Anketa

Přijedete na letošní Krajská setkání?

Ano, účastním se pravidelně. Ano, účastním se pravidelně. 81
Ano, když budu mít čas. Ano, když budu mít čas. 9
Ne, bohužel nemohu. Ne, bohužel nemohu. 4
Ne, nezajímá mne to. Ne, nezajímá mne to. 4
Nevím. Nevím. 3

Zajímavosti ze Svazu

Budeme spolupracovat s Autoklubem ČR
Budeme spolupracovat s Autoklubem ČR

Svaz uzavřel 22. února 2017 s Autoklubem ČR Memorandum o spolupráci, jehož cílem je partnerství v oblasti sportu, zájmové činnosti a bezpečnosti silničního provozu.

Kancelář Svazu hostila delegaci Asociace malých měst Ukrajiny
Kancelář Svazu hostila delegaci Asociace malých měst Ukrajiny

Kancelář Svazu navštívila dne 25. ledna 2017 delegace Asociace malých měst Ukrajiny v čele s jejím předsedou Michailem Kozyrevem a primátorem města Ivano-Frankovsk Ruslanem Marcinkivem. Delegaci přivítali předseda Svazu František Lukl a výkonný ředitel Svazu Dan Jiránek, kteří ukrajinské hosty seznámili s činností Svazu a se strukturou samospráv v České republice. Jednání se také zúčastnili zástupci Česko-Středoasijské obchodní komory v čele s jejím prezidentem Jiřím Nestávalem a vice-prezidentem a honorárním konzulem ČR na Ukrajině Igorem Titarenkem, kteří návštěvu ukrajinské delegace zprostředkovali.

Publikace "Národní dotační zdroje" pomůže městům a obcím s čerpáním peněz ze státního rozpočtu ČR
Publikace "Národní dotační zdroje" pomůže městům a obcím s čerpáním peněz ze státního rozpočtu ČR

Kde a jak mohou samosprávy čerpat finanční prostředky z tuzemských programů v gesci ministerstev a dalších organizací? Na tyto a další otázky odpovídá nová publikace Svazu měst a obcí ČR a Ministerstva pro místní rozvoj. Jmenuje se "Národní dotační zdroje - Příležitosti a možnosti pro města a obce" a formou souhrnných informací a přehledných tabulek čtenáře provádí dotačními příležitostmi a možnostmi pro města a obce.

Členská základna
Členská základna

Svaz sdružuje 2 674 obcí, tj. 42,8 % z celkového počtu obcí v České republice. Členské obce Svazu zastupují 8 287 463 obyvatel, což z celkového počtu obyvatelstva ČR představuje 78,5 %.

Svaz má své zastoupení ve vedení Rady evropských obcí a regionů
Svaz má své zastoupení ve vedení Rady evropských obcí a regionů

Shromáždění více než 90 volených představitelů místních a regionálních samospráv z celé Evropy volilo vedení této evropské střešní organizace, která sdružuje národní organizace místních a regionálních samospráv ze 41 evropských zemí. Místopředseda Svazu pro evropské záležitosti Petr Kulhánek byl zvolen místopředsedou této asociace reprezentujícím země střední Evropy pro funkční období 2017 - 2019. Další člen delegace Svazu a dlouhodobý výkonný prezident CEMR Oldřich Vlasák byl znovu jmenován do této pozice i na další funkční období.

Soutěž Komunální politik roku 2016 má své vítěze
Soutěž Komunální politik roku 2016 má své vítěze

Titul Komunální politik roku 2016 patří starostce Zuzaně Čihákové z Kouřimi na Kolínsku za její nevšední projekt Posilování komunity dobrovolnickou prací a dárcovstvím.

Spolupráce mezi českými a bulharskými obcemi
Spolupráce mezi českými a bulharskými obcemi

Na XIX. celostátní finanční konferenci byla ve čtvrtek 10. listopadu 2016 uzavřena Rámcová dohoda o spolupráci mezi Svazem a Národní asociací obcí Bulharska. Podepsali ji předseda Svazu František Lukl a místopředsedkyně bulharské asociace Donka Mihaylova.

Vesnicí roku 2016 je Kašava
Vesnicí roku 2016 je Kašava

Obec Kašava ze Zlínského kraje zvítězila ve dvaadvacátém ročníku soutěže Vesnice roku. Výsledky celostátního kola byly v sobotu 17. září 2016 vyhlášeny v Luhačovicích. Na druhém místě skončila obec Prysk z Libereckého kraje a třetí místo získala obec Kozojídky z Jihomoravského kraje. Prestižní klání se i letos těšilo obrovskému zájmu veřejnosti.

Evropské dotace - Nové možnosti, příležitosti a zkušenosti měst a obcí
Evropské dotace - Nové možnosti, příležitosti a zkušenosti měst a obcí

Průvodce finanční podporou z programů Evropské unie v letech 2014-2020 vydal - díky dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj - Svaz měst a obcí ČR. Publikace je dostupná zdarma, stáhnout si ji můžete zde.

Diskuzní fórum
Diskuzní fórum

Zajímá vás názor předsedy Svazu měst a obcí ČR? Položit otázku přímo Františku Luklovi můžete v diskuzi na těchto stránkách. 

Rubriku můžete, po registraci jako člen Svazu, využít i pro nákup a prodej. Stačí jen zveřejnit Vaši nabídku či poptávku.

Publikace ke stažení
Publikace ke stažení

Svaz vydává různé publikace.

V rámci projektu na podporu meziobecní spolupráce nedávno vyšla publikace „Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“.

Povinné vstupní školení zaměstnanců CSS

Povinné vstupní školení bude mít formu Blended-learningu, tzn. bude složeno z e-learningové části a části věnované prezenčnímu školení. Podmínkou pro účast na prezenčním školení bude úspěšné absolvování e-learningového kurzu, který bude dostupný v prostředí Informačního systému projektu.

Rozsah školení bude pro jednotlivé pozice v rámci CSS odlišný.

  • Manažer CSS - dvoudenní prezenční školení (16 hod.)
  • Specialista na rozvoj mikroregionu - jednodenní prezenční školení (8 hod.)

Obsahem školení budou informace potřebné pro kvalitní a efektivní fungování CSS.

E-learningový kurz:

  • Studijní text v rozsahu 85 stran bude obsahovat následující tematické okruhy: Základní principy fungování obce a jejích orgánů, Odpovědnost zastupitelů, Finance a rozpočet, Hospodaření s majetkem, Strategické plánování a řízení, územní rozvoj, Veřejný pořádek a bezpečnost, Sociální problematika, Školství, Doprava, Životní prostředí, Jak mohou obce a města postupovat společně, Jak se vyznat v právních předpisech.
  • Závěrečný test bude složen z 20 otázek. Úspěšným absolventem bude ten účastník, který odpoví alespoň na 80 % testových otázek správně.

Prezenční školení:

  •  První den školení zaměstnanců CSS bude v rámci dopoledního programu obsahovat informace týkající se nastavení projektových pravidel a mechanismů (metodiky, informační systém apod.). Odpolední část bude věnována zajištění výkonu veřejné správy z pohledu starosty menší obce a možnosti zapojení CSS do odborného poradenství.
  • Druhý den je již určen pouze pro Manažery CSS. Dopolední část bude věnována speciálnímu semináři zaměřenému na komunikační a manažerské dovednosti a odpolední část bude zaměřena na aplikaci nového občanského zákoníku a aktuální legislativní novinky v oblasti veřejné správy.

Registrace zaměstnanců CSS na jednotlivé termíny školení bude spuštěna kolem poloviny července 2016 prostřednictvím Informačního systému projektu. Přístup do Informačního systému projektu bude zaměstnancům CSS aktivován v návaznosti na dodání dokumentu „Potvrzení o obsahu pracovněprávního vztahu“ realizačnímu týmu projektu.   

Pro účast na vstupním školení je možné zvolit jeden ze tří termínů a míst konání, kdy každý termín disponuje kapacitou míst pro 30 Manažerů a 40 Specialistů na rozvoj mikroregionu:

 

  • 28. – 29. července 2016  Praha - SOU gastronomie a podnikání, Za Černým mostem 3/362, 198 00 Praha 9 (registrace do 25. července 2016) 
  • 04. – 05. srpna 2016, Ostrava – Clarion Congress Hotel, Zkrácená 2703, 700 30 Ostrava - Zábřeh (registrace do 01. srpna 2016)
  • 11. – 12. srpna 2016, Brno – Hotel Slovan a. s., Lidická 702/23, 602 00 Brno (registrace do 08. srpna 2016)

 * Specialistů na rozvoj mikroregionu se týká vždy pouze první den školení

 
 

Naše akce


registrace
fotogalerie

---------------------------------------
seminář
„Zahraniční rozvojová spolupráce a udržitelný rozvoj ve městech a obcích"
8. března 2017, Brno

---------------------------------------
seminář
„Zabraňme vylidňování území, aneb jak zajistit jeho obslužnost“
15. března 2017, Praha
registrace

---------------------------------------

XV. Sněm

18. - 19. květen 2017, Plzeň

Naši partneři

 

 

Kalendář

28. února 2017 09:00-13:00

Krajská setkání 2017 - Královéhradecký kraj

Krajský úřad Královéhradeckého kraje (zastupitelský sál)
1. března 2017 09:00-13:30

Krajská setkání 2017 - Liberecký kraj

Krajský úřad, Liberec
7. března 2017 09:00-13:30

47. Dny malých obcí

Praha-Letňany: PVA Expo, Kongresový sál
8. března 2017 09:00-13:00

Krajská setkání 2017 - Jihomoravský kraj

Výstaviště Brno (sál A)
8. března 2017 13:30-15:00

Zahraniční rozvojová spolupráce a udržitelný rozvoj ve městech a obcích

Výstaviště, Brno

Adresa

Svaz měst a obcí ČR
5. května 1640/65
140 00 Praha 4
tel.: +420 234 709 711
fax: +420 234 709 786
e-mail: smocr@smocr.cz
ID datové schránky: 5fkgwn3
IČ: 63 11 30 74


Mezinárodní poradenské
centrum obcí

Partnerská asociace


Rada evropských obcí a regionů


 

Evropská sociální síť

Regionální stálá konference
Ústeckého kraje