo přijde, hledat řešení daného problému. Nemám rád větu „To nejde.“ Většinou se nějaké řešení najde a posune vás dál.
Starostu prostě v obci máme od toho, aby řešil problémy a s tím musí každý z nás, kdo zastáváme tento post počítat. Užívám si krátkých okamžiků, kdy se něco podaří, nebo dostaneme zprávu, že jsme obdrželi pěknou dotaci na akci, kterou plánujeme už dlouho realizovat a tím získávám energii na řešení mnoha starostí, které nás každý den provázejí.👏🤝
Martin Žabčík
Starosta obce Ratiboř

 

Foto: Jiří Balát a Štěpán Janíček

 
 

Naše akce

 

Právní konference

Svazu měst a obcí ČR

5.-7.2. 2020

Hotel Jezerka - Seč

 

Naši partneři

 

Kalendář

11. prosince 2019 13:00-16:00

Seminář Budoucnost komunálních voleb

Praha PSP
10. ledna 2020 10:00-13:00

Legislativní komise

Praha, Kancelář Svazu
 
24. ledna 2020 10:00-13:00

Finanční komise

Praha, Kancelář Svazu
 
4. února 2020 10:00-13:00

Pracovní skupina obcí II. typu

Praha, Kancelář Svazu
 
5. února 2020 16:00-18:00

Předsednictvo Svazu

Hotel Jezerka na Seči
 

Adresa

Svaz měst a obcí ČR
5. května 1640/65
140 00 Praha 4
tel.: +420 234 709 711
e-mail: smocr@smocr.cz
ID datové schránky: 5fkgwn3
IČ: 63 11 30 74


Mezinárodní poradenské
centrum obcí

Partnerská asociace


Rada evropských obcí a regionů

Regionální stálá konference
Ústeckého kraje